Vuk'nun 371. MaddesiNİn yanliş uygulanmasi
Yüklə 9.05 Kb.
tarix10.04.2016
ölçüsü9.05 Kb.

VUK'NUN 371. MADDESİNİN YANLIŞ

UYGULANMASI

Reha Semih BEDİZEL


SMMM

Saygıdeğer meslektaşlarım WK' nun pişmanlık hükümlerini düzenleyen 371. maddesi, kanımca WK' nun resen takdir sebeplerini düzenleyen 30. maddesi ile çeliştiğinden yıllardan beri hatalı uygulanmakta ve bu durumlarda çoğu kez mükellefler mağdur olmakta ve çoğu kez de mükellef, idare, takdir komisyonları ve vergi mahkemelerinin işleri gereksiz yere çoğalmakta ve dosya sayıları artmaktadır.


371. Madde ile Kanun koyucu, mükellef veya vergi sorumlusuna bir iyi niyet belirtisi olarak maddeyi kanuna koymuştur. İlgili maddeye göre beyanname verme süresi içinde beyanını yapamayan fakat daha sonra durumu fark edip iyi niyetle beyanını vergi dairesine yapan mükellefe bir ceza kesilmeyeceğini, pişmanlık zammı altında bir gecikme cezasının mükelleften alınacağını belirtmiştir.
Mükellefin beyanının bu madde kapsamına girmesi için de ilgili maddeye göre mükellef hakkında bir ihbarın bulunmaması ' vergi dairesinin durumdan haberdar olup mükellefe yazılı bildirimde bulunmaması veya hakkında bir vergi incelemesi başlatılmamış olması gereklidir.
371. madde hükümleri uygulamada tatbik edilmekte, fakat mükellefin beyanına göre ödenecek bir vergi olduğu takdirde tâtbik edilmekte, mükellefin beyanına göre ödenecek bir verginin olmaması, vergi matrahının bulunmaması halinde ise beyan kabul edilmekle birlikte, dosya takdir komisyonuna sevk edilmekte ve tatbikatta takdir komisyonlarının işlerinin çokluğu veya duyarsız olduklarından mükellefin defter ve belgelerinin gerçeği yansıttığının tespiti yapılmadan dosya üzerinden bir vergi matrahı tayin edilip, vergi dairesinin de vergi tarhetmesi sağlanmaktadır.
Yapılan işlem, vergi daireleri tarafından haklı sebebe dayandırılabilir, çünkü VUK nun 30. maddesinin 2. fıkrasına göre "Vergi beyannamesi kanuni veya ek sürede verilmekle beraber beyannamede vergi matrahına ilişkin bilgiler gösterilmemiş bulunursa" hükmü mevcuttur. Burada bir başka konu daha karşımıza çıkmaktadır. V.U.K daki ek süre de kaldırılmıştır. Yani 371. maddeye göre beyan edilmişse bu beyan kanuni süre içinde verilen beyan gibi düşünülmesi gerekmektedir.
Tatbikatta yapılan nedir veya nasıl olmalıdır: Süresi içinde beyannamesini verememiş bir mükellef düşünün, bu mükellefin beyannamesinde ise o dönem için ödenecek bir vergisi bulunmasın. Konuyu daha açarsak, bir katma değer vergi beyannamesinde indirilebilir katma değeri, tahsil ettiği katma değerinden fazla ise ve ertesi aya devir edecek katma değer vergisi var ise bu mükellef beyannamesini verdiği takdirde ne olacaktır?
Vergi dairesi beyannamesini kabul edecek ve dosyayı da ödenecek vergisi bulunmadığından takdir komisyonuna sevk edecek, takdir komisyonu da mükellefe defler ve belge istemeden bir vergi takdir edecektir. Daha sonraki aşama ise ya bu haksız vergi ödenecek, ya da uzlaşma ve mahkeme safhası başlayacaktır.

Mükellef eğer beyannamesinde vergi çıkmadığı halde 1.000.- TL.lık bir matrah ve buna isabet eden bir vergi beyan etmiş olsa idi beyanı takdir komisyonuna gitmeyecekti. Bu uygulama ile mükellef zorla yanlış beyana itilmektedir.


Kanun koyucu 371. maddeyi ihdas ederken kişinin iyi niyetinden hareketle, zamanında yerine getiremediği mükellefiyetini yine kendisi tarafından hatasının telafisi için koymuştur. Kanun nazarında herkes birdir, bir ayrıcalık yapılamaz. Yani bu madde vergi veren mükellefe uygulanacak, vergisi olmayan mükellefe uygulanmayacak diye düşünülüp yorumlanamaz ki, bunu da dava konusu yapılan dosyalara vergi mahkemelerinin ve Danıştay'ın verdiği kararlardan açık olarak anlamaktayız.
Yıllardan beri devam eden bu kavram karmaşasına da Maliye Bakanlığı'nın hiçbir çare düşünmemesi anlaşılamamaktadır. 371. maddeye bir küçük ilavenin yapılması o kadar zor mudur? Bu ilavenin yapılması ile hem mükellef hem idare hem de takdir komisyonları ve vergi mahkemeleri, Danıştay daireleri gereksiz zaman.israfından kurtulacaklardır.

Önerim, VUK nun 371. maddesine 6. bent hükmü ilavesiyle, "Bu madde hükümlerine göre pişmanlık ve ıslah hükümlerinden yararlanacak mükelleflerin, beyannamelerinde vergi matrahı olsun veya olmasın mezkur madde icaplarını yerine getiren mükelleflerin beyannamelerinin süresi içinde verilmiş beyan gibi kabul edilerek, başka bir sebep yoksa VUK nün 30. madde hükümlerinin kendilerine uygulanmayacağının" ilave edilmesi.


Bu durumda 371. madde ruhunun, tam olarak uygulamaya yansıyacağı kanısındayım.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə