Büyük Atmaca (Accipiter gentilis) Atmacalar – Accipiter Cinsi
Yüklə 5.32 Kb.
tarix21.04.2016
ölçüsü5.32 Kb.
Büyük Atmaca (Accipiter gentilis)
Atmacalar – Accipiter Cinsi

Uzun kuyrukları, kısa ve geniş kanatları ile tanınırlar. Dişiler erkeklerden oldukça büyüktürler. Yurdumuzda üç türü yaşar, dünya üzerinde 90 a yakın türü ve alt türü bulunur. (Küçük Atmaca, Yoz Atmaca, Büyük Atmaca)


Büyük Atmaca

Görünüşü ve Özellikleri:

Atmacaların en irisidir, dişiler erkeklerden büyüktür fakat görünüşleri farklı değildir. Başın tepesi ve yanaklar, sırt ve kuyruk koyu gri-kahverengidir. Uzun kuyruğu enine siyah bantlı ve ucu beyazdır. Gerdan gri, göğüs rengi krem-beyaz, enine kahverengi çizgilidir. Göz üzerinde açık gri renkte kalın ve uzun bir kaş çizgisi vardır. Gaga güçlü ve sivri, gri-siyah renkte, burun kemeri sarıdır. Ayaklar ve parmaklar diğer atmacalardan daha kalın ve güçlü, rengi sarıdır. İki yaşına kadar gençlerde renk daha açık, göğüs ve karın sarı-kahverengi, üzeri koyu renkte boyuna ne uzun beneklerle kaplıdır. Erkeklerde boy 48 cm. dişilerde ise 60 cm. dir. Vücut ağırlığı erkeklerde ortalama 550-750 gr., dişilerde ise ortalama 1150-2050 gr. dır. Ürktüğünde ‘’gi,gi,gi’’ diye bağırır. Kanatlarının küt olmasından dolayı çok hızlı uçar ve ayni zamanda kuyruğunun uzun olmasından dolayı da çok çeviktir.


Yaşayışı ve Yayılışı:

Ormanlarda ve koruluklarda yaşar, ibreli ormanları tercih eder,yüksek ağaçların tepelerinde yuvalanır. Senede 3-4 yumurta yapar, 35-40 gün kuluçkada yatar. İki yılda erginleşirler, tavşan, sincap, kirpi çeşitli büyüklükteki fareler ve kemirgenleri, orta büyüklükteki ve küçük kuşları avlayarak beslenir. Avını ağaçta bekler, görür görmez ani ve hızla saldırır. Leş ve sürüngenleri yemez. Yurdumuzda Marmara, Ege, Orta ve Batı Karadeniz bölgeleri ile Doğu Karadeniz bölgesinin doğusu ve Orta Anadolu’da her mevsim rastlanır. Yurdumuz dışında Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da bulunur.


Akbulut S.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə