Gıda Maddesinin Adı
Yüklə 10.44 Kb.
tarix22.04.2016
ölçüsü10.44 Kb.

Gıda Maddesinin Adı

Ülker Peki (Kakao Kaplamalı, Vişneli Kremalı, Vişneli Soslu, Vişneli Mozaik Pasta)


İçindekiler

Şeker, un, kakao kaplama(℅15) (şeker, hidrojenize bitkisel yağ, kakao tozu(alkalize), Süt tozu, peynir altı tozu, Emülgatör(soya lesitini), Glikoz şurubu, vişneli krema(Hidrojenize bitkisel yağ, glikoz şurubu, şeker, maltodekstrin, vişne konsantresi, doğala özdeş aromalar(vişne, vanilya), Tartarik asit, Hidroksipropil di nişasta fosfat, polisorbat 60, potasyum sorbat, Vişneli sos (şeker, glikoz şurubu, vişne konsantresi (%10), sitrik asit, pektin, doğala özdeş aroma, potasyum sorbat, pastörize yumurta, buğday nişastası, emülgatör (bitkisel yağ asitlerinin mono ve di gliseritleri, bitkisel yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Gliserol, soya unu, Sodyum bikarbonat, Sodyum asit pirofosfat, tuz, ksantan zamkı, renklendirici (Karmin)

İncelenen Katkı

Maddesi

TARTARİK ASİT (E334)


Üstlendiği

Fonksiyonlar

Asitliği düzenleyici ayrıca meyve ve meyvemsi aromalarda lezzet arttırıcı ve yine meyve ve meyve ürünlerinde renk stabilizörü olarak fonksiyon üstlenir.

☺İncelenen ürünümüzde ise asitliği düzenleme fonksiyonun yanında lezzet arttırıcı olarak ta görev üstlenmektedir.
Kaynağı

Birçok meyvede özellikle de üzümde bulunan doğal bir asittir yani bitkisel kaynaklıdır. Ayrıca ticari olarak üretimi şarap endüstrisinin atık ürünlerinden (üzüm kabukları vs… ) sağlanabilir.

Kullanım Limiti

%0.5


Sağlık Üzerine Etkisi

Vücutta sindirilememesi nedeniyle vücuttan üre ile birlikte atılarak herhangi bir yan etkiye sebep olmamaktadır. Olumsuz bir etki söz konusu değildir.

Değerlendirme

Tartarik asit, asitliği düzenlemesinin yanında kuvvetli mayhoş tada sahip olup ürünün lezzetini de arttırmaya yardımcı olmuştur. Ürünün içinde bulunan marmelata mayhoş bir tat kazandırarak istenilen tadı sağlamaktadır. Bunun yanında asitliği düzenleyici olarak ürün standardizasyonunun sağlanmasında, pH’nın ayarlanmasında ve buna bağlı olarak mikroorganizma gelişiminin önlenmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca bitkisel kaynaklı olmuş olması ve vücutta herhangi bir yan etki göstermemesi sebebiyle gıdalarda kullanımı yapı ve tekstür açısından iyi sonuç vereceğinden gıdalarda rahatlıkla kullanılabilecek bir katkı maddesi olduğu düşüncesindeyim.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə