Fİre oranlari a-01 abrasiv mamulleriYüklə 1.4 Mb.
səhifə1/19
tarix22.04.2016
ölçüsü1.4 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19

FİRE ORANLARIA-01 ABRASİV MAMULLERİ


Abrasiv mamullerinin hammadde imalatında, nakliyesi, liman stoklamalarında ve yükleme boşaltma safhalarında %2 ile %5 arasında değişen fire vermesi normaldir.

A-02 AHŞAP EŞYA


Suni tahtadan TV kabini ve müzik seti kabini imalinde meydana gelebilecek fire oranları:

 • Suni tahta kullanımında (sunta) %25-30

 • PVC esaslı folyo yüzey kaplaması esnasında %13-15

Ahşap kapı imalatı aşamasındaki fire ve zayiat oranı %15-20 civarındadır.

A-03 AHŞAP PROFİL İMALATI


Yüksekliği 3,6cm, eni 10cm ve boyu 100cm olan 3 adet kerestenin lif yapıları birbirine ters olacak şekilde presleme makinasında yapıştırılması ile kenar alma ve oluk açma makinasındaki işlem sonucunda toplam %30-35 fire verebilir.

A-04 AHŞABIN EMPRENYESİ


Ahşabın emprenyesi sırasında muhtelif sebeplerle wolmanit CB. Emprenye maddesinde ortalama %2.5 civarında fire husule gelebilir.

A-05 AKARYAKIT


Akaryakıtın ana depodan alınarak perakende satıcıların bulunduğu pompa depolarına nakli ve satışı esnasında ortalama olarak;

 • Gazda ‰ 7,5,

 • Motorinde ‰ 6,

 • Fuel-Oilde ‰ 5

nisbetinde fire ve zayiat verilebilir.

Benzin istasyonlarında satışı yapılan benzin, gaz yağı, Fuel-Oil ve makine yağlarının satışları sırasında veya tahmil, tahliye anında depolamadan mütevellit ortalama fire nisbetleri; • Benzin ‰ 10,

 • Gaz yağı ‰ 7,5,

 • Motorin ‰ 6,

 • Fuel-Oil ‰ 5,

 • Makine yağı ‰ 5

olup, bu nisbetler tatbikatta hadisenin şekline göre;

 • Benzin ‰ 20,

 • Gazyağı ‰ 15,

 • Motori ‰ 10,

 • Fuel-Oil ‰ 7,5,

 • Makine yağı ‰ 10

nisbetlerine kadar yükselebilir.

Benzin, süper benzin, gaz ve motorin satışı litre esasına göre yapılmakta olup, uzun depolama süreleri içinde ‰ 4 nisbetinde fire ve zayiat verebilirler.

Kitabımızdaki fire oranları, çeşitli olaylar sonucu meydana gelebilecek aşırı kayıplarla ilgilidir. Örnek olarak; satışların herhangi bir nedenle aksaması yüzünden uzun süre depoda bekleyen malın buharlaşması veya ikmal yerinden sıcak alınan malın, farklı iklimdeki aşırı soğuk ortamda depolanıp, satılması. Ya da çeşitli nedenlerle birkaç aşamada yapılan yükleme-boşaltmalar, fiili kayıpların yükselmesine yol açabilmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün belirlediği ve Maliye Bakanlığı’nın da kabul ettiği akaryakıtlarda resmi ortalama fireler şöyledir: • Süper, normal, kurşunsuz benzinler için ‰ 6,5

 • Gazyağı ve motorin için ‰ 5

 • Fueı-Oil cinsleri için ‰ 3

Bu oranlara tekabül eden parasal değerler satış fiyatının içinde müşteriden alındığından, bilindiği gibi bayilerin fire oranı adı altında ayrıca bir gider kaydetmeleri mümkün değildir.

Yukarıdaki resmi ortalama fire oranlarının tatbikatta aşılması halinde, mükelleften açıklama istenecektir. Bu takdirde ve hadisenin belgelenmesi kaydıyla, Odamızca onaylanmış bulunan listedeki oranlar, açıklamalar da yol gösterici olarak kullanılacak rakamlardır.

Rafineride özelliklerine ve işlenen ham petrolün türüne bağlı olarak kalorifer yakıtındaki motorin oranı farklılık göstermekte olup, TÜPRAŞ rafineleri itibariyle ortalama kalorifer yakıtı kompozisyonu aşağıya çıkarılmıştır.

Motorin (%)

Fuel-Oil (%)

İzmit Rafinerisi

25-30

70-75

İzmir Rafinerisi

30

70

Kırıkkale Rafinerisi

40

60


Tır filosunda kullanılan Ford ve Mercedes marka çekici kamyonlar 100 Km.’de ortalama 35 Lt. motorin sarfederler ve yağ değişimleri de her 10.000 Km.’de bir yapılır.

Akaryakıt satışlarında fire oranlarının tesbitinde, ikmal yerinden sıcak alınan malın bekleme nedeniyle soğuduktan sonra satılmasından dolayı hacim olarak küçülmesi dikkate alınır.

Motorların sarf edebileceği benzin miktarları aşağıya çıkarılmıştır.

4 zamanlı 125cc motorda 2,5 – 3lt (100km’de)

2 zamanlı 125cc motorda 3 – 4lt (100km’de)

2 zamanlı 250-300cc motorda 5-6lt (100km’de)

Ayrıca bu miktarlar kullanılan motorun cinsine ve hacminin büyüklüğüne göre değişebilir.

A-06 AKTARİYE

Çubuk Vanilya : Muhafaza şartlarına göre değişmekle beraber, % 4-8 nisbetinde fire verir.

Sigala Yağı : Beklemeden dolayı herhangi bir fire söz konusu değildir.

A-07 AKÜ

Yeni aküde : %1

Hurda aküde : %5

A-08 AKVARYUM BALIĞI VE BİTKİLERİ

Akvaryum balığı üretimhanelerinde toptan satış noktalarına ulaşan balıklardaki fire oranı en az % 1, en çok % 5 olarak kabul edilmektedir.

Toptan balık satış noktalarında balıkların kısa sürede satışlarında fire oranı %1-5 iken, uzun süre bu noktalarda kalan balıklarda fire oranı %10-40 düzeyine yükselmektedir. Bu durumda yapılacak bir genelleme ile akvaryum balıklarındaki fire oranı %5-7 olarak kabul edilmektedir.

Perakende balık satış mağazalarında canlı balık fire oranı %2 olarak saptanmıştır. Dış piyasadan elde edilen akvaryum balıklarındaki fire oranı ise oldukça yüksektir. Zira ithal olunan balıkların büyük bir bölümünde stres yanısıra hastalık belirtileri görülmekte olup, fire oranı %30-50 arasında değişmektedir.

İthal balıkların perakende mağazalarından müşteriye ulaşmasına kadarki fire oranı ise % 80 düzeyine yükselebilmektedir.

Akvaryum bitkilerinde fire oranı pek bulunmamakla beraber, iç ve dış piyasadan temin edilen bu bitkilerde farklı ışık ortamlarından ileri gelen fire %2-5 olarak tesbit edilmiştir.A-09 ALTIN VE GÜMÜŞ AYAR VE TOLERANSI

 • Has altın 24 ayar 1000 milyemdir.

 • 1 ayar 41,66 milyemdir.

 • 22 ayar altın 916mm olup imalat esnasında 1 kiloda 1 ila 2gr fire verir.

 • 18 ayar 750 milyem olup 1 kiloda imalat esnasında 5gr civarı fire verir.

 • 14 ayar altın 585 milyem olup kiloda imalat esnasında 5gr civarı fire verir.

 • İmalat esnasında 22, 18 ve 14 ayar altın ‰2 eksik çıkabilir. Bunların dışında sonuç düşük milyem sayılır.

 • Şehrimizde gümüş, künye, yüzük ve küpe olarak imal edilmektedir. Bu imalat esnasında kiloda 5gr ile 15gr arasında fire verir.A-10 ALÜMİNYUM

Alüminyum potada eritilip platina kalıplarına kepçe ile dökülmesi esasına göre levha imali için platina dökümünde kullanılmış kap kacak hurdasından %8-12 fire, %15-20 rimat ve toz husule gelir.

Külçe alüminyum, döner ocaklarda eritilip kalıplara dökülerek silindirlerde plaka haline getirilmesinden sonra plakaların müşteri talebine göre muhtelif ebad ve kalınlıklarda yuvarlak halde makaslarla kesilmesi esnasında % 2-5 civarında fire verebilir.

Alüminyumun sadece hurda olarak alım satım esnasında verilebileceği fire nisbeti % 1,5-2’dir.

Alüminyum üretiminde: (Profil)


 1. Külçeden biyek dökümünde fire % 1,5-3

 2. Külçeden biyek dökümünden ramat ve toz % 2,5-4

 3. Ara işden biyet dökümünde fire % 2-4

 4. Ara işden biyet dökümünde ramat ve toz % 3-6,6

 5. Kümüle alüminden mamul üretiminde fire % 1,75-3

 6. Eloksal üretiminde fire % 1,5-2

 7. Polisaj işleminde fire % 1

 8. Kalıpların ömrü her ne kadar kanuni amortismana tabi ise de, baskı, imalat hatası biyetteki hatalar, kalıpların her an kırılabileceğini gösterdiğinden, bu hususta tam bir kanaat belirlenmesi imkansızdır.

Alüminyum Doğrama: Türkiye’de üretilen standart profillerin 6 metre olduğu gözönüne alınarak, bu profilden doğrama yapılması esnasında % 1 talaş payı (görünmeyen fire) ve % 13-14 görünür fire olmak üzere toplam maksimum % 15’e kadar fire ve zayiat verebilir.

Alüminyum Panelle Çatı Kaplama: Kullanılan çatı sistemine göre değişmekle birlikte hazır alüminyum panel ile çatı kaplama işinde % 10 kadar fire verebilir.Not : Yukarda belirtilen fire oranları çok genel olup imalatın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Her bir imalat için ayrı ayrı tespit yapılması bilgilerin doğruluğu açısından ehemmiyet taşımaktadır. (Kayseri Ticaret Odası)

A-11 ALÜMİNYUM KÜLÇE

Hurda alüminyumdan ve alüminyum külçeden, döner, revolver ve indüksiyon ocaklarında alaşımlı alüminyum külçe üretme işleminde % 10’a kadar fire verebilir.

Hurdanın vasıflarına bağlı olarak fire oranları değişmektedir. Kaliteli hurda (alüminyum profil hurdası) kaplamasız olması halinde %3-5; levha, talaş, incetel vb. hurdalar olması halinde %5-10 fire oranı oluşur. Külçeden biete geçişte ise fire oranı %1-3’tür.

Not : Yukarda belirtilen fire oranları çok genel olup imalatın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Her bir imalat için ayrı ayrı tespit yapılması bilgilerin doğruluğu açısından ehemmiyet taşımaktadır. (Kayseri Ticaret Odası)

A-12 ALÜMİNYUM MUTFAK EŞYASI

Alüminyum diskten başlayarak alüminyum mutfak eşyası imalatında firmaların yaptıkları imalatın nevine ve çalışma tarz ve imkanlarına nazaran fire nisbeti % 2 ile % 5 arasında değişebilir.Not : Yukarda belirtilen fire oranları çok genel olup imalatın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Her bir imalat için ayrı ayrı tespit yapılması bilgilerin doğruluğu açısından ehemmiyet taşımaktadır. (Kayseri Ticaret Odası)

A-13 AMBALAJ MALZEMESİ

CP AMBALAJ MALZEMELERİ

Fire

Raid Electromat

Sivrisinek kovucu tablet (mamul)

%2

Mats per alu.of 10 mats

Sivrisinek kovucu tabletlerin konulduğu 10’lu alüminyum folyo yarı mamul

%2

E.Virgin matr Raid baskılı

Sivrisinek kovucu ürünün tabletleri

%2

Mat iç kutu

Sivrisinek kovucu tablet iç kutusu

%2

Mat display

Sivrisinek kovucu tablet iç kutularından 24 adedinin konulduğu ara iç kutu

%2

Mat dış kutu

Sivrisinek kovucu tablet displaylerinin konulduğu dış kutu

%2

Raid elektro

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine (mamul)

%2

Rezistans

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine rezistans grubu (seramiğe gömülmüş)

%2

Rezistör

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine rezistörü

%2

Alt kapak

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine alt kapak

%2

Üst kapak

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine üst kapak

%2

PVC bilister

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine rezistansı PVC koruyucu ambalaj

%2

Electro kartela

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine blisterlerinin yapıştırıldığı karton

%2

Electro dış kutu

Sivrisinek kovucu tablet ısıtıcı makine dış kutu

%2

Raid baid

Böcek yemi (mamul)

%2

Raid baid PVC

Böcek yemi diskinin hazırlanacağı ham PVC (yarı mamul)

%2

Raid baid PVC alt kesilmiş

Böcek yemi diskinin alt parçası

%2

Raid baid PVC üst kesilmiş

Böcek yemi diskinin üst parçası

%2

Raid baid etiket

Böcek yemi disket üzerine yapıştırılan tarihli etiket

%2

Raid baid iç kutu

Böcek yemi konulan iç kutu

%2

Raid bait display

Böcek yemi iç kutularından 12 adedinin konulduğu ara iç kutu

%2

Raid bait dış koli

Böcek yemi displeylerin konulduğu dış kutu

%2

Raid faresavar

Fare yemi (mamul)

%2

Raid faresavar kartela

Fare yemi blisterlerinin yapıştığı karton

%2

Raid faresavar PVC blister

Fare yemi PVC koruyucu kap

%2

Raid faresavar şerit display

Fare yemi iç ambalajlarının 6 adedinin dizildiği şerit karton

%2

Raid faresavar seperatör

Fare yemi dış kutusunu ikiye bölmeye yarayan mukavva ayırıcı

%2

Raid faresavar dış koli

Fare yemi ambalajlarının konulduğu dış kutu

%2

Raid month

Güve kovucu (mamul)

%2,5

Raid month ön etiket

Güve kovucu ambalajı ön etiketi

%2

Raid month arka etiket

Güve kovucu ambalajı arka etiketi

%2

Raid month PVC blister

Güve kovucu PVC koruyucu ambalaj

%2

Raid month virgin mats

Güve kovucu ürünün tabletleri

%2

Raid month display

Güve kovucu ambalajlarından 24 adedinin konulduğu ara iç kutu

%2

Raid month dış koli

Güve kovucu displeylerin konulduğu dış kutu

%2

Glade flower

Sıvı hava tazeleyici (mamul)

%2,5

G. Flower vent insert

Sıvı hava tazeleyici filament tutucu yüksük

%2

G. Flower flament

Sıvı hava tazeleyici filamenti

%2

G. Flower şişe

Sıvı hava tazeleyici mamul şişesi

%2

G. Flower kapak

Sıvı hava tazeleyici mamul şişe kapağı

%2

G. Flower iç kutu (bouq.)

Sıvı hava tazeleyici mamul iç kutusu

%2

G. Flower iç kutu (cosy)

Sıvı hava tazeleyici mamul iç kutusu

%2

G. Flower iç kutu (exotic)

Sıvı hava tazeleyici mamul iç kutusu

%2

G. Flower iç kutu (fant.)

Sıvı hava tazeleyici mamul iç kutusu

%2

G. Flower iç kutu (L.fresh)

Sıvı hava tazeleyici mamul iç kutusu

%2

G. Flower dış kutu

Sıvı hava tazeleyici mamul dış kutusu

%2

Sentorette

Katı hava tazeleyici mamul

%2

S. tekli iç kutu (brise)

Katı hava tazeleyici mamul tekli iç kutusu

%2

S. tekli iç kutu (narcisse)

Katı hava tazeleyici mamul tekli iç kutusu

%2

S. tekli iç kutu (reflection)

Katı hava tazeleyici mamul tekli iç kutusu

%2

S. tekli dış kutu

Katı hava tazeleyici mamul tekli dış kutusu

%2

S. çiftli iç kutu (brise)

Katı hava tazeleyici mamul çiftli iç kutusu

%2

S. çiftli iç kutu (narcisse)

Katı hava tazeleyici mamul çiftli iç kutusu

%2

S. çiftli iç kutu (reflection)

Katı hava tazeleyici mamul çiftli iç kutusu

%2

S. çifti display

Katı hava tazeleyici çifti mamullerin 12 adedinin konulduğu ara iç kutu

%2

S. çifli dış kutu

Katı hava tazeleyici mamul çiftli dış kutusu

%2

Laser vak

Dezenfektan tuvalet temizleyici (mamul)

%2

Laser vak şişe

Dezenfektan tuvalet temizleyici şişesi

%2

Laser vak kapak

Dezenfektan tuvalet temizleyici şişe kapağı

%2

Laser vak tıpa

Dezenfektan tuvalet temizleyici şişe tıpası

%2

Laser vak ön etiket

Dezenfektan tuvalet temizleyici şişe ön etiketi

%2

Laser vak arka etiket

Dezenfektan tuvalet temizleyici şişe arka etiketi

%2

Laser vak dış koli

Dezenfektan tuvalet temizleyici mamul dış kutu

%2

Na silicate glue

Dezenfektan tuvalet temizleyici dış kutu tutkalı

%2

Adhesive band

Yapıştırıcı bant

%2


IP AMBALAJ MALZEMELERİ

Fire

Expert 1 ön etiket

Cila ve kir sökücü mamul bidon ön etiketi

%2

Expert 2 arka etiket

Cila ve kir sökücü mamul bidon arka etiketi

%2

Expert 2 ön etiket

Polimer cila mamul bidon ön etiketi

%2

Expert 2 arka etiket

Polimer cila mamul bidon arka etiketi

%2

Expert 3 ön etiket

Koruyucu cila mamul bidon ön etiketi

%2

Expert 3 arka etiket

Koruyucu cila mamul bidon arka etiketi

%2

Expert 4 ön etiket

Toz alıcı, parlatıcı mamul bidon ön etiketi

%2

Expert 4 arka etiket

Toz alıcı, parlatıcı mamul bidon arka etiketi

%2

Brillo ön etiket

Bulaşık deterjanı mamul bidon ön etiketi

%2

Brillo arka etiket

Bulaşık deterjanı mamul bidon arka etiketi

%2

Multi ön etiket

Genel amaçlı deterjan mamul bidon ön etiketi

%2

Multi arka etiket

Genel amaçlı deterjan mamul bidon arka etiketi

%2

Niagara ön etiket

El yıkama sıvısı mamul bidon ön etiketi

%2

Niagara arka etiket

El yıkama sıvısı mamul bidon arka etiketi

%2

Sprint ön etiket

Dezenfektan temizleyici mamul bidon ön etiketi

%2

Sprint arka etiket

Dezenfektan temizleyici mamul bidon arka etiketi

%2

Virex ön etiket

Dezenfektan temizleyici mamul bidon ön etiketi

%2

Virex arka etiket

Dezenfektan temizleyici mamul bidon arka etiketi

%2

End-Bac ön etiket

Dezenfektan temizleyici mamul bidon ön etiketi

%2

End-Bac arka etiket

Dezenfektan temizleyici mamul bidon arka etiketi

%2

Glory shampoo ön etiket

Halı şampuanı mamul bidon ön etiketi

%2

Glory shampoo arka etiket

Halı şampuanı mamul bidon arka etiketi

%2

Glory extraction ön etiketi

Halı kir sökücü mamul bidon ön etiketi

%2

Glory extraction arka etiket

Halı kir sökücü mamul bidon arka etiketi

%2

Break-Up ön etiketi

Dezenfektan temizleyici maul bidon ön etiketi

%2

Break-Up arka etiketi

Dezenfektan temizleyici maul bidon arka etiketi

%2

Sparkle ön etiketi

Cam temizleyici mamul bidon ön etiketi

%2

Sparkle arka etiketi

Cam temizleyici mamul bidon arka etiketi

%2

Brillo-Matic ön etiketi

Otomatik Bulaşık Makinası Deterjanı mamul bidon ön etiketi

%2

Brillo-Matic arka etiketi

Otomatik Bulaşık Makinası Deterjanı mamul bidon arka etiketi

%2

Brillo-Rinse ön etiketi

Otomatik Bulaşık Makinası Parlatıcısı mamul bidon ön etiketi

%2

Brillo-Rinse arka etiketi

Otomatik Bulaşık Makinası Parlatıcısı mamul bidon arka etiketi

%2

Brillo-Antilime ön etiketi

Kireç sökücü mamul bidon ön etiketi

%2

Brillo-Antilime arka etiketi

Kireç sökücü mamul bidon arka etiketi

%2

PE bidon (5kg.)

5kg. mamul polietilen bidon

%2

PE bidon (20kg.)

20kg. mamul polietilen bidon

%2

PVA tutkal 7302-A

Etiket yapıştırma tutkalı

%2

Adhesive band

Dış kutu yapıştırma bandı

%2


CP AMBALAJ MALZEMELERİ

Fire

Fık

Uçan haşerelere karşı aerosol (mamul)

%2,5

Fık kanıser

Uçan haşerelere karşı aerosol teneke kutusu

%2,5

Fık valve

Uçan haşerelere karşı aerosol valfı

%2,5

Actuator button

Uçan haşerelere karşı aerosol aktuatoru

%2,5

Fık kapak

Uçan haşerelere karşı aerosol kapağı

%2,5

Tava

Uçan haşerelere karşı aerosollerin 12 adedinin konulduğu tepsi

%2,5

Pe film

Uçan haşerelere karşı aerosol 12’li tavanın shring naylonu

%2,5

Fık dış koli

Uçan haşerelere karşı aerosol dış kolisi

%2,5

Cık

Yürüyen haşerelere karşı aerosol (mamul)

%2,5

Cık kanıser

Yürüyen haşerelere karşı aerosol teneke kutusu

%2,5

Cık valve

Yürüyen haşerelere karşı aerosol valfı

%2,5

Wand assembly

Yürüyen haşerelere karşı aerosol kapağına takılan plastik hortum ve mekanizma

%2,5

Cık kapak

Yürüyen haşerelere karşı aerosol kapağı

%2,5

Tava

Yürüyen haşerelere karşı aerosollerin 12 adedinin konulduğu tepsi

%2,5

Pe film

Yürüyen haşerelere karşı aerosol 12’li tavanın shring naylonu

%2,5

Cık dış koli

Yürüyen haşerelere karşı aerosol dış kolisi

%2,5

Glade

Hava tazeleyici aerosol (mamul)

%2,5

Glade kanıste

Hava tazeleyici aerosol teneke kutusu

%2,5

Glade valve

Hava tazeleyici aerosol valfı

%2,5

Glade kapak

Hava tazeleyici aerosol kapağı

%2,5

Glade dış koli

Hava tazeleyici aerosol dış kolisi

%2,5

Raid lıguid

Haşerelere karşı likit (mamul)

%2

Raid lıguid separatör

Haşerelere karşı likit koli seperatörü 3 oluklu

%2

Raid lıguid separatör

Haşerelere karşı likit koli seperatörü 4 oluklu

%2

Raid lıguid kapak

Haşerelere karşı likit şişe kapağı

%2

Raid lıguid glue

Haşerelere karşı likit etiket yapıştırıcı tutkal

%2

Raid lıguid etiket

Haşerelere karşı likit şişe etiketi

%2

Raid lıguid şişe

Haşerelere karşı likit şişesi

%2

Raid lıguid dış kutu

Haşerelere karşı likit dış kutusu

%2

A-13.1 TORBA VE BRANDA

1) Naylon torba imalatında, standart polietilenden %5’e, sup standart polietilende %8’e kadar fire verebilir.

Standart polietilende %15’e, sup polietilende %25’e kadar zaiyat verebilir.

2) Naylon branda imalatında, standart polietilende %4’e, sup standart polietilende %6’ya kadar fire verebilir.

Standart polietilende %10’a, su standart polietilende %20’ye kadar zayiat verebilir.

F-12 tipindeki polietilenden film çekerek muhtelif ebatlarda naylon torba imalinde genel olarak polietilen ham maddesinin %8 civarında, G 03 tipindeki polietilenden aynı şartlarda torba imalinde polietilenin %9 nispetinde fire vermesi normal görülmüştür.

Plastik kanaviçeden imal edilen torba çuval ve hararlarda dikiş firesi nispeti %2 civarıdadır.

Polietilenden plastik torba, brandalık, sulama hortumu imalatı esnasında %10 civarında fire ve zayiat olabiliri.

Kerevit ihracında kullanılan ambalaj malzemesinin ihracatla ilgili hazırlık safhasında isimleri aşağıda bildirilen malzemelerin pastorizasyon odalarında, vakum makinalarında doldurulma tünelleri ani değişen ısı farkından dolayı ayrıca paketleme esnasında manipülasyon hatasından meydana gelecek fire nispetleri malzeme cinslerine göre şöyledir:

Yazılı resimli karton kutu : %13

Plastik torba : %10

Plastik kap : %5

Kağıt kapak : %36

Plastik bant : %3

Kağıt etiket : %1

Büyük mukavva kutu : %1A-13.2 ÇUVAL

Un fabrikalarından şehir dahilindeki fırınlara sevk edilen 10 onsluk kanaviçe un çuvalları zaman zaman tamir ve bakımı yapılmak suretiyle 6 ila 8 defa kullanılabilir.

Hurda olarak alınıp gerekli tamir ve düzeltmeler yapıldıktan sonra satışa arzedilen hurda çember ve çuvalların bu ameliyeler esnasında verebileceği fire ve zayiat nispetleri:

Hurda çemberde %5

Hurda hurda çuvalda %10

civarında fire ve zayiat verebilir.

Satılan plastik ve kanaviçe çuvallardan özürlü olanların müşteri tarafından iadesi halinde yenileriyle değiştirilmesi gerektiği ve bu özürlü çuvalların toplam satış üzerinden oranının %1 civarında olması uygundur.

Ambalaj malzemelerinde: 1. G-03-5 standart polietilenden branda çekme esnasında %8 civarında,

 2. F.2.12 standart polietilenden naylon torbalık çekme esnasında %8 dolayında fire olabilir.

Sentetik çuval dikişi esnasında kesin kesin ayırma yapılmamakta ortalama %2,5-3 civarında fire ve zayiat verilebilir.

Bakliyat ürünlerinin ambalajlanmasında kullanılan polietilen ve polipropilen ambalaj malzemelerinde uygulanacak fire oranı %5 ile %8 arasındadır.A-13.3 KUTU

Oluklu mukavva ve karton kutu imalatında fire yüzdesinin %10 olması normaldir.

Oluklu mukavva ve kutu imalatında %5 civarında fire ve zayiat verilebilir.

Silindirik teneke kutu ebadı için herhangi bir standart mevcut değildir. Bu tür kutuların imalinde esas deşe, kapak kesiminde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle çapın kutu yüksekliğinde oranı değiştikçe kutu ağırlığına nazaran deşe miktarı da çapın karesiyle orantılı olarak (prabolik) değişmektedir. Çok değişik çap ve yükseklikteki imalat yapılmakta olması nedeniyle silindirik kutu yapımında ıskarta ve deşe oranlarının ortalama bir rakamla belirtilmesi olanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle imalat kademelerinde ortaya çıkan muhtelif zayiatın ayrı ayrı belirtilmesiyle yetinilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Konserve kutuları üç parçalı veya iki parçalı olarak (sıvama) imalat yapılmaktadır.

A- 3 parçalı kutu (alt ve üst kapak, yan gövde): Kapak yapımı (alt-üst)

Preste kesim sırasında kapak yapımı için imalata alınan tenekenin ağırlığı üzerinden %26-29 deşe

Gövde yapımı (Yan):

Uygun ölçüde levha temin edildiği takdirde makasta kesim sırasında imalata giren teneke ağırlığı üzerinde %4-5 tiriz ve deşe ortaya çıkar.

Ayrıca kapaklarla gövdenin makinada kenetlenmesi ve kapanması sırasında mamul teneke kutu başına %1-2 kutu ıskartası çıkabilir.

B- 2 parçalı kutu (sıvama):

Kapak yapımı:

Preste kesim sırasında kapak yapımı için imalata alınan tenekenin ağırlığı üzerinden %26-29 deşe,

Gövde:


İmalat alınan teneke ağırlığı üzerinden %26-29 deşe,

Kapak kapamada teneke kutu başına ‰5-%1 kutu ıskartası çıkabilir.

C- Kapak adedi çok parçalı olan kutularda kapak adedi kadar malzeme ağırlığı üzerinden %26-29 yapım deşesi ortaya çıkar.

Yukarıda açıklanan deşe, tiriz ve ıskarta miktarları gerçek anlamda fire olmayıp, o iş yerinde istifade edilemeyeceğinden toplanarak günün rayiç bedeli üzerinden hurda olarak satılabilecek malzemeyi belirlemektedir.

Baskılı şekilde matbaalardan gelen kartonların kutu haline getirilmesi ve kutu geldikten sonra dolumda (şeker) makinelerin bu kartonları zayi etmesi nedeniyle uygulanacak fire oranı %3’tür.

A-13.4 AMBALAJ SANDIĞI

Ambalaj sandıkları imalatındaki fire oranı %5-8 civarındadır.A-13.5 PLASTİK AMBALAJ

Polistren hammaddesi kullanılarak, yoğurt, deterjan kapları ile her türlü ambalaj malzemesi imalatında %5 civarında fire doğabilir.

Ufak plastik şeker kutusu imalatı esnasında %3 nispetinde fire doğabilir.

Hurda plastikten naylon torba ve poşet imalatında %25 civarında fire olabilir.A-13.6 LİKİT VE KREM BOYA AMBALAJI (AYAKKABI)

Şişe, kapak, fırça, kutu, düzinelik kutu, plastik kutu, etiket, kavanoz gibi ambalaj malzemeleri stoklama sırasında %3’e kadar, imalat sırasında %12’ye kadar fire vermektedir.A-13.7 TETRA-PAK VE VAKUMLU AMBALAJ

Tetra-pak süt ve meyve suyu ambalajlarındaki şişmeler, istiflerinde tazyikten dolayı hava alması, nakliye sırasında delinmelerden dolayı %1-2 arası fire verir.

Tereyağı, kaşar peyniri, beyaz peynir ve yoğurt da vakumlu ambalajların ambalajın delinmesi ve yıpranmasından dolayı %1-2 arasında fire vermesi normaldir.

A-14 ANASON

Anason nakliyede ‰5, depolamada ‰2 civarında fire ve zayiat verebilir.

a- Toptan Ambar : % 2

b- Perakende Satış : % 3

c- Paketleme : % 2

d-Yabancı Maddeleri Ayırma : % 2A-15 ANTİFRİZ

Batı Almanya’dan 1-1, 5-3 ve 3,5 litrelik plastik kaplarda ve 3,5-50 ve 200 litrelik sac kaplarda ithal edilen antifriz ve özel sınai yağların ithali, depolanması ve bilahare satışı sıralarında kapların hırpalanmasından mütevellit sızmalar neticesi ‰7 nispetinde fire ve zayiat vermesi normaldir.

Antifiriz %5 fire verir.

A-16 ARI KOVANI

Söğüt ağacından arı kara kovanı imalatında verilebilecek fire oranı %12 civarındadır.A-17 ARPA

Arpanın nakliye firesi %1,5; muhafaza firesi %1 (6 ay için) civarındadır.A-18 ATERMİT

Çatı kaplama atermitin satışında %5’e kadar fire vermesi normaldir.A-19 AYAKKABI

Japon köselesi kullanılarak ve ortalama 43 numara imal edilen ayakkabı ve postallarda kullanılan malzeme miktarı: • Bir çift ayakkabı 20 desi, bir çift postala 30 desi vidala sarf edilir.

 • 90cm. eninde 1m. kaput bezinden 8 çift ayakkabı sayası yüz ve 9 çift postal sayası yüz astarı çıkar.

 • 140cm. eninde 1m. vinyleksten 13 ayakkabı gamba astarı ve 7 çift postal gamba astarı çıkar.

 • Bir çift ayakkabı gambası için 15 desi meşin ve bir çift postal gambası için 22,5 desi meşin harcanır.

 • Bir çift mostra (patoz) 260cm. (2,6 desi)’den çıkar.

 • Bir çift ayakkabı veya postal için 130cm² bombeliğe ihtiyaç vardır.

 • Bir çift ayakkabıya (her tür çivi dahil) ortalama 60gr. çivi harcanır.

 • Bir çift taban astarı (1200cm²) 12ds²’den kesilir.

 • Bir çift ayakkabı sayası 4-5gr. naylon iplikle dikilir.

 • Bir çift ayakkabı için 200gr. ilaç kullanılır.

 • Bir çift ayakkabı için 10gr. alt boyası gerekir.

 • Solüsyon, çiriş ve bıçaklardan sarfedilecek miktarlar büyük ölçüde kullanıcıya bağlıdır. Bu nedenle bunlarla ilgili rakamlar hesaplanmamaktadır.

 • Bir çift ayakkabı için 12ds² Japon köselesine ihtiyaç vardır.

Erkek ayakkabısı imalatında kullanılan malzemelerin verebileceği fire nispeti:

 • Malzemenin kalitesi, (Düşük kaliteli malzemenin daha çok fire vereceği açıktır.)

 • Model, (İki ayak 2’den çıkan modeller yanında 2,5 ayak 2’den kesilen modeller de vardır. Vardolalı bir ayakkabının taban yüzölçümü daha daha fazladır v.s.)

 • Personel, (Kesimi yapan elemanın yetenek ve terübesi.)

Yukarıda sayılan faktörler fire oranını büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden fire nispetlerine ilişkin bir oran verilmesi doğru değildir.

Fire nispetleri ancak, kullanılan malzeme ve model bilindiği zaman personel unsuru da dikkate alınarak bulunabilir. Bu konuda bir genelleme yapılamaz.

Bağcıklı ve mokasen iskarpinler ile rok iskarpin ve kısa-orta ve uzun konçlu botlara kullanılan vidala deri miktarları:

Erkekler:

Deri 1 çift ayakkabı için


Erkek

Erkek Bot

Erkek Rok

Erkek Çizme

23ds²

38ds²

38ds²

65ds² (bal)

NOT: Bu miktarlar normal modeller içindir. Model değişikliğinde modelin şekline göre daha fazla ds² deri kullanılabilir.

Kadınlar:Zenne

Zenne Bot

Zenne Rok

Zenne Çizme

22ds²

50ds²

32ds²

65ds²

Kaplama dahil.

Toptan ayakkabı alım-satımında perakendecilerin yaptığı iadelerden kaynaklananlar da dahil mamul ayakkabılarda fire olamaz. Ancak ayakkabı imalatında malzeme firesi olabilir. Ayrıca mevsimi geçtiği için iadelerden ötürü olan ayakkabılara da tapon ayakkabı ifadesi kullanılabilir.

Bir çift ayakkabı için gerekli malzeme miktarı; modele, üretim teknolojisine, kullanılan malzemenin kalitesine (Örneğin; doğal derilerin tamamı kullanılamaz.) ve personelin tecrübesine bağlı olarak değişir.

Futbol ve Basketbolcu Ayakkabısı: Ayakkabı cinslerine göre fire dahil harcanacak ortalama malzeme miktarları:Başlıca Malzemeler

Futbol Ayakkabısı (*)

Basketbol Ayakkabısı (*)

Vidala

23ds²

38ds²

Astarlık deri veya bez

33ds²

48ds²

Hazır taban

1,05 çift

1,05 çift

Kapsül

10-16 adet

16-24 adet

Bağ

1 çift

1 çift

Yapıştırıcı

200gr

200gr

Çiviler (Atom tip üretiminde kullanılmaz.)

60gr

60gr

(*) 1 çift merdane (39-44 numaralar arası) ayakkabılar için.

KAPASİTE KRİTERLERİ :

DERİ


ERKEK

ERKEK BOT

ERKEK ROK

ERKEK ÇİZME

23ds²

38ds²

38ds²

65ds² Baldır

ZENNE

ZENNE BOT

ZENNE ROK

ZENNE ÇİZME

22ds²

50ds² Baldır

32ds²

65ds²

Kaplama dahilGARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

BEBE
20ds²

18ds²

15ds²

10ds²

7ds²


KÖSELE
ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

650gr

450gr

500gr

350gr

250gr

200grKAUÇUK (KREP)


ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

1000gr

450gr

800gr

400gr

350grSUNİ KÖSELE (JAPON)


ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

0010ds²

007ds²

008ds²

007ds²

006ds²

005ds²İLAÇLAR


ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

200gr

150gr

150gr

100gr

100gr

100grÇİVİLER


ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

60gr

60gr

60gr

50gr

50gr

50grSAYA DİKİŞ İPLERİ


ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

4gr

3gr

2gr

2gr

2gr

2grFORA DİKİŞ İPLİKLERİ


ERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

PATİK

6gr

4gr

5gr

4gr

4gr

3grGAZUMA DİKİŞ İPLİKLERİERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

10gr

6gr

7gr

6gr

5grFREZE BOYALARIERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

40gr

30gr

30gr

15gr

15grFREZE MUMLARIERKEK

ZENNE

GARSON

FİLET

KÖTANE

3gr

2gr

2gr

2gr

2gr

Pamuk ipliği, keten iplik, jüt ipi ve straygan ipi kullanılarak ayakkabı kumaşı dokuması sırasında meydana gelebilecek fire oranı %6-7; kumaşların laminasyonu sırasında meydana gelebilecek fire oranı kumaşta %4,5-5, yapıştırıcıda %4,5-5’dir

Uzun bayan çizmesinde kullanılan fermuarın mevcut metre fire ve zayiat nispeti %10 civarındadır.A-20 AYÇİÇEĞİ

Yağ elde edilecek ayçiçekleri imale sevk edilmeden önce %3’e kadar yabancı madde firesi verebilir. • Presyon suretiyle ayçiçeğinden çıkarılabilecek yağ nispeti ortalama olarak %38 ila %38,5’dur.

 • Presyon suretiyle ayçiçeği tohumundan elde edilecek küspe nispeti ortalama olarak %38 ila %40’dır.

 • Ayçiçeği tohumunun ambar firesi, nakliye firesi, tartı farkı ve rutubet firesi olarak ortalama %1 ila %1,5’dur.

 • Ayçiçeği tohumundan imalat esnasında çıkabilecek işe yaramaz çıkıntı miktarı bu tohumlarda ortalama olarak ‰2,5 ila %3 nispetinde yabancı maddedir.

 • Ayrıca ayçiçeği tohumundan ortalama olarak %17,5 ila %19,5 nispetinde kabuk çıkabilir ve bu kabuklar umumiyetle fabrikalarda yakacak olarak kullanılır.

100kg. ayçiçeği tohumu ekstrasyonla işlendiğinde:

Analiz, nakliye, tartı ve rutubet firesi : %1-2

Hamyağ (brüt) : %38-40

Küspe : %48-49

Kabuk : %12-10

Yukarıda belirtilen nispetler takribi olup, tohumun cinsine ve işleme şekline göre değişebilir.A-21 AYNA

Dikdörtgen aynalarda kesim fire nispeti %5, işleme firesi ise %5 ile %7 arasındadır. Oval ve şekilli aynalardaki kesim firesi %10 ile %15 arasında, işleme firesi de %5 ile %7 arasında değişme gösterebilir.A-22 ALÜMİNA BAZİK

Alumina ve Bazik esaslı hammaddenin, ithalinden mamul malzeme oluncaya kadar, geçirdiği evrelerde meydana gelen kayıpların tespiti.

Fabrika bünyesinde bulunan 1) Alimuna silikat malzemeler, alimuna yüzdesine bağlı olarak 26-45 arası ve 42S, 45S, 55, 55S, 60, 65S, 70, 75, 80, 85 alimunalı; 2) Bazik malzemeler, magnezit, sipinel, krom klinker, refrakter, kromit, fused magnezit, grafit, reçine kullanılmaktadır.

Üretilecek tuğla cinslerine göre silolarda depolanan hammaddenin boyutları ise (ağırlıklarına göre %)

0-2 mm : % 30-55

2-4 mm : % 15-30

Toz (% 50’si 60 mikron altı) 5-25

İthal hammadde üretiminde hammaddede tuğla oluncaya kadar geçirdiği aşamalar şöyledir: 1. Gemiden vinçlere kamyonlara yükleme,

 2. Fabrika açık hammadde sahasına boşaltma ve elle yabancı maddelerden ayırma,

 3. Yükleyici ile kaba kırma-öğütmenin stokerine doldurma,

 4. Kabakırma-öğütleme-eleklerden tane boyutuna göre ayrılma. ( 4-6 mm boyutunda olanlar bilyalı değirmene, 6 mm’den büyükler yeniden kaba kırma öğütmeye gönderilmektedir.)

 5. Mikserlerde istenen özellikte malzeme hazırlanması,

 6. Preslerde şekillendirme,

 7. Kurutma+pişirme,

 8. Kalite kontrol ve ambalajlama,

Üretim aşamaları tek tek incelendiği zaman;

A- Gemiden vinçler kamyonlara yükleme esnasındaki kamyon tartımı ile fabrika giriş tartımı esnasında ve sonuçta geminin toplam yükü, fabrikaya giren toplan yük arasındaki kayıp % 2'dir.

B- Hammaddenin menşei ülkede gerekli ayırma işlemine tabii tutulmadığından fabrikanın açık hammadde sahasında olabilen safsızlıkların elle ayrımı veya safsızlıkların yoğun olduğu bölgelerde kepçeyle ayırma sonunda kayıp ortalaması % ‘dir.

C- Hammadde sahasında yükleyiciyle alınan hammaddenin kaba kırma ve elemenin yapıldığı proses içinde oluşan kaçaklar nedeniyle meydana gelen kayıp % 2’dir.

D- Kaba-kırma, öğütme ve eleklerden silolara depolama anında sistemin tümünü tozdan ayırmak için filitre kullanılmaktadır. Ancak filitrasyonla meydana gelen kaybı önlemek hiçbir zaman mümkün değildir. Boyutlandırmada tozun % 50’si 60 mikron altı olması gerektiğinden kayıp ortalaması % 3’tür.

E- Taşıyıcı konveyyörlerdeki mekanik arızalar nedeniyle zorunlu boşaltmaların kayıp ortalaması % 2’dir.

F- Her zaman değişikliğinde pres fonksiyonları gereği ölçünün istenen toleranslara gelmesi aşamasında şekillendirmede kenar köşe kırıkları ve yine şekillendirme esnasındaki tuğla çatlamaları sonucu ve ISO 9000 gereği yapılan yoğunluk kontrolğnde istenen yoğunlukta olmayan harmanın devre dışı bırakılması nedeniyle oluşan kayıp % 3’dür.

G- Kurutma ve pişirme fırınlarında hammaddenin bünyesinde bulunan nem alınmaktadır. Kayıp ortalaması % 4’tür. (% 2 ila % 8 arasında nem ve su ihtiva ettiği görülmüş ve ortalaması alınmıştır.)

H- Preslerde şekillendirme kaybı % 2’dir.

I- Kurutma ve pişirme esnasında ölçü dışı çıkan mamuller, yükleme ve araba hareketlerinden kaynaklanan kenar-köşe kırığı mamullerden ayrılmakta ve kayıp kabul edilmektedir. Burada fiili kayıp % 4’tür.

J- Kalite kontrol ve boyut stabilesinin kontrolünde fiile kayıp % 1’dir.

Toplam fire : % 25 olarak tesbit edilmiştir.Kataloq: birimlerimiz

Yüklə 1.4 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin