Yilmaz kimya a.Ş. Gum arabiK (E 414)
Yüklə 30.48 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü30.48 Kb.


Inkilap Mah.Ömer Faik Atakan Cad.

Site Yolu No:3 Ümraniye/İSTANBUL

Tel:0216 634 3 634 • Fax:0216 335 9 335

www.yilmazkimya.com.tr
YILMAZ KİMYA A.Ş.GUM ARABİK (E 414)

ÜRÜN TANIMLANMASI

ÜRÜN ADI


Gam arabik

SİNONİM

Gum arabic (Acacia senegal), gum arabic (Acacia seyal), Acacia gum, arabic gum,

KİMYASAL ADI
KİMYASAL FORMÜLÜ
YAPISAL FORMÜLÜ
FORMÜL AĞIRLIĞI
C.A.S. NUMARASI

9000-01-5

H.S. KODU
KALİTE STANDARDI

FCC IV / Ph. Eur. / BP

ÜRETİCİ FİRMA


FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER
FİZİKSEL DURUMU

Kokusuz, tatsız beyaz toz

ERİME NOKTASI
KAYNAMA NOKTASI
ÖZGÜL AĞIRLIK
ÇÖZÜNÜRLÜK

2 ml su içinde 1 g çözülmekte, etanolde çözünmemektedir.

pH

4.84

BUHAR YOĞUNLUĞU
FLASH NOKTASI
TAŞIMA

AMBALAJ

  • 25 kg’lık çok katlı kağıt torba


DEPOLAMA
  • İyi kapatılmış kaplarda serin ve kuru bir şekilde muhafaza ediniz.

  • Oksidasyon maddelerinden ayrı muhafaza ediniz.


GENEL ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA ALANI
Leguminosae familyasına ait değişik akasya ağaçlarının (özellikle de afrika kökenli olan Acacia Senegal ağacı) gövde veya dallarından sızan kurutulmuş bir sızıntı olan gum arabik; sırasıyla temizleme, havalandırma, boyutlandırma ve öğütülerek toz haline getirme gibi üretim aşamalarına tabii olarak nihai ticari formuna kavuşmaktadır.

Gum arabik, spreyle kurutulmuş toz haline getirilmeden önce bir sene kurutulmakta veya olgunlaştırılmaktadır.


Ticari ürün olarak kum ve ağaç kabuğu parçaları içerebileceğinden, gıdada kullanılmadan önce bu tür yabancı safsızlıklardan uzaklaştırılması gerekmektedir.
Acacia senegal ağacından elde edilen türü gıda uygulamalarında kullanılan tipi olup, soluk beyaz ile turuncu-kahverengi arası renge sahip bir katı maddedir ve camsı kırıklarla ayrılmaktadır. Acacia seyal’den elde edilen türü ise daha kırılgan bir yapı sergilemektedir.
Hidrolizinde başlıca arabinoz, galaktoz, ramnoz ve glukoronik asit gibi yüksek molekül ağırlığına sahip polisakkaritler veren bunların kalsiyum, magnezyum ve potasyum tuzlarını da içeren gum arabik; ticari olarak pulcuk, granül toz, silindirde veya spreyle kurutulmuş türleri olmak üzere çeşitli tipleri vardır.
Temel olarak galaktoz, arabinopironoz, ramnoz, glukoronik asit ve 4-O-metilglukoronik asit olmak üzere çeşitli karbonhidratlar içeren gum arabik, bunun dışında herhangi bir karbonhidrat bulunması gamın saf bir gum arabik olmadığını veya başka bir madde ile karıştırıldığını göstermektedir.
Yapısında çok az miktarda protein barındıran gum arabik, yüksek oranda su çözünebilirlik özelliğine sahip en önemli hidrokolloidlerden biri olup, % 50-55 konsantrasyonlara kadar çözeltileri hazırlanabilmektedir. Gum arabikin bu üstün özelliği, oldukça dallanmış ve kompleks yapısından kaynaklanmaktadır.

Gum arabik, suda (pH 3.0’ın altında hariç olmak kaydıyla) iyi derece çözünmekte, katılarla uyumlu olmakta ve Newton tipi akışkan gıdalarda % 40’ın altındaki konsantrasyonlarda düşük bir viskozite sergilemektedir. Yağlarda ve birçok organik çözgende çözünmeyen gum arabik, sulu etanol çözeltilerinde çözünebilmektedir. Gum arabikin ayrıca gliserol, etilen glikol, asetat esterleri ve asetat-alkol karışımlarında da çok az bir çözünürlüğü bulunmaktadır.

Bir diğer özelliği de düşük konsantrasyonlarda oldukça düşük viskozitede çözeltiler verebilmesi olan gum arabik; etkin emülsifiye etme özelliğinden dolayı yağ-su emülsiyonlarında önemli bir kullanım alanı bulmaktadır. Hazırlanan emülsiyonlar, pH ve elektrolitlere duyarsız olup, stabilizatörlerin kullanımına gerek duyulmaktadır.
Uygulama alanları içinde aroma maddelerinin enkapsülasyonu, içeceklerin emülüsyonu, şarabın berraklaştırılması, şekerlerin kaplanması ve suyun kontrol edilmesi gibi sayısız fonksiyonlar yer almaktadır.
Sahip olduğu doğal emülgatörler ve yüzey aktif özellikleri, uçucu aroma maddelerini iyi bir şekilde muhafaza etmesi, sudaki yüksek çözünürlüğü (% 50’ye varan) ve asit stabilitesi gibi sayısız fonksiyondan dolayı gum arabik; aroma maddelerinin enkapsülasyonunda ideal bir taşıyıcı olmaktadır. Bunun dışında hazmı kolay aroma, düşük higroskopite özellikleri ve aroma maddelerini oksidayondan koruma gibi diğer olumlu özellikler de barındırmaktadır.
Gum arabik;


  • şekerlemelerde şeker kristalizasyonunu önlemekte, karamel ve tofi gibi şekerleme ürünlerinde yağ partiküllerini emülsifiye etmekte ve dağıtmakta,

  • yine şekerlemelerde kaplama ajanı ve film oluşturucu olarak görev görmekte,

  • öksürük pastillerinde tutucu ve yapı kazandırıcı olarak uygulama alanı bulmakta,

  • % 2-5 kullanım düzeyinde, ekstrüde edilmiş tahıl türü gıdalarda lubrikant ve tutucu olarak görev yapmakta,

  • % 15-40 kullanım oranlarında ise yer fıstığı ve benzeri ürünlerde aroma maddelerini yapışmasını sağlamakta,

  • düşük yağ içerikli kek ve muffin karışımlarında kısmi yağ değiştirici ve nem tutucu fonksiyonu göstermekte,

  • sahip olduğu yüksek çözünürlük, düşük viskozite ve yüksek çözünür diet fiberi içeriği nedeniyle kilo kaybına yol açan ürünlerde kullanılmaktadır.

Özetlenecek olursa, çok yönlü bir hidrokolloid olmasından dolayı gum arabik; bir çok uyguluma alanına sahip olup, içecek ve aroma emülsiyonlarının üretilmesinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Düşük viskozitesi ve yapıştırıcı özellikleri, gum arabiki tahıl, şekerleme ve hazır gıdaların kaplanmasında mükemmel bir ingrediyent kılmakta ve fırıncılık ürünlerinde gamın bağlayıcı ve plastikleştirici özellikleri, pasta ve kek üzerine sürülen krema, kek ve muffin türü ürünlerde formülasyonların oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə