İLİ : amasya tariH : 19/09/2014 (3 hafta) kurban yaklaşirken muhterem Müslümanlar!
Yüklə 8.81 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü8.81 Kb.
İLİ : AMASYA

TARİH : 19/09/2014 (3 HAFTA)

KURBAN YAKLAŞIRKEN

Muhterem Müslümanlar!

Bir mübarek Kurban Bayramına daha adım adım yaklaşıyoruz. Şunu hiç unutmayalım ki; diğer bütün ibadetlerde olduğu gibi, Kurban ibadetini de anlamak için tek başına akıl yetmez. Kurban ancak iman ve aşk ile anlaşılır, anlatılır ve açıklanır.

Etrafınıza bir bakın! Kurban olmayanı göremezsiniz. Kendilerini paraya-pula, mala-mülke, makama-mevkiye, alkışa, şöhrete kurban etmek için ter dökenlerin hali pür melalini görürsünüz.

Koca bir ömrü yemekhane ve yatakhaneden ibaret zannedenler; hayatın bundan öte daha yüce bir anlamı olduğu gerçeğini idrak edemeyenler, kurban eden Hz. İbrahim’ i ve kurban olan Hz. İsmail’ i nasıl anlasınlar.

Ya adar ve adanırsınız ya da harcar ve harcanırsınız. En yüce sermayesi olan hayatlarını kendilerinden aşağı değerdeki şeyler uğruna hoyratça harcayanlar kurbanı nasıl içlerine sindirebilirler ki…

İman Kardeşlerim!

İşte Hz. İbrahim (a.s) ve oğlu Hz. İsmail (a.s) imani değerler uğruna adamanın ve adanmanın yolunu bizlere göstermişlerdir. “Kurban atanız İbrahim’ in sünnetidir.“ (1) buyuran Peygamber efendimiz de bizlere bu yolu işaret etmektedir. Kurbanın sembolize ettiği derin hakikat işte budur. Zaten Rabbimiz de Kur'an da “Onların ne etleri ne de kanları Allah’ a ulaşır; fakat O’ na sadece sizin takvanız ulaşır.” (2) buyurmuyor mu?


Kardeşlerim!

Kurban bayramına bu idrakle hazırlanalım ve bu şuurla onu karşılayalım. Kurbanlıklarımızı en iyisinden seçmeye gayret edelim. Kurbanlarımızı keselim veya güvendiğimiz kişi veya kurumlara vekalet vererek kestirelim.

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye Diyanet Vakfı ile beraber organize olarak kurbanlarımızı vekalet yoluyla kesmemize yardımcı olduğunu bilelim. Peygamber Efendimizin “Maddi imkânı olup ta kurban kesmeyen namazgâhımıza yaklaşmasın.” (3) uyarısına kulak verelim. Adağın değerini, adandığı kapıdan alacağı hakikatini ve O’ nun kapısının da en yüce kapı olduğu gerçeğini hiç hatırdan çıkarmayalım. Rabbimiz bizleri bu mübarek bayrama ve nice bayramlara huzur içerisinde ulaştırsın. Bayramınız şimdiden mübarek olsun.


KAYNAKLAR:

1- Kütüb-i Sitte 17/394

2- Hac S. 22/37

3- Kütüb-i Sitte 17/393
HAZIRLAYAN : Adem AYRANCI

ÜNVANI : İl Müftü Yardımcısı

AMASYA
REDAKSİYON : İl İrşat Kurulu


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə