ProfesöRLÜk başvurusuYüklə 463.8 Kb.
səhifə1/6
tarix24.04.2016
ölçüsü463.8 Kb.
  1   2   3   4   5   6
EGE ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YÜKSELME VE ATAMA KRİTERLERİ 1. PROFESÖRLÜK BAŞVURUSU
 1. Profesörlük başvurularında adayın, başvuru tarihinde ilgili alanın doçentlik başvurusu için Üniversitelerarası Kurulun yürürlükteki kriterlerini, doçent unvanını aldıktan sonra yeniden sağlaması, asgari başvuru koşulu olacaktır. Aday hazırladığı bilimsel dosyasına, yeterli puanı tamamladığını da beyan ederek bu asgari başvuru koşullarını yerine getirdiğini gösteren belgeleri koymak zorundadır.
 1. Başvurularda Üniversitemizin hazırladığı ilgili ölçütlerinden (EK – 1) toplanması gereken taban puan 300'dür. Bunun % 75’inin (Güzel Sanatlar Temel Alanında % 35’inin) puan listesindeki A, B, C, D ve E bölümlerinden elde edilmesi, taban puanın en az % 50'sinin doçentlik sonrası akademik etkinliklerden alınması gerekir.
 1. Adayların kabul yazısı gelmiş makaleleri ve bildirileri ile başvurdukları bilim alanı ile ilgili bilimsel nitelik taşıyan ve yayınlanmış olan kitaplar değerlendirmeye alınır.
 1. Çok yazarlı yayınlarda, patentlerde ve ödüllerde adayın puanı;

İki kişi her biri 0,8 birim,

Üç kişi her biri 0,5 birim,

Dört kişi her biri 0,4 birim,

Beş kişi her biri 0,3 birim,

Altı kişi ve üstü her biri 1/( n -1) birim olacak şekilde hesaplanır.
 1. Bir çalışma birden fazla yerde yayınlanır/sergilenir/uygulanır/sunulur ise aday, en yüksek puanı bir defaya mahsus olmak üzere alır, diğer yayın / sergi / uygulama / sunumlardan puan almaz.


 1. DOÇENTLİK BAŞVURUSU

Unvan alınma tarihine bakılmaksızın, adayın başvuru tarihinde, ilgili alanda doçentlik başvurusu için Üniversitelerarası Kurulun yürürlükteki kriterleri asgari koşul olarak aranacaktır.


 1. YARDIMCI DOÇENTLİK BAŞVURUSU


 

 1. Başvurularda Üniversitemizin hazırladığı ilgili ölçütlerinden (EK – 1) toplanması gereken taban puan 75’tir. Yardımcı Doçentlik için yeniden yapılacak başvurularda, dolan atama dönemi içinde en az ek 45 puan toplanması gerekir. Ayrıca bu puanlar kapsamında; Yardımcı Doçentlik başvurularında, ilk atama için adayın Doktora veya Tıpta Uzmanlık tezinden veya Sanatta Yeterlilik etkinliklerinden gerçekleştirilmiş veyahut da bunların dışında hazırlanmış bir ve Üniversitelerarası Kurulca konulan ilgili alanda en son tarihli doçentlik ölçütlerinde belirtilen kurallara uygun en az bir çalışma yapılması gerekir.
 1. Yeniden yapılacak atamalarda Üniversitelerarası Kurulca ilgili alanın doçentlik başvurusu için belirlenen en son tarihli ölçütlere uygun en az bir veya uluslararası ya da ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış bir adet makalesinin olması gerekir.
 1. Adayların kabul yazısı gelmiş makaleleri ve bildirileri ile başvurdukları bilim alanı ile ilgili bilimsel nitelik taşıyan ve yayınlanmış olan kitaplar değerlendirmeye alınır.
 1. Çok yazarlı yayınlarda, patentlerde ve ödüllerde adayın puanı;

İki kişi her biri 0,8 birim,

Üç kişi her biri 0,5 birim,

Dört kişi her biri 0,4 birim,

Beş kişi her biri 0,3 birim,

Altı kişi ve üstü her biri 1/( n -1) birim olacak şekilde hesaplanır.
 1. Bir çalışma birden fazla yerde yayınlanır / sergilenir / uygulanır / sunulur ise aday, en yüksek puanı bir defaya mahsus olmak üzere alır, diğer yayın / sergi / uygulama / sunumlardan puan almaz.


 1. TÜM BAŞVURULARDA


Raporlar hazırlanırken, “Ege Üniversitesi Profesör / Yardımcı Doçent Kadrolarına Başvuran Adaylar Hakkında Hazırlanacak Kişisel Değerlendirme Raporu Formu” (EK – 2) ve “Ege Üniversitesi Akademik Etkinlik Formu”nun (EK – 3) kullanılması gerekmektedir.


EK – 1

 

EGE ÜNİVERSİTESİNDE SOSYAL BİLİMLER VE GÜZEL SANATLAR (MÜZİK, SİNEMA, TELEVİZYON, VİDEO, FOTOĞFAF SANATLARI) ALANINDA PROFESÖR VE YARDIMCI DOÇENTLİK KADROLARINA BAŞVURMA İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

 1. MAKALELER

 

1. SSCI (Social Science Citation Index) tarafından taranan dergilerde yayınlanan makaleler...................

50

2. SSCI dışındaki uluslararası indekslerce taranan dergilerde yayınlanan makaleler.................................

30

3. 1. ve 2.maddede belirtilen dergiler dışındaki uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler…

30

4. 1., 2. ve 3.maddede belirtilen dergiler dışındaki uluslararası dergilerde yayınlanan makaleler……….

25

5. Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan makaleler....................................................................................

25

6. 5.madde dışındaki ulusal dergilerde yayınlanan makaleler....................................................................

10

7. 5.madde dışındaki ulusal dergilerde yayınlanan çeviri makaleler..........................................................

2

 


 1. Yüklə 463.8 Kb.

  Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin