Intel 955x chipset Çift Çekirdekli Anakart yapıları…Yüklə 23.75 Kb.
tarix29.04.2016
ölçüsü23.75 Kb.
Intel 955X Chipset Çift Çekirdekli Anakart yapıları….

Intel, yeni çıkan çift çekirdekli Pentium işlemcileri destekleyebilmek için yeni yongasetlerinin yazın ortalarına doğru hazır olması gerektiğini düşünüyordu. Bu plana uygun olarak 945, 915'in yerini alırken 955X'de 925XE'nin yerini alıyor.

Intel'in Pentium D ve Pentium Extreme Edition işlemcilerini sadece bu yeni çıkan yongasetleri desteklediğinden eğer çift çekirdekli Intel işlemci kullanmak istiyorsanız bunlardan bir tanesine ihtiyacınız olacak. Hem 945P hem de 955X şu an için aynı işlemcileri destekliyor. Ancak bu iki yongasetinin fiyatları bir birine çok yakın olsa da Extreme Edition işlemcilerin ihtiyacı olan daha fazla gücü ve daha fazla başarımı 955X yongasetleri daha iyi karşılayabiliyor. Buradan şöyle bir anlam çıkarmak da mümkün, 955 tabanlı anakartlar daha geç eskiyecekler ve yeni çıkacak olan işlemcilere daha iyi destek verecekler.

Pentium Extreme Edition'ın Hyper-Threading'den kaynaklanabilecek olan olası yüksek güç tüketimi 12V gereksinimleri konusunda donanım üreticileri arasında bir karmaşaya yol açtı. Buna ek olarak Intel, pek çok üreticinin tasarımlarını tamamlamasına rağmen son anda tanımlamalarında (specifications) bir değişiklik yaptı. PC tasarımcıları açısından sorun ne olursa olsun, sonuç olarak 955 tabanlı anakartlar çalışabilmek için yüksek 12V akım verebilen ağır güç kaynaklarına gereksinim duyuyor. Bu tür güç kaynakları 5V ve 12V kanallarına temiz güç verebildiklerinden daha çok sunucu ve güçlü iş istasyonlarında kullanılıyorlar. Sonuç olarak bu tür güç kaynaklarının pahalı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Kağıt üzerinde 955X, üreticilere yüklediği korkunç zorluklarla birlikte pek çok incelemek istediğimiz özelliği de sunuyor. Geliştirilmiş bellek desteği, geliştirilmiş SATA denetleyiciler ve RAID yetenekleri ile arttırılmış PCI Express kanallarının da içinde bulunduğu pek çok yeni özellik ağzımızın suyunu akıtıyor. Bunlara ek olarak Intel'in Active Management Technology (Etkin Yönetim Teknolojisi) özelliği gibi ekstraları da katarsanız heyecanlanmak için yeteri kadar özellik olduğunu söyleyebiliriz.
Glenwood Veya 955X

Her şeyden önce 955X yongaseti kendinden öndeki 925X/925XE yongasetinin devamından başka bir şey değil. Öncellerinde (predecessor) olduğu bu yongasetinin de temel çıkış amacı Soket 775 işlemcileri desteklemek. Buradan şu anlam çıkıyor: 520'den 570'e Pentium 4 modelleri, 620'den 670'e Pentium 4 modelleri, Pentium 4 Extreme Edition, 820'den 840'a Pentium D modelleri ve Pentium 4 Extreme Edition 840 işlemcilerin hepsi destekleniyor.

Yukarıda saydığımız işlemcilerden birini kullanmak isteyen kullanıcılara tavsiyemiz, kaliteli bir anakart ve yüksek akım verebilen (35 veya mümkünse daha fazla) sağlam bir güç kaynağı edinmeleri.

Bu yongaseti 200 ve 266 MHz FSB saat hızlarını (FSB800 ve FSB1066) destekleyebiliyor, DDR2 bellek birimleri ile bu hızı 333 MHz (DDR2-667) seviyesine kadar çıkarmak mümkün. Ancak bu hızlar sadece bellek yongalarının gecikme zamanlarının da düşük olması durumunda gerçekten bir anlam ifade ediyorlar.

Seçeneksel olarak ekran kartı takabileceğiniz PCI-Express x16 yuvadan oluşan görüntü kartı yuvası bir öndeki sürüme göre bir değişiklik içermiyor. Çift Görüntü Kartlı sistemler, ICH7 güneyköprüsünden sonra gelecek olan ve dört adet PCI Express hattı sunarak ikinci x16 yuvaya imkan tanıyan yeni bir güney köprüsü olmadan kullanılamayacak. Ancak şu an kullanılan ICH6 altı adet PCI-E sunuyor ve bildiğimiz PCI denetleyiciler ise altı adet 33 MHz hızında 32 bit yuvayı destekleyebiliyor.

Ek olarak ICH 7 seçeneksel RAID 5 desteği de sunuyor. Bu özellik, RAID 5'in eşlik (parity) verisinin getirdiği artılardan yararlanabilmek için gerekli olan XOR hesaplarında son derece başarılı olan çift çekirdekli işlemcilerle birlikte kullanıldığında akla yatkın hale geliyor. Ayrıca RAID 5 en az üç adet sabit disk gerektiriyor ancak başarımda bir artış görebilmek için en az dört veya daha fazla sabit disk kullanmalısınız - tabi bu da daha fazla para harcamanız gerektiği anlamına geliyor.

İlginç bir şekilde Intel SATA deneyleyicisinin geliştirilmesi işine gerçekten yüksek yatırımlar yaptı. Örneğin bu en son gelen SATA sistemi, Yerel Komut Sıralaması (Native Command Queuing, NCQ) ve giriş başına 300 MB/s (SATA II) gibi bütün ACHI standartlarını yerine getiriyor. Eğer ICH6 kullanan eski 915/925 bir sistemden yeni ICH7'li 945/955 yongasetli bir sisteme geçecekseniz, 150 MB/s standartlarına uygun olan aygıtlarınızı da kullanabilirsiniz çünkü yeni SATA denetleyici bunları da destekliyor.


Kaynak: Intel Corporation.
955X 945P'e Karşı

Daha önceki Intel yongasetleriyle karşılaştırıldığında standart 945P ile daha pahalı olan 955X arasında çok az fark var. 945P, FSB1066 desteklediğinden kuramsal (teorik) olarak bütün Soket 775 işlemcileri destekliyor. Ancak anakart üreticilerinin en kaliteli parçaları 955X ile birlikte kullanarak en kaliteli ürünlerini bu yongaseti ile üreteceklerini tahmin etmek zor değil. Çift çekirdekli Pentium işlemcilerin enerji gereksinimlerini düşündüğünüzde bu işlemcilerin en kaliteli anakartlar ile birlikte kullanılmasının ne kadar akıllıca olduğunu kolayca söyleyebiliriz.

Adreslenebilen bellek miktarı söz konusu olunca iki yongaseti arasındaki fark daha belirginleşiyor. 955X 8GB bellek kapasitesini desteklerken 945P bu değerin yarısında kalıyor. Ek olarak, 955X'in sağladığı ECC-RAM desteği bu yongasetini giriş seviyesi sunucular ve iş istasyonları için uygun bir ürün haline getiriyor. Ancak bu özellik sadece özel kullanım için (örneğin PCI arayüzleri) ayrılan bellek alanları için önemli olarak düşünülebilir. Pek çok 32 bit sistem, yongasetlerinin sadece 3 GB belleği adresleyebilmesinden dolayı bu sınıra kadar bellek kullanımına izin verebiliyor.

İki yongaseti arasındaki muhtemelen en ilgi çekici fark, 955X tarafından desteklenen Intel'in Memory Pipeline Technology'si (Bellek İşhattı Teknolojisi - iMPT). MPT, işlemci ile bellek arasında çoklu ve değişken veri yolları kullanıyor ve daha verimli bir yönerge zamanlayıcı (instruction scheduler) ile bellek gecikmelerinin önüne geçmeye çalışıyor. Ayrıca geliştirilmiş bellek erişim mekanizması sayesinde bellek alanlarının daha iyi kullanılmasını da sağlıyor.

Ancak birkaç ölçümden sonra iMPT'nin sağladığı başarım artışının çok büyük olmadığını gördük. Bu teknoloji Intel'in zamanında 865'e karşılık 875P yongasetleri için getirdiği Başarım Arttırma Teknolojisi'ne (Performance Acceleration Technology -PAT) benziyor. Bu özellikler teknolojik ve psikolojik açıdan ilginç olabilirler ancak gerçek yaşamda sadece yapay (synthetic) deneylerde fark yaratabiliyorlar.
Intel Matrix Depolama Teknolojisi: Artık RAID 5 Desteği Sunuyor

915 ve 925 yongasetlerinin tanıtılmasıyla birlikte Intel, yeni ve daha esnek bir depolama denetleyicisi olan Matrix Storage Technology (Matris Depolama Teknolojisi) kullanmaya başladı. Temel olarak bu teknoloji aynı anda birden çok RAID dizisinin kullanımına izin veriyor. Burada bir hatırlatma yapmak gerekirse RAID dizileri, birden çok sabit disk kullanarak sistemin başarımını ve veri güvenliğini arttıran sistemlere verilen isimdir.

Aynı anda kullanılabilen iki Seri ATA bağlantısı ile Matris_RAID dizisi iki adet alt RAID 0 veya RAID 1 alt diziden oluşabiliyor. 945P ve 955X ile birlikte gelen dört Seri ATA bağlantı sayesinde Intel bu alanda daha fazla seçenek sunabiliyor. Üç adet SATA sürücüyle birlikte ICH7-R güneyköprüsü RAID 5 dizisi desteği sunuyor; dört taneyle RAID 5 ve RAID 10 seçenekleri mümkün hale geliyor. RAID 0 dört taneye kadar SATA diskle çalışabilirken RAID 1 hala bir birinin aynı iki adet diskle çalışabiliyor.

Bu kadar çeşitli özellikler arasında bir tanesi ilgi çekici (yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi), hızlı bir diziyle (örneğin RAID 0 gibi) birleşik olarak kullanılabilen ikinci bir dizi (RAID 1 veya 5). Çiftli takılan disklerle çalışan RAID 0 dizisi işletim sistemi ve veri depolama işlemlerini hallederken, onu takip eden bir RAID 1, hızlı geri yükleme için sistemin resmini (image) çıkarabiliyor.

Dört tane diskle bütün seçenekler mümkün hale gelebiliyor böylece RAID 0 ve RAID 5 dizilerini kolayca birleştirebiliyorsunuz. RAID 5 için en az üç adet disk kullanma zorunluluğu haşa devam ediyor, böylece disklerden herhangi birine bir şey olması durumunda diğer ikisiyle hiç bir şey olmamış gibi devam edebiliyorsunuz.

Ufaktan bu işe başlamak isteyenler için Intel Matrix Storage Manager sürücüsü Windows kurulumunun sürücü tanımlama aşamasında açılıyor. Bu sürücü sayesinde üreticiler, tek bir sürücüyü RAID dizisine çevirmek veya var olan bir RAID dizisine yeni bir disk eklemek gibi çeşitli kurulum modellerini destekleyebiliyor.

Yeni SATA denetleyicisi Yerel Komut Sıralaması (Native Command Queuing) özelliğini desteklediği gibi SATA bağlantısı başına 300 MB/s aktarım hızını da destekliyor. İkinci özellik günümüz diskleri açısından çok önemli değil çünkü şu an ki sabit diskler 80 MB/s aktarım hızının altında çalışabiliyorlar ve önbellekten yapılan doğrudan Okuma/Yazma işlemleri de genel başarım üzerinde çok fazla artış yaratmıyor.

ICH7 Güneyköprüsü üzerinde bulunan SATA denetleyicileri artık Advanced Host Controller Interface (ICHI) uyumlu aygıtları destekliyor. Şu anda bulunan 1.1 tanımlamaları bu arayüzün kayıt seviyesini gösteriyor ve SATA-II denetleyicilerin geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor. Daha eski uygulamalar sadece tescilli sistemlerde yapıldığından, bu yeni sistem ileride verimlilik artışları sağlayabilir. Ancak şu an için bu yeniliklerin ileride neler sağlayacağını düşünmek için erken. Gelecekte çıkacak olan daha hızlı diskler sayesinde büyük farklar yaratılabilir.


Intel Active Management Technology (Intel Etkin Yönetim Teknolojisi)

"Active Management Technology" anlamına gelen iAMT kısaltması bir kaç aydır ortalarda dolaşıyordu. Bu terimin arkasında anakart donanım yazılımının (firmware), işletim sisteminden bağımsız olarak sistemi yönetebilmesi için tasarlanması yatıyor (sık kullanılan diğer bir ismiyle Out of Band, OOB). Yani sistem yönetimi için bir yan yolun (side-band) kullanılması anlamına geliyor.

Bu platformla ilişkili bilgilerin sorgulanabilmesi sağlayan iAMT kolay kullanılabilen kurumsal araçlar sağlıyor. iAMT mimarisi aynı zamanda bir kenarda duran sitemlerin ne durumda olduğunu önemsiz kılıyor: bu sistemler çalışıyor olabilir veya üzerlerindeki Windows çalışmıyor olabilir, yine de sistemle ilgili veriler sorgulanabiliyor.

iAMT bir sorun çıktığında onu saptamak için de kullanılabilir: Çünkü temel sorunları ve hataları raporlayabiliyor, bu özellik normalde gidip sistemi kendi incelemesi gereken servis elemanları açısından zaman ve para kaybını azaltıyor. Sadece sorunlu bileşeni değiştirmek için insan gücünün işin içine girmesi gerekiyor. Hatta iAMT'nin önceden olası hatalara karşı uyarıda bulunması da mümkün.

Yazılım yönetimi, buna yama yönetimi de dahil, yeni sürücülerin kurulması veya güncellenmesi gibi işler de iAMT'nin halledebileceği şeyler, iyi ki uzaktan denetleme ve yönetme yeteneği var. iAMT şirketlerin önleyici güvenlik önlemleri almasını ve kurtçuklarla (worm) ve virüslerle daha verimli bir şekilde mücadele etmesini de sağlıyor çünkü ateş duvarı ve antivirüs gibi yazılımları en güncel halleriyle tutabiliyor.

Sonuç

955X, AMT yetenekleri, esnek RAID desteği ve güçlü RAID başarımı sayesinde iş bilgisayarları kısmında kendini gösteriyor. Intel'in sunduğu çözümler arasında şunlar var: daha esnek depolama denetleyicisi, daha fazla PCI Express hattı ve Active Management Technology (Etkin Yönetim Teknolojisi). Son olarak gözle görülür şekilde ucuz olan 945 yongaseti daha ucuz anakart fiyatı sağlayacağından günün sonunda kazanan taraf olabilir.925XE yeni yongasetlerinin daha hızlı DDR2-533 ve DDR2-667 bellekleri destekliyor olması bellek zamanlamalarını sonuna kadar zorlayınca bile çok az bir başarım farkı getiriyor. 955X şu an için sadece teknolojinin sunduğu en pahalı bilgisayara sahip olmak isteyenler tarafından kullanılabilir: çift-çekirdekli işlemci, süper hızlı görüntü kartı ve tabii ki bir RAID yapılanması. Geriye kalan büyük kullanıcı kitlesi için bir seçenek olan 945P, sadece kağıt üstünde daha kötü bir seçenek, gerçek hayatta ise durum farklı.

Yüklə 23.75 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin