Obama, 14 ay sonra ne durumda?
Yüklə 7.85 Kb.
tarix23.04.2016
ölçüsü7.85 Kb.

Obama, 14 ay sonra ne durumda?


19 Mart 2010 günü Başkan Obama'nın ABD Başkanı olarak yemin ettiği tarihten bu yana tam 14 ay geçti.
Bu sürede elde edilen artı ve eksilere bir göz atma zamanı geldi!
Senatör Kennedy'nin ölümü ile boşalan Massachusetts Senatörlüğü seçimini Demokrat Parti'nin kaybetmiş olması ve Demokratların kalesi olarak bilinen bu eyalette yıllar sonra ilk defa bir Cumhuriyetçi adayın seçimi kazanması da dikkatleri Obama'nın 14 aylık sürede yaptıklarına veya söyleyip de yapamadıklarına çevirdi.
Önce artıları gözden geçirelim. Hiç şüphesiz bu süre içerisinde Obama ABD'nin dünyadaki görüntüsünü düzeltti. Nobel Barış Ödülü'nün verilmesiyle de şahsi itibarını yükseltmiş oldu. Şubat ayında imzaladığı çocukların sigortalanmasının kamu kaynaklarınca desteklenmesi yasası ile ABD'de sigortasız çocuk sayısını yarı yarıya azaltmış oldu. Yüksek mahkemeye ilk defa Latin kökenli bir yargıç (Sonia Sotamayor) atanmasını sağladı. Daha derin bir ekonomik krizin önlenmesi için 787 milyar doları içeren bir teşvik paketini kongreden geçirerek hepsi harcanamasada, ekonominin oldukça kısa sürede düzelmesine yardımcı oldu.
İşin olumsuz yönüne bakarsak: Obama'nın en önemli vaatlerinden bir tanesi yıllık geliri 250.000 doların altında olanlar için yeni vergi getirilmeyeceği idi. Sigaraya getirilen % 61 oranındaki vergi ile, bu vaadini çiğnemiş oldu.
Beyaz Saray'a geçtikten birkaç hafta sonra Guantanamo Cezaevi'nin bir yıl içerisinde boşaltılması için imzaladığı talimata karşın cezaevi olduğu yerde durmakta. 2016 Olimpiyatları'nın Chicago'da yapılması için gittiği Kopenhag'dan başarısızlıkla döndü. Olimpiyatlar Rio de Janerio'ya verildi.
Gene Kopenhag'a giderek katıldığı İklim Değişikliği Konferansı'ndan da eli boş döndü.
Aylar süren bekleyişten sonra Afganistan'a yeni asker gönderilmesini onayladı.
Son haftalarda üniversite öğrencileri arasında yapılan kamuoyu araştırması Obama'nın 'her yerde savaş' stratejisinin onaylanma oranının % 50'nin altında olduğunu göstermekte.
Iran'ın nükleer programını diplomatik yollardan engelleme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Kuzey Kore'nin nükleer ve kıtalararası füze programları da engellenemedi.
Londra'da Suudi Arabistan Kralı Abdullah  ve Tokyo ziyaretinde Japon İmparatoru Akihito'yu eğilerek selamlaması 'protokol kurallarının olağanüstü zorlanması' olarak tanımlandı.
Batı Yakası'nda yeni yerleşim alanlarının açılması konusunda, Ortadoğu'daki temel müttefiki İsrail ile derin bir anlaşmazlığa düşmesi ve İsrail Başbakanının yeni inşaatları yıkmayı reddetmesi ABD'yi zor duruma düşürdü.
Obama'nın 14 aylık süredeki artı ve eksilerini göz önünde tuttuğumuzda, Başkanlığı devraldığındaki % 70 kamuoyu desteğinin bugün % 50'nin altına düşüşünü hayretle karşılamamak gerekir. Bugün Amerikalıların  % 62'si ülkenin yanlış yolda olduğu kanısında.
Obama'nın başkan seçilmesinin önemli bir yönü de ABD'de varolan beyaz-siyah ilişkilerini ne yönde etkileyeceği idi. Yemin tarihinde her 10 Amerikalıdan altısı ırklar arasındaki ilişkilerin olumlu gelişeceği düşüncesindeydi. Bu oran bugün onda dörde inmiş durumda. Düşüş en fazla Afro-Amerikalılar arasında geçerli. Ocak 2009 tarihinde ilişkilerin düzeleceği kanısında olanların oranı % 75 dolaylarındayken, bu oran bugün % 51'e düşmüş. Son kamuoyu araştırmalarına göre, ırklar arasındaki eşitlik konusunda kötümserlik artmakta. Siyahların ırksal eşitliğe erişmiş olduğunu düşünenlerin oranı, Ocak 2009 tarihine  9 puan düşerek % 11 oranına indi. Hayatları boyunca eşitliğe erişilemeyeceği kanısında olanların oranı da % 9 yükselerek % 32'ye erişmiş durumda. % 20 ise ırksal eşitliğe hiçbir zaman erişilemeyeceği kanısında.
Massachusetts senatör seçimindeki yenilgi ve sağlık reformunu kongreden geçirmekte,  kendi partisinin temsilcilerinden dahi karşılaştığı güçlükler, Başkan Obama'yı bir dizi önlem almaya zorladı.
Bunların en önemlisi de, seçim kampanyasını yürüten ekipten David Plouffe'nin yeniden Beyaz Saray'a çağrılmasıydı.
Beyaz Saray Basın Sekreteri Robert Gibbs'in söylediği gibi, 'Değişim hiçbir zaman kolay değildir, değişim belli bir zaman alır ve değişimin kongre tarafından kabul edilmesi gereklidir.'


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə