Film Gösterim Tarihi
Yüklə 18.39 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü18.39 Kb.
Film
Gösterim Tarihi: 13 Nisan 2012

Dağıtım: Medyavizyon Film

Yapım: BSK Yapım

Yönetmen: Kerem Topuz

Oyuncular: Öznur Kula, Özgür Emre Yıldırım, İlker Savaşkurt, Cumali Karakaya,


ÖZET
Film çekme hevesiyle amatör bir kamera alan Kemal Mutlu, durmadan çekimler yapmaktadır. Bir gün aynı evi paylaştıkları Nuri’nin yetimhaneden arkadaşı olan İzzet çat kapı geliverir. Hapisten yeni çıkmış olan bu adam, film çekmeye çalışan Kemal’in ilgisini çeker ve İzzet’in hayatını filme almaya karar verir. Hiç tanımadığı bu adam sempatik görüntüsünün altında tam bir psikopattır aslında. Alınmadıkları bir barda olay çıkartır ve bara arkadaşlarıyla eğlenmeye gelen oyuncu Öznur Kula’yı rehin alır. Kemal için şimdilik her şey yolunda gitmektedir. Çünkü aradığı kadın oyuncuyu da bulmuştur ama film Kemal’in hiç beklemediği yönde ilerler. İzzet tamamen kontrolden çıkar ve film tamamen İzzet’in güç gösterisine döner.
FİLM: AGRESİF, KIŞKIRTICI VE KARŞI KONULAMAZ!
TRT ekranının ödüle doymayan dizisi ‘Elde var Hayat’ın yapım şirketi olan BSK Yapım tarafından yapımcılığı üstlenen, senaristliğini ve yönetmenliğini Kerem Topuz’un yaptığı ‘Film’ isimli sinema filmi 13 Nisan 2012’de izleyici ile buluşuyor.
İlk gösterimi 30.İstanbul Film Festivali kapsamında yapılan ve yoğun bir ilgiyle karşılanan Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta kentinde düzenlenen 8. Atlanta Underground Film Festivali’nde ‘En İyi Yabancı Film’ ödülüne layık görülmüştü.
ÜÇÜNCÜ SAYFA HABERİNDEN YOLA ÇIKILARAK ÇEKİLDİ
2012’nin en iddialı Türk filmi yapımlarından gösterilen ‘Film’ Kerem Topuz’un, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinden esinlenerek tasarladığı, tamamı tek planlardan oluşan ve oyunculukların doğaçlama olarak geliştiği sıra dışı bir yapım olarak izleyici ile buluşmayı hedefliyor.
Başrolünü Takva filmindeki şeyhin kızı Hacer rolündeki performansı ile adından söz ettiren Öznur Kula’nın üstlendiği ve genç oyuncular İlker Savaşkurt, Özgür Emre Yıldırım ve Cumali Karakaya ile paylaştığı Film, film çekme uğruna her şeyi göze alan Kemal Mutlu’nun, bir gece ansızın karşısına çıkan bitirim delikanlı İzzet ile Beyoğlu sokaklarını arşınlamasını ve bir gece kulübünde arkadaşları ile eğlenen Öznur Kula’yı rehin almasını konu alıyor.
TÜRKİYE’NİN İLK UNDERGROUND FİLMİ
Underground bir tavrı olan ve diyaloglarda argodan beslenen Film, sonu tahmin edilemeyen ve uçtaki duyguları açığa çıkarmayı hedefleyen agresif bir film.
İlk başlarda eğlenceli başlayan film, işlerin yolunda gitmemesiyle birlikte aniden bir gerilime ve oradan da hızla bir trajediye dönüşüveriyor.
Gerçek hayatta hiç bir şeyin homojen olmadığını, her şeyin ansızın gelen bir felaketle nasıl alt üst olabileceğini anlatmak istediğini belirten Kerem Topuz’a göre hayatta en şaşırtıcı olan şey; filmlerin aksine hayatın ta kendisi olduğu...
Gerçekçiliği ana eksene alan senaryosunda diyaloglara yer vermeyen Topuz, özellikle tanınmamış oyuncularla çalışmayı tercih ettiğini, böylelikle filmdeki karakterlerin inandırıcılığını arttırmayı hedeflediğini belirtiyor.
YÖNETMEN SETTE OYUNCULARI İLE BİRLİKTE YAŞADI
Yağmur Yapım’ın Beyoğlu’ndaki platosunda kurulan dekorda çekimlerden dört hafta once oyuncuları ile birlikte yaşamaya başlayan ve ciddi bir karakter çalışması yapan yönetmen, provaların ardından da çekimleri 4 hafta gibi bir sürede tamamladı.
Dış mekan çekimleri için Beyoğlu’nun arka sokakları, Pera, Tünel ve Karaköy mesken tutuldu.
İLKLER İLE DOLU BİR FİLM
Kerem Topuz’un ve BSK Yapım’ın ilk uzun metrajlı filmi olmasının yanı sıra tamamı DSLR fotoğraf makinesi ile çekilmiş ilk Türk filmi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin ilk underground (yer altı) filmi, tamamı doğaçlama olarak çekilen ilk Türk filmi, tamamı sübjektif bakış açısıyla çekilen ilk Türk filmi, tamamı tek planlardan oluşan ve kayda giriş/çıkış mantığına göre kurgulanmış ilk Türk filmi olması gibi özellikleri de beraberinde taşıyor.
30. ISTANBUL FİLM FESTİVALİ
Filmlerin sinemaya, hele hele yaratım sürecine bakışı her zaman sorunlu ve takıntılı manzaralar çıkarmıştır karşımıza. Kerem Topuz'un ilk uzun metraj çalışması Film de bu yönden diğerlerinden farklı sayılmayabilir. Ancak Film'in baş kahramanı Kemal Mutlu'nun sorunlu ve takıntılı olmanın ötesinde problemleri var. Aşırı özgüveni, bu yönetmen adayını -kendi deyimiyle sinemanın gördüğü en büyük yönetmenlerden birisini- neredeyse körleştiriyor ve "hayatın film olduğu" yanılsamasını fazlasıyla içselleştirmesine sebep oluyor. Daha filmini çekmeden afişini hazırlamış Kemal; huzuru TV karşısında patlamış mısır yiyerek bulan zararsız ve iyi niyetli ev arkadaşı Nuri ve Nuri'nin yetimhaneden arkadaşı belalı ve fazlaca bıçkın İzzet'in yolları bir gece kesişir. İzzet ve Kemal birbirlerini gazlayıp hemen o gece film çekmeye karar verirler. Ancak bir noktadan sonra gerçek hayatta işlerin o kadar da film gibi olmadığı ortaya çıkar. Kemal bu "doğal set"in hakimiyetini bir süre sonra İzzet'e kaptırır. Tamamen doğaçlama oyunculuklar ve sübjektif kamerayla gerçekliği yakalamaya çalışan Kerem Topuz, zaman içinde karakterleri gibi seyirciyi de hırpalayan bir gerilime imza atıyor. - Kemal D. Yılmaz
KEREM TOPUZ (ÇORLU, 1978) SENARİST & YÖNETMEN
1998’de Akademi İstanbul'da Sinema-TV eğitimini tamamladı. Okul yıllarında ve sonrasında deneysel müzik topluluklarıyla performanslar geliştirdi. Video ve görsel enstalasyon çalışmalarında bulundu. Cesaret isteyen ve denenmemiş tarzlarda filmler üretti. “Genel beğeni” kaygısı taşımayan işlerinde; kendine özgü tavrıyla, izleyicideki şartlandırılmış algı düzeylerini değiştirmeyi hedefledi. Hayat memat meselesi paydasında gerçekleştirdiği ticari işlerde kullandığı hareketli kamera planlarıyla ve ritmik kurgu anlayışıyla oldukça ilgi çekti.
“In-yer-face theatre” olarak adlandırılan türkçe karşılığı "suratına tiyatro" olan bir üslup ile gerçekleştirdiği ilk uzun metraj sinema filmi olan “Film” de; geleneksel dramatik yapıyı altüst eden bir dil ve sıradışı bir oyuncu yönetimi anlayışı uyguladı. Böylelikle “bilinen anlamda bir senaryosu olmadan” ve oyuncuların “doğaçlama performansları” üzerinden ilerleyen bir aksiyonla hikâyesini şekillendirdi.
FİLM’E İLİŞKİN LİNKLER
FRAGMAN: http://youtu.be/68cnGI_gbnk

RESMİ İNTERNET SİTESİ: http://www.filmfilmi.com

BLOG SAYFASI: http://filmthemovie.blogspot.com

FACEBOOK SAYFASI: http://www.facebook.com/filmkeremtopuz

TWITTER SAYFASI: http://twitter.com/filmfilmi

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt1863238/


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə