İLİ : amasya tariH : 03/10/2014 hafta) kurban
Yüklə 17.56 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü17.56 Kb.
İLİ : AMASYA

TARİH : 03/10/2014 (1. HAFTA)

KURBAN

فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْیَ قَالَ يَا بُنَیَّ اِنّى اَرٰى فِى الْمَنَامِ اَنّى اَذْبَحُكَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرٰى قَالَ يَا اَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنى اِنْ شَاءَ اللّٰهُ مِنَ الصَّابِرينَ


قَالَ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم

‏مَا عَمِلَ ادَمِيٌّ مِنْ عَمَلٍ يَوْمَ النَّحْرِ اَحَبَّ اِلَى اللَّهِ مِنْ اِهْرَاقِ الدَّمِ4-Tirmizi, Edahi, 1
Aziz Müslümanlar!

Bizleri yoktan var eden, bizlere hayat ve hidayet veren, hayatımız ve ölümümüz elinde olan, her an ve her zaman kendisine muhtaç olduğumuz Rabbimize karşı ibadet ve kullukla mükellefiz. İşte bu ibadetlerden birisi de mali bir ibadet olan kurbandır.

Kurban; Allah’a yaklaşmak ve ibadet etmek amacıyla belirli şartları taşıyan bir hayvanı, belirli günlerde usulüne uygun olarak kesmektir. Kurban; Allah sevgisinin, O’na sadakatin bir ibadet olarak dışa yansımasıdır. Kurban; insanın ruhunu kaplayan dünya ve madde sevgisini kesip atmanın, hepsini Allah yolunda feda etmenin bir işaretidir.

Dünya ve içindekiler insana hoş gelir. Sahip olduğu maldan, servetten, şöhretten vazgeçmek insana zor gelir. Onun için mal, canın yongası olarak görülmektedir. Kurban ise; onlardan ayrı kalabilmeyi göze almaktır. Bunu yapabilenler maldan da candan da daha kıymetli olan Allah-ü Zül-Celâl’e yaklaşır, O’nun rızasını ve sevgisini kazanır.Kıymetli Müminler!

Kurban; Allah’a teslimiyetin ifadesidir. Hz. İbrahim (a.s.) ile Hz. İsmail (a.s.) Allah’a öyle bir teslim olmuşlardır ki, biri Allah rızası için biricik evladını kurban edecek, diğeri de Allah’ın emrine canı pahasına da olsa uyacaktı. Bu hâdise Yüce kitabımızda şöyle anlatılıyor : “Çocuk kendisiyle birlikte koşup yürüyecek yaşa gelince İbrahim ona, “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da,

Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah

beni sabredenlerden bulacaksın”(1) dedi. Hz. İsmail (a.s.) bir peygambere yakışan teslimiyet içindeydi. Babası Hz. İbrahim (a.s.)’ de tam bir teslimiyet ve tevekkül içindeydi. Hâdisenin davamı şöyle anlatılır : “Nihayet her ikisi de (Allah’ın emrine) boyun eğip, İbrahim de onu (boğazlamak için) yüz üstü yere yatırınca ona, şöyle seslendik: “Ey İbrahim! Gördüğün rüyanın hükmünü yerine getirdin. Şüphesiz biz iyilik yapanları böyle mükâfatlandırırız.” Şüphesiz bu apaçık bir imtihandır. Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık. Sonradan gelenler arasında ona güzel bir ad bıraktık. İbrahim’e selam olsun. İyilik yapanları işte böyle mükâfatlandırırız.”(2)

İşte Kurban bizi Hz. İbrahim (a.s.)’in itaatine, Hz. İsmail (a.s.)’in teslimiyetine yönlendirerek sıkıntı ve imtihanlara karşı Rabbimize kurban olma ve Rabbimize dost olarak sıkıntılarımıza çözüm bulma yollarını bize gösterir.Muhterem Müminler!

Kurban kesme her peygamberin ümmetinde var olan bir ibadettir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de; Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.”(3) buyurmaktadır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’ de : “ Âdemoğlu Kurban Bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olmaz.”(4) buyurarak bizleri kurban kesmeye teşvik etmiştir.

Kurban kesen kimse Allah ve Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in emrine uymuş, kulluk bilincine erişmiş, Allah’ın verdiği nimetlere şükretmiş, çok sevap kazanmış ve ahireti için azık hazırlamış olur.

Hutbemi bir ayeti kerime mealiyle bitirmek istiyorum :Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.”(5)


KAYNAKLAR:

1- Saffat, 37/102.

2- Saffat, 37/103-110.

3- Hac, 22/34.

4- Tirmizi, “Edahi”, 1.

5- Hac, 22/37.


HAZIRLAYAN: Salih GEYİK

ÜNVANI : İlçe Vaizi

Merzifon / AMASYA


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə