Plan notlari
Yüklə 33.73 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü33.73 Kb.
28.08.2008 TASDİK TARİHLİ ALTINŞEHİR 1.ETAP 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI
PLAN NOTLARI


 1. GENEL HÜKÜMLER

  1. BU PLAN KAPSAMINDA;

*DEPREM YÖNETMELİĞİ,

*SIĞINAK YÖNETMELİĞİ,

*OTOPARK YÖNETMELİĞİ,

*İSKİ YÖNETMELİĞİ,

*SU KİRLİLİĞİ KONTROL YÖNETMELİĞİ,

*KARAYOLLARI KENARINA YAPILACAK VE AÇILACAK TESİSLER HAKKINDA YÖNETMELİK, HÜKÜMLERİNE UYULACAKTIR.  1. BAYINDIRLIK VE İSKÂN BAKANLIĞI AFET İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NCE ONAYLANMIŞ OLAN “KÜÇÜKÇEKMECE ŞAHİNTEPE VE ALTINŞEHİR BÖLGESİ” İMAR PLANINA ESAS JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ETÜT RAPORLARINDA BELİRTİLEN YAPILAŞMA ŞARTLARINA UYULACAKTIR.

  2. MEVCUT İMAR PLANINA ESAS JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ETÜT RAPORLARI BAYINDIRLIK VE İSKÂN BAKANLIĞI AFET İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE REVİZYON YAPILMASI HALİNDE REVİZYONA GÖRE UYGULAMA YAPILIR.

  3. PLANLAMA ALANI BÜTÜNÜNDE KTVK KURULU KARARLARI İLE TESPİT VE TESCİL EDİLMİŞ BULUNAN YAPILARIN BULUNDUĞU PARSELLERDE UYGULAMA İLGİLİ KTVK KURULU KARARI DOĞRULTUSUNDA YAPILACAKTIR.

  4. PLANLAMA ALANI BÜTÜNÜNDE İNSANLARIN UZUN SÜRELİ VE YOĞUN OLARAK BULUNDUĞU HERTÜRLÜ (EĞİTİM, SAĞLIK, İDARİ, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, İŞ MERKEZİ VB. KAMUYA AİT) HERTÜRLÜ YAPILAR İÇİN AYRINTILI JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ETÜT RAPORLARI HAZIRLANMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ.

  5. PETROL BORU HATTI ÜZERİNDE İNŞAAT YAPILAMAZ, AĞAÇLANDIRILAMAZ, GÜZERGÂH İLE İLİŞKİLİ YOL-ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA VE GÜZERGÂHA CEPHELİ PARSELLERDEKİ UYGULAMALARDA PETROL OFİSİ A.Ş.’NİN GÖRÜŞÜ ALINACAKTIR.

  6. ENERJİ NAKİL HATTI KORUMA KUŞAĞINDA TEİAŞ (TRAKYA GRUP İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ) GÖRÜŞÜ ALINMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ.

  7. PLANDA GÖSTERİLEN ENERJİ NAKİL HATLARININ GEÇTİĞİ İMAR ADALARINDA, HATTIN TESİR ALANINDA KALAN ALANLARDA, YAKIN ÇEVRE KAT YÜKSEKLİĞİNİ GEÇMEMEK ŞARTI İLE TEİAŞ YÖNETMELİK ŞARTLARINA GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

  8. İLGİLİ KURUM (TEİAŞ, BEDAŞ, İSKİ, İGDAŞ, VB.) GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA YAPILACAKTIR.

  9. YEŞİL ALAN, PARK, YOL, EĞİTİM TESİS ALANI, SAĞLIK, KÜLTÜR VB. DONATI ALANLARI KAMU ELİNE GEÇMEDEN UYGULAMA YAPILAMAZ.

  10. EĞİTİM, SAĞLIK, KÜLTÜR, DİNİ TESİS, RESMİ KURUM, KATLI OTOPARK, BELEDİYE HİZMET ALANI GİBİ KAMUYA AİT DONATI ALANLARINDA BLOK EBATLARI, KAT YÜKSEKLİĞİ VE MAX H SERBEST OLMAK ÜZERE AYRIK NİZAM YAPILANMA ŞARTLARINDA İMAR YÖNETMELİĞİNDEKİ ÇEKME MESAFELERİNE UYULMASI VE AVAN PROJESİ İLÇE BELEDİYESİNCE ONANMASI KAYDIYLA UYGULAMA YAPILABİLİR.

  11. .TİCARET ALANLARINDA İŞ MERKEZİ, BÜRO, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, ÇOK KATLI MAĞAZA, ÇARI, KONAKLAMA TESİSLERİ, KONUT, OTEL-MOTEL, SİNEMA, TİYATRO, MÜZE, KÜTÜPHANE, SERGİ SALONU, LOKANTA, GAZİNO, YÖNETİM BİNALARI, BANKA VE FİNANS KURUMLARI VE KAT OTOPARKI YER ALABİLİR.

  12. TİCARET ALANLARINDA İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARIN (SAĞLIK BAKANLIĞI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI, ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI) GÖRÜŞLERİNİ ALMAK VE TALEBİN BULUNDUĞU ALANDAKİ YAPILANMA KOŞULLARINI AŞMAMAK, AVAN PROJESİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’ NCA ONAYLANMAK KOŞULU İLE ÖZEL EĞİTİM/SAĞLIK TESİS, KATLI OTOPARK, AÇIK VE KAPALI SPOR ALANLARI VB. YAPILAR YAPILABİLİR.

  13. BELEDİYE HİZMET ALANLARINDA BELEDİYEYE AİT KÜLTÜREL TESİSLER, SEMT KONAKLARI, TİYATROLAR, MUHTARLIK BİNALARI, AÇIK PAZAR ALANI, SAĞLIK OCAKLARI VE AÇIK-KAPALI SPOR ALANLARI YER ALABİLİR.

  14. RESMİ KURUM ALANLARINDA “TELEKOM SANTRAL YERİ” AYRILABİLİR.

  15. SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANLARINDA; BELEDİYEYE AİT KÜLTÜREL TESİSLER, HALK EĞİTİM MERKEZLERİ, TİYATRO, SEMT KONAKLARI, MUHTARLIK BİNASI, KREŞ VE ANAOKULLARI YAPILABİLİR.

  16. KAPALI VE AÇIK SEMT SPOR ALANLARINDA FUTBOL, BASKETBOL, VOLEYBOL, YÜZME HAVUZU, TENİS KORTU GİBİ SPOR FAALİYETLERİNİ İÇEREN KAPALI VEYA AÇIK TESİSLER YAPILABİLİR. BU ALANLARDA TAKS: 0.10 OLUP, AVAN PROJEYE GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR. AYRICA YEŞİL ALANLARDA KAMUYA AİT AÇIK SPOR ALANLARI YAPILABİLİR.

  17. BÖLGE PARKI ALANINDA, YEŞİL ALAN DÜZENLEMESİ, AĞAÇLANDIRMA, GÖLETLER, YAYA VE BİSİKLET YOLLARI, AÇIK HAVA TİYATROSU, TOPLANTI VE GÖSTERİ YERLERİ, SEYİR TERASLARI, AÇIK SPOR ALANLARI YAPILABİLİR.

  18. BU PLAN YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCEKİ PLAN DOĞRULTUSUNDA RUHSAT VERİLMİŞ PARSELLERDE İSTİKAMETE TECAVÜZLÜ OLMAMAK KAYDI İLE KAZANILMIŞ HAKLAR SAKLIDIR. BU RUHSAT DOĞRULTUSUNDA İSKÂN VERİLİR. BİNANIN YIKILIP YENİDEN YAPILANMASI DURUMUNDA YENİ PLAN ŞARTLARI GEÇERLİDİR.

  19. BU PLAN TASDİĞİNDEN ÖNCEKİ ONAYLI İMAR PLANI ŞARTLARINA GÖRE İNŞAAT RUHSATI ALINARAK YAPILANMIŞ PARSELLERDE; BU PLAN İLE İMAR İSTİKAMETLERİNİN DEĞİŞMESİ DURUMUNDA YENİ PLAN İLE GETİRİLEN İLAVE İNŞAAT HAKKI KULLANILMASI DURUMUNDA DAHA ÖNCE KAZANILMIŞ MÜKTESEP HAKLAR GEÇERLİ OLMAYIP YENİ PLAN ŞARTLARI GEÇERLİDİR. RUHSAT SÜRESİ DEVAM EDEN PARSELLERDE SADECE YOLA İSTİKAMETLERİNE BAKILARAK YOLA TECAVÜZLÜ OLMAMAK ŞARTI İLE M2 ARTIŞI GETİRMEDEN TADİLAT RUHSATI VE YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ DÜZENLENİR.

  20. PLANDA GÖSTERİLMİŞ OLSUN VEYA OLMASIN İLGİLİ KAMU KURUM TEKLİFİ VE MÜLKİYETİ ÇÖZÜMLENMİŞ ALANLARDA, TRAFO PARSELİ İHDAS ETMEYE BELEDİYE ENCÜMENİ YETKİLİDİR. TRAFO AVAN PROJE İLE ÇEVRE MİMARİSİNE UYGUN OLARAK İNŞA EDİLEBİLİR.

  21. PLANLAMA SINIRI İÇİNDE KALAN KAVŞAK NOKTALARI ŞEMATİK OLUP, İLGİLİ KURUM GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA GÜZERGÂH VE İSTASYON YERLERİ KESİNLEŞECEK VE ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞINCA ONAYLANACAK UYGULAMA PROJELERİ DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA YAPILACAKTIR.

  22. ZEMİN ALTI KATLI OTOPARK DÜZENLENECEK CADDE VE KAMUYA AİT DONATI ALANLARINDA, ZEMİNÜSTÜ FONKSİYONU KORUNARAK, İLGİLİ KURUM VE KURULUŞ (ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI ULAŞIM PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ) GÖRÜŞLERİ ALINARAK, ÖNERİLEN TEDBİRLERE UYULACAK, AYRICA GİRİŞ-ÇIKIŞLAR İÇİN "ULAŞIM VE TRAFİK DÜZENLEME KOMİSYONU" KARARI ALINACAKTIR.

  23. PLANLAMA ALANINDA MERKEZİ ÖZELLİK GÖSTEREN CİVARINDA ÖZELLİKLE SAĞLIK, İTFAİYE, İLETİŞİM-HABERLEŞME, VB. TESİSLERİN BULUNDUĞU ALANLARDAKİ AÇIK ALAN, MEYDAN, YEŞİL ALAN, PARK GİBİ YERLERİN UYGUN NOKTALARINA İLGİLİ KURULUŞLARIN UYGUN GÖRÜŞÜ ALINMAK VE HELİPORT ALANI YÖNETMELİĞİNE UYMAK ŞARTI İLE KAMUYA AİT HELİPORT İNİŞ-KALKIŞ PİSTİ (HELİPORT ALANI) OLARAK KULLANILABİLİR.

  24. PLANLAMA ALANI BÜTÜNÜNDE PARSEL MALİKLERİNİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA, PARSELLERİN BİRLEŞTİRİLMESİNİ TEŞVİK AMACI İLE ANA YAYA AKSLARININ SÜREKLİLİĞİ BOZULMAMAK VE ÇIKMAZ YOL OLUŞTURULMAMAK ŞARTIYLA, İMAR ADALARININ BİRLEŞTİRİLMESİNDE KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ YETKİLİDİR.

  25. PLANLAMA ALANI İÇİNDE PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ, ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI VB. KURUMLARIN UYGUN GÖRÜŞÜ ALINMAK KAYDI İLE MEYDAN VE YEŞİL ALAN GİBİ KAMUYA AÇIK ALANLARIN ALTINDA AĞAÇ VE BİTKİ YAŞAMININ SÜRDÜRÜLEBİLECEĞİ TOPRAK DERİNLİĞİ BIRAKILARAK VE DOĞAL ZEMİN BİÇİMİ DEĞİŞTİRİLMEYECEK ŞEKİLDE OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA SIĞINAK OLARAK KULLANILMAK ÜZERE PARSEL İHDAS EDİLMEKSİZİN YER ALTI OTOPARK ALANI DÜZENLENEBİLİR.

  26. HER 20M2 İNŞAAT ALANINA KARŞILIK 1 ADET AĞAÇ DİKİLECEKTİR. PARSEL BÜNYESİNDE AĞAÇ DİKİLEMEMESİ DURUMUNDA BELEDİYENİN GÖSTERECEĞİ BİR ALANDA GEREKLİ AĞAÇLAR DİKİLECEKTİR.

  27. PLANDA YEŞİL ALAN OLARAK AYRILAN ALANLARDA MİMARİ AVAN PROJE DOĞRULTUSUNDA TOPLAM ALANIN %5’İNİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE TRAFO, İGDAŞ VANA ODALARI VE BÖLGE REGÜLÂTÖRLERİ, MUHTARLIK, SEMT KONAĞI VE SABİT OLMAYAN BÜFE, KAFETERYA, VB. KAMU TESİSLERİ YER ALABİLİR.

  28. PLANDA PARK, YEŞİL ALAN, AÇIK OTOPARK, VB. ALANLAR ACİL DURUMLARDA ÇADIR KURULACAK ALAN OLARAK KULLANILABİLİR.
 1. YAPILAŞMA HÜKÜMLERİ

  1. UYGULAMA NET İMAR PARSELİ ÜZERİNDEN YAPILACAKTIR.

  2. PARSELLERDE %40’DAN FAZLA BEDELSİZ TERKLERDE YAPI EMSALİ BRÜT ALANIN %60’I ÜZERİNDEN HESAPLANIR.

  3. AÇIK VE KAPALI ÇIKMALAR EMSALE DÂHİLDİR.

  4. ZEMİN KATTA ÖN CEPHEDE AÇIK VE KAPALI ÇIKMA YAPILAMAZ. ANCAK PARSELİN KÖŞEBAŞI VE İKİ YOLA CEPHELİ OLMASI VE KOTTAN DOLAYI ZEMİN KATIN ALÇAK KOTTAKİ CEPHEDE DİĞER PARSELLERE GÖRE NORMAL KAT SEVİYESİNDE OLMASI HALİNDE AÇIK VE KAPALI ÇIKMA YAPILABİLİR. YAN VE ARKA CEPHEDE İSE TABİİ ZEMİN KOTU İLE ÇIKMA ALTI ARASI MİN. 2.50 MT OLMAK ŞARTI İLE AÇIK VE KAPALI ÇIKMA YAPILABİLİR.

  5. PLANLAMA ALANININ TAMAMINDA EĞİMDEN DOLAYI AÇIĞA ÇIKAN KAT OLDUĞUNDA 2 BODRUM KAT İSKÂN EDİLEBİLİR. İSKÂN EDİLEN BODRUM KATLARDAN 1. BODRUM KAT EMSALE DÂHİL DEĞİLDİR. TİCARET ALANLARINDA NET 2.40 M GİRİŞ SAĞLAMASI VE YOLA CEPHELİ OLMASI DURUMUNDA DÜKKÂN YAPILABİLİR. İKİDEN FAZLA BODRUM KAT ÇIKMASI HALİNDE AÇIĞA ÇIKAN BODRUM KAT ORTAK ALAN (SIĞINAK, KÖMÜRLÜK, TESİSAT, OTOPARK, VB.) OLARAK KULLANILACAKTIR.

  6. PLAN BÜTÜNÜNDE TABİİ ZEMİNİN HER NOKTASINDA 0.50 METRE ALTINDA VE BİNA CEPHE HATTI GERİSİNDE KALMAK KAYDI İLE YAN VE ARKA BAHÇEDE PARSEL TAMAMINDA OTOPARK YAPILABİLİR.

  7. PLANDA GÖSTERİLEN YAPI ADALARINDAKİ KÖŞE KIRIKLARININ OLDUĞU KÖŞE PARSELLERİN KÖŞE KIRIKLARINA OLAN ÇEKME MESAFESİ MİNİMUM 2 METRE OLACAK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILABİLİR.

  8. BİNA DERİNLİKLERİNDE VE BİNA CEPHELERİNDE İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.

  9. “İ” (İKİZ YAPI) LEJANDI VERİLMİŞ ALANLARDA; PARSELİN HER İKİ YANINDA PLANDA VERİLEN KAT ADEDİ VE ÜZERİ KATA SAHİP SAĞIR CEPHELİ YAPI OLDUĞU TAKDİRDE, PARSELDE BİTİŞİK DÜZENDE YAPI YAPILABİLİR.

  10. YOLDAN ÇEKME SİMGESİ ( ) GETİRİLEN ALANLARDA ÖN BAHÇE MESAFESİ 1,00 METREDİR.

  11. PLANDA VERİLEN YOL GENİŞLİKLERİNDE BELİRLENEN YOL GENİŞLİĞİNİN ALTINDA KALMAMAK ŞARTI İLE PLANDAKİ GÖSTERİM ESASTIR.

  12. KONUT ALANLARI

   1. PLAN BÜTÜNÜNDE 1000 M2 YE KADAR OLAN PARSELLERDE PLAN ÜZERİNDE VERİLEN SİMGE UYGULANACAKTIR.

*ÖN BAHÇE MESAFESİ 3.00 MT, YAN BAHÇE MESAFESİ 3.00 MT, ARKA BAHÇE MESAFESİ 3.00 MT’DİR.

   1. EMSAL VERİLEN ALANLARDA, PARSELLERİN BİRLEŞTİRİLMESİNİN TEŞVİK EDİLMESİ AMACIYLA;

A)1000-2000 M2 ARASI BÜYÜKLÜKTEKİ PARSELLERDE:

*PLAN ÜZERİNDE E=1.00 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.20,

*PLAN ÜZERİNDE E=1.25 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.40

*PLAN ÜZERİNDE E=1.50 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.60 OLARAK UYGULAMA YAPILACAKTIR.

B)2001-5000 M2 ARASI BÜYÜKLÜKTEKİ PARSELLERDE:

*PLAN ÜZERİNDE E=1.00 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.30,

*PLAN ÜZERİNDE E=1.25 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.50,

*PLAN ÜZERİNDE E=1.50 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.70 OLARAK UYGULAMA YAPILACAKTIR.

C)5001 M2 VE ÜZERİ BÜYÜKLÜKTEKİ PARSELLERDE:

*PLAN ÜZERİNDE E=1.00 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.40,

*PLAN ÜZERİNDE E=1.25 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.60,

*PLAN ÜZERİNDE E=1.50 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E=1.80 OLARAK UYGULAMA YAPILACAKTIR.

D)BU ALANLARDA H=SERBEST OLUP, YAPI YÜKSEKLİĞİ JEOLOJİK ETÜT RAPORU VERİLERİNE GÖRE BELİRLENECEKTİR.

E)BU ALANLARDA;

*ÖN BAHÇE MESAFESİ = 5.00 MT.

*YAN BAHÇE MESAFESİ = 4.00 MT.

*ARKA BAHÇE MESAFESİ = H/2 OLARAK UYGULANACAKTIR.

YENİ YAPILACAK İFRAZLARDA;

*MİN. PARSEL CEPHESİ = 20.00 MT.

*MİN. PARSEL DERİNLİĞİ = 25.00 MT.

*MİN. İFRAZ ALAN = 750 M2’DİR.


  1. TİCARET ALANLARI

   1. PLAN BÜTÜNÜNDE 1000 M2 YE KADAR OLAN PARSELLERDE PLAN ÜZERİNDE VERİLEN SİMGE VEYA EMSAL DEĞERİ UYGULANACAKTIR.

*ÖN BAHÇE MESAFESİ = 5.00 MT.

*YAN BAHÇE MESAFESİ = 3.00 MT.

*ARKA BAHÇE MESAFESİ = 5.00 MT. OLARAK UYGULANACAKTIR.


   1. EMSAL VERİLEN ALANLARDA, PARSELLERİN BİRLEŞTİRİLMESİNİN TEŞVİK EDİLMESİ AMACIYLA;

A)1001-2000 M2 ARASI BÜYÜKLÜKTEKİ PARSELLERDE,

PLANDA E=1,25 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E:1,40 VE H=SERBESTTİR.

B)2001-5000 M2 ARASI BÜYÜKLÜKTEKİ PARSELLERDE,

PLANDA E=1,25 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E:1,50 VE H=SERBESTTİR.

C)5001 M2 VE ÜZERİ BÜYÜKLÜKTEKİ PARSELLERDE;

PLANDA E=1,25 OLARAK TANIMLANAN ALANLARDA E:1,60 VE H=SERBESTTİR.

D)ÖN BAHÇE MESAFESİ=5,00 MT.

YAN BAHÇE MESAFESİ=4,00 MT

ARKA BAHÇE MESAFESİ= H/2 OLARAK DÜZENLENECEKTİR.

E)YENİ YAPILACAK İFRAZLARDA;

MİN. PARSEL CEPHESİ = 25.00 MT.

MİN. PARSEL DERİNLİĞİ= 30.00 MT.

MİN. İFRAZ ALANI = 1000 M2’DİR.


  1. AÇIKLANMAYAN HUSUSLARDA KÜÇÜKÇEKMECE ALTINŞEHİR BÖLGESİ 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI PLAN NOTLARI VE İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.

  2. BU PLAN, PLAN NOTLARI VE PLAN RAPORU İLE BİR BÜTÜNDÜR.

08.08.2010 T.T.

2.16. 262 ADA 6 PARSELDE İLKÖĞRETİM ANA BİNASI, 2 VE 3 PARSELLERDE İSE İLKÖĞRETİME AİT EK TESİSLER YAPILACAK OLUP; 6,2 VE 3 PARSELLERİN TEVHİD İŞLEMLERİ EK TESİSLERİN RUHSAT AŞAMASINDA ARANACAKTIR.

08.08.2010 T.T

08.10.2010 T.T

2.16. PLANDA RESMİ KURUM ALANINDA KALAN 161 ADA 3 PARSELDE ÖZÜRLÜLER MERKEZİ YAPILABİLİR.161 ADA 3 PARSELDE UYGULAMA 1 PARSEL İLE TEVHİD EDİLMEDEN YAPILACAKTIR.

08.10.2010 T.T


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə