İL : samsun ay-yil : mayis – 2011 tariH : 27. 05. 2011
Yüklə 11.8 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü11.8 Kb.
İL : SAMSUN

AY-YIL : MAYIS – 2011

TARİH : 27.05.2011

REGAİB KANDİLİ VE ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah’ın, biz insanlara, ihsan ve inayetini bolca yağdırdığı müstesna vakitler vardır. Üç aylar diye tabir edilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları, rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükunun kalplere dolduğu, ilahi rahmetin coştuğu, keremi bol yüce Rabbimizin, samimi kullarını af ve mağfiretle mükafatlandıracağı kutsal zaman dilimleridir. Bu rahmet ve mağfiret mevsiminin dinimizde müstesna bir yeri vardır. Özellikle Recep ve Şaban ayları on bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayına hazırlık dönemidir. Peygamberimiz (s.a.v)'in: "Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur." (1) şeklindeki duaları da bu ayların önemine vurgu yapmaktadır. İşte çok feyizli ve çok bereketli bir maneviyat mevsimine yaklaşıyor olmanın mutluluğunu ve sevincini yaşıyoruz.


Muhterem Mü'minler!

Bu aylar ve bu ayların içerisinde bulunan mübarek gün ve geceler, kendimizi denetleme, sorgulama, değerlendirme açısından çok önemlidir. En önemlisi de, geçmişimizin muhasebesini yapıp, geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve davranışlarımıza da çeki düzen vermeliyiz. Bu ve benzeri geceleri barındıran üç ayların manevi ikliminden yararlanmak için de, bu ayların manevi değerini bilip, üzerimize düşen kulluk vazifemizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmalıyız. Bu aylar, biz Müslümanların hasat zamanıdır. Ahiret yurdunun tarlası olan dünya hayatını, fırsat elimizdeyken çok iyi değerlendirmeli ve bu ayları fırsat bilip yüce Rabbimize yönelerek, samimi olarak dua, niyaz ve tövbede bulunmalıyız. Zira Kur’an-ı Kerimde: “….


Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!(2)

Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir.” (3)

Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar. (4) buyurarak kurtuluşun Allah’a kulluktan geçtiği ifade edilmektedir.
Kıymetli Mü’minler!

Recep ayının ilk Cuma gecesi olan 2 Haziran perşembe gününü, 3 Haziran Cuma gününe bağlayan gece, mübarek Regaib kandilidir. Bu mübarek gecede yüce Rabbimiz, kullarına bol bol rahmet ve hibede bulunduğu için bu adı almıştır. Bu gece, bağışlanmanın çok yapıldığı, sevap ve mükafatın bol bol verildiği, duaların kabul olunduğu bereketli ve feyizli gece demektir. Peygamberimiz (s.a.v), bu gecede yapılan duaların kabul edileceğini söyleyip şöyle buyurmuştur: “Beş gece vardır ki; onlarda yapılan dualar kabul olunur. Bunlar: Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaib Kandili), Berat gecesi, Cuma geceleri, Ramazan ve Kurban bayramı geceleridir.” (5) İşte böylesi müstesna geceleri Rabbimizin biz mü’minlere bir ikramı olduğunu bilmeliyiz. Geçmiş ömrümüzün bir hesabını yapmalıyız. Yüce Rabbimizi daha çok tanımalı, Onun kelamı olan Kur’an-ı Kerimi daha iyi anlamalı ve O’nun nurlu Peygamberine hakkıyla ümmet olmak için gayret sarfetmeliyiz.


Değerli Kardeşlerim!

Bu gün ve gecelere mahsus bir ibadet şekli olmamakla birlikte, gündüzleri oruc, geceleri dua ve niyazlarla beraber kaza ve nafile namazlar kılarak, Peygamberimiz (s.a.v)'e salat-ü selam getirerek geçirmeli. Kur’an-ı Kerim okuyup, tövbe istiğfar ederek Regaib gecesini idrak etmeliyiz. Yine bu gecelerde, çevremizdeki fakir, yetim ve yoksulları gözetip hasenatımızı çoğaltmalıyız.


HAZIRLAYANIN ADI: Veli ÖZEL

UNVANI: Toybelen Mahallesi Irmak Camii İmam-Hatibi /İlkadım
Diyanet İşleri Başkanlığınca daha önce hazırlanan hutbelerden değildir.
1. Tirmizi, C:4, S:.55

2. Nur, 24/31

3. Mü'min, 40/60

4. İnşirah, 94/7-85. Fethul -Kebir 2/92


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə