Hdp grup Önerisi (Terörle Mücadele)
Yüklə 16.16 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü16.16 Kb.
11.02.2016 HDP Grup Önerisi (Terörle Mücadele)

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; HDP grup önerisi aleyhinde söz aldım. Bu vesileyle Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.

     HDP grup önerisine geçmeden önce, burada benden önce konuşma yapan milletvekillerimizin bazı cümleleriyle ilgili açıklamalar yapmakta fayda olduğu kanaatindeyim.

     Şimdi, şöyle bir cümle kullanıldı; "Kürtlere yönelik düşmane tutum, Kürtlere yönelik zulüm politikası işlenmektedir." denildi. Buradan şunu tekrar ifade ediyoruz: Kürtlere yönelik zulüm politikasını işleyen PKK terör örgütüdür. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK terör örgütüyle mücadelesi söz konusudur. Bunu bütün Türk milleti de bilmektedir, Güneydoğu Bölgesi'nde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımız da bilmektedir, bütün dünya da PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiştir ve bu mücadele dağlarda ve şehirlerde bir tek terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir, bu kararlılıktan Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini hiç kimse vazgeçiremeyecektir. Burada, terör örgütü PKK, Kürt kökenli vatandaşlarımızın haklarını savunan bir örgüt değildir değerli milletvekilleri; bilakis, onların insan haklarından kaynaklanan sorunlarını son on üç yılda gideren AK PARTİ'den rahatsızdır; son on üç yılda bölgeye yatırım üstüne yatırım yapan, havaalanları yapan, hastaneler yapan, orayı yeniden imar eden AK PARTİ Hükûmetinden, Recep Tayyip Erdoğan'dan, Ahmet Davutoğlu'ndan ve AK PARTİ kadrolarından terör örgütü PKK rahatsızdır.

Kürt vatandaşlarımızla ilgili olarak, ret ve asimilasyon politikalarını ortadan kaldırarak en temel insan haklarından yararlandırılmadığı yönündeki eleştirileri ortadan kaldıran AK PARTİ, terör örgütünün malzeme olarak kullandığı hususları ortadan kaldırdığı için hep hedef olmuştur ve olmaktadır. PKK terör örgütü, bölge insanının huzuru yakalamasından rahatsız olmuştur, çözüm sürecinden rahatsız olmuştur; 2002 yılından bu yana, AK PARTİ'nin iktidara gelmesinden itibaren gerek demokratikleşme adımları gerek bölgeye yapılan yatırımlardan çok rahatsız olmuştur. Daha ilk iktidara geldiğimizde, yıllarca devam eden olağanüstü hâli kaldıran AK PARTİ'nin bu uygulamasından terör örgütü PKK rahatsız olmuştur. "Ana dilde savunma yapabilirsin." diyen AK PARTİ iktidarından, Türkiye Büyük Millet Meclisinden rahatsız olmuştur. Ana dilde çocuğuyla cezaevinde...

     MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Olağanüstü hâlden yaşanmaz hâle geçtiniz!

     YILMAZ TUNÇ (Devamla) - Ben PKK'ya söylüyorum, size ne oluyor? PKK rahatsız olmuştur.

     MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Olağanüstü hâlden yaşanmaz hâle geçtiniz!

     YILMAZ TUNÇ (Devamla) - HDP olarak niye oradan... Siz niye rahatsız oluyorsunuz?

     BAŞKAN - Genel Kurula hitap edin Sayın Tunç, lütfen.

     YILMAZ TUNÇ (Devamla) - Ana dilde propaganda yapamazdınız, bölgede kendi dilinizde konuşamazdınız.

     MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Şimdi de öldürüyorsunuz, ne fark ediyor?

     YILMAZ TUNÇ (Devamla) - Konuştuğunuzda hakkınızda hemen soruşturma açılırdı. Ana dilde propaganda yapılmasının yolunu açan AK PARTİ iktidarıdır. Çocuğuyla cezaevinde kendi diliyle annesi babası konuşamazdı; bunun yolunu açan AK PARTİ iktidarıdır. Terör örgütü PKK bunlardan hep rahatsız olmuştur ve hâlâ olmaktadır. Ana dilde özel öğretim kurumlarının açılmasından rahatsız olmuştur, TRT Kurdî'nin, TRT Şeş'in açılmasından ve yirmi dört saat yayın yapmasından PKK terör örgütü hep rahatsız olmuştur ve olmaktadır.

     Yine, güneydoğuya yapılan o büyük yatırımlardan, belki hiç hayal edemediğimiz, Yüksekova'ya havaalanı, büyük hastaneler... Geçmişte, o bölgede -hatırlıyoruz- kış günlerinde hamile kadınlarımızın kızaklarla şehir merkezlerine, hastanelere, sağlık merkezlerine nasıl ulaştırılmak istendiğini ama şimdi paletli ambulanslar, helikopterler o bölgedeki vatandaşımızın hizmetindedir. Bu hizmetlerin hepsinden PKK terör örgütü rahatsızdır, rahatsız olmaktadır. Mardin'de geçen hafta yapılan toplantıda 10 maddelik bir eylem planı açıklandı. Bu eylem planı, hem terörle mücadeleyi, terörle mücadelenin sosyal, kültürel boyutlarını ele alan bir eylem planı, yine, bu eylem planından da PKK terör örgütü rahatsızdır. Kısacası, Türkiye'nin, bölgenin, Kürt kökenli vatandaşlarımızın dirliğinden, huzurundan ve Türkiye'nin demokratikleşmesinden bu örgüt, eli kanlı örgüt hep rahatsızdır. O rahatsız olsun, hem PKK'yla mücadelemiz devam edecek hem de bölge insanımızın hem insan haklarından kaynaklanan sorunlarını gidermeye devam edeceğiz hem bölgeyi yatırım yağmuruna tutmaya, onların ihtiyaçlarını gidermeye devam edeceğiz.

     Bakın, oradaki vatandaşlarımız nereden kaçıyor, nereye gidiyor? PKK terör örgütünün zulmünden kaçarak güneye, yurt dışına kaçmıyor, Kobani'ye gitmiyor. Nereye gidiyor? Ankara'ya geliyor, İstanbul'a geliyor, yine Türkiye Cumhuriyeti'nin içerisinde, o zulümden kaçarak yine kendi ülkesine sığınıyor. İşte, değerli milletvekilleri, buradan PKK terör örgütünün işine gelecek açıklamalar yapmamak gerekir, buradan gerçekleri çarpıtmamak gerekir.

     Günlerce konuşuldu, "ambulanslar" denildi, ambulanslarla ilgili, Sağlık Bakanımız Sayın Doktor Mehmet Müezzinoğlu açıklamalar yaptı defalarca, bu açıklamalara rağmen yine aynı kara propagandayı devam ettirdiniz. 200 metre mesafede ambulanslar bekliyor, yaralıların ambulanslara nakledilmesi mümkün ama nakledilmiyor. Bu propaganda hep yapıldı, hâlâ da yapılmaya devam ediliyor. İşte, o bahsedilen yere 200 metre mesafede ambulanslar burada, hazır bekliyorlar, günlerce beklediler ama maalesef, kara bir propagandayı sürekli gündemde tuttular. İşte ambulanslar, günlerce o bahsedilen, iddia edilen yaralıların ambulanslara alınması için beklediler. İşte ambulanslar, bekledi ama maalesef bu propagandayı hep yaptılar.

     Şimdi, grup önerisine gelecek olursak, HDP Grubu önerisinde de yine bir iddia var. İddia şu: 25 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye'de çeşitli hastanelerde tedavi olmuş 6 Suriyeli vatandaş EĞİTİM-SEN'in Genel Merkezinde gözaltına alınıyor, savcılık soruşturma yaptıktan sonra suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle serbest bırakıyor, serbest bırakıldıktan sonra da bunlar İçişleri Bakanlığının ilgili birimlerince El Nusra terör örgütüne teslim ediliyor. Bu bir iddia. Bu iddiayla ilgili olarak tabii, gerekli adli soruşturmalar, idari soruşturmalar başlatıldı. Burada HDP Milletvekili Sayın Baydemir'in de bir dilekçesinin ardından İçişleri Bakanlığı müfettişleri de görevlendirilerek bu iddianın doğru olup olmadığıyla ilgili bir araştırma yapılıyor. Ayrıca, cumhuriyet savcılığının da "Böyle bir iddia gerçek mi, değil mi?" bununla ilgili araştırması devam ediyor. Bu araştırmaların, bu soruşturmaların, adli ve idari soruşturmaların da bitmesini şu anda beklememiz gerekiyor.

     Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şunu ifadeyim, Türkiye Cumhuriyeti devletini teröre destek veren, terör örgütleriyle, DAİŞ'le, El Nusra'yla, El Kaide'yle irtibatlı göstermeye çalışan bu propagandalarınıza hiç kimse inanmaz, dünya da inanmıyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti 30 Eylül 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla bu örgütleri terör örgütü listesine almış ve almakla da kalmamış, sadece kâğıt üstünde, Resmî Gazete'de yayımlanan bir karar olarak bu kalmamış, DAİŞ'le mücadelede, DAİŞ benzeri terör örgütleriyle mücadelede de aktif rol almıştır. Bu anlamda, DAİŞ şüphesiyle 2.500'den fazla kişi yakalanmış, bine yakın kişi tutuklanmıştır. Bununla ilgili hem hukuki mücadele devam etmektedir hem de koalisyon güçlerine yardım anlamında, DAİŞ'le mücadele anlamında da Türkiye aktif rol almıştır. Bu anlamda, İncirlik Hava Üssü'nü koalisyon güçlerine açan ülke Türkiye'dir. Türkiye'yi DAİŞ terör örgütüyle irtibatlıymış, El Kaide bağlantılı örgütlerle irtibatlıymış gibi göstermenin hiç kimseye bir faydası yoktur. Buna ilişkin uluslararası belgeler de vardır, Avrupa Birliği normları da vardır. Burada da Türkiye'nin bu anlamda bir irtibatının olmadığına ilişkin belgeler de ortadadır.

     Bu duygu ve düşüncelerle HDP grup önerisinin, araştırma önergesinin konusuyla ilgili soruşturma devam ettiğinden grup önerisinin gündeme alınmasına katılmadığımı belirtiyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

    


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə