BizdenHaberler Koç Topluluğu Yayını Temmuz-Ağustos 2011 Sayı 382 ÜlkemiZ İÇİN Çalişmaya devam…
Yüklə 307.98 Kb.
səhifə1/6
tarix23.04.2016
ölçüsü307.98 Kb.
  1   2   3   4   5   6
BizdenHaberler

Koç Topluluğu Yayını

Temmuz-Ağustos 2011 Sayı 382


ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM…
Koç Topluluğu’nun değerli üyeleri,

Kurucumuz Vehbi Koç’un bizlere aşıladığı hayırseverlik duygusuyla Koç Ailesi, Vehbi Koç Vakfı ve Koç Topluluğu’nun gerçekleştirdiği çalışmalar ödüllerle onurlandırılmaya devam ediyor. Son olarak dünyanın en güçlü 6 bankasından biri olan BNP Paribas’nın Hayırseverlik Ödülü, tüm dünya için öncü ve örnek nitelikteki çalışmaları nedeniyle Koç Ailesi’ne verildi. Şeref Başkanımız Rahmi M. Koç ise, İngiltere-Türkiye ilişkilerine katkılarından ötürü “Britanya İmparatorluğu Mükemmeliyet Önderliği Nişanı” ile onurlandırıldı. Daha önce Hadrian Ödülü ve Carnegie Hayırseverlik Madalyası’na layık görülen Koç Ailesi böylece kültür, sanat, eğitim ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği çalışmalarla aldığı ödüllere yenilerini ekledi. Bu ödüller bizler için önemli birer motivasyon kaynağı olurken, gelecekteki projelerimiz için de bizleri yüreklendiriyor ve çalışmalarımızın doğruluğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

2010 yılındaki başarılı uygulamanın ardından 2011 yılında da devam ettiğimiz “Ülkem İçin Kan Veriyorum” kampanyası tüm hızıyla ilerliyor. Kampanyamızın bu seneki ana amacı, ülkemizdeki ‘düzenli kan bağışçısı’ sayısını artırmak. Tüm bağışçılarımızın bu hedefle bu sene ve gelecek senelerde de aynı duyarlılığı göstermelerini ve çevrelerine de bu alışkanlığı yaymalarını ümit ediyorum. Bunun yanında tüm vatandaşlarımızı da kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum.

22.’si düzenlenen Koç Spor Şenliği’ni bu yıl da geride bıraktık. Topluluk üyelerimiz için önemli bir motivasyon ve moral kaynağı olan Spor Şenliği’ne katılan 3400 sporcumuz ve dereceye girme başarısını gösteren çalışanlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Spor ve rekabetin öne çıktığı bir diğer organizasyonumuz ise Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları oldu. Koç Fest, çekişmeli spor müsabakaları ve yüksek teknolojili gündüz etkinlikleriyle renklenirken, Koç Topluluğu şirketleri de farklı etkinliklerle festivale katkıda bulundu. Koç Topluluğu’nun gençlerle buluştuğu en büyük platform olan Koç Fest, sporun yanı sıra teknoloji, oyun, müzik ve eğlence unsurlarını da böylece bir araya getirdi.Gençler, ülkemizin ve dünyamızın geleceği için çok değerli. Biz Koç Topluluğu olarak onlara destek olmaya, eğitim ve iş hayatları boyunca yanlarında olmaya gayret edeceğiz.

Yaz ayları tatil için en uygun zamanlar. Yoğun bir çalışma yılının ardından tatil yapacak çalışanlarımıza ve ailelerine iyi tatiller diliyorum.


Sevgi ve saygılarımla

Turgay Durak

CEO

TCSG Umut’ Denize İndirildi

RMK Marine’in Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiği 4 adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi’nin üçüncüsü olan TCSG Umut törenle denize indirildi.

Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlenen ilk tersane olan RMK Marine tarafından inşa edilen TCSG Umut’un denize iniş töreni, Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral İzzet Artunç ile Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen ile çok sayıda komutan ve üst düzey bürokratın katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Rahmi M. Koç, projeye ilişkin sözleşmenin 2007 yılında RMK Marine ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalandığını ve TCSG Dost ile TCSG Güven’in 2010 yılında denize indirildiğini hatırlatarak, savunma sanayinin geliştirilmesi için özel sektör ile yapılan işbirliğinin ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti ve “Bu yıl sonuna doğru bu serinin dördüncü gemisi Yaşam’ı da inşallah denize indirmiş olacağız. Gene aynı zaman dilimi içinde, sonbaharda ilk gemi teslimatımız yapılacak. Böylece özel sektörün üstlendiği en büyük muharip gemi inşasının ilk etaplarını başarılı bir şekilde tamamlamış olacağız.” dedi.

TESLİMAT 2012 YILINDA

İlk gemi Dost’un liman kabul testlerinin tamamlanma aşamasında olduğunu ve seyir testlerinin başlayacağını, ikinci gemi Güven’in ise liman kabul testlerinin başlayacağını ifade eden Rahmi M. Koç, konuşmasına şöyle devam etti: “Gemi inşa sektörünün hâlâ zor günler geçirdiği bu dönemde bizler RMK Marine’de kalite ve kapasite yatırımlarımıza devam ettik. RMK Marine’in ülkemizin askeri gemi inşasında, proje üreten, teknoloji yaratan, inşa sonrası ürünlerinin servisini, bakımını üstelenen en büyük tersanesi olma hedef ve vizyonuna her geçen gün daha da yaklaştığımıza inanıyorum. LST ve Moship/Ratship projeleri için çok ciddi mühendislik yatırımları yaptık. Benzeri teknoloji ve dizayn yatırımını LPD projesi için de yaptık.”

Savunma sanayiinde özel sektörün gelişiminde kamunun Türk mühendislerine, Türk teknisyenlerine ve Türk işçilerine güvenmesinin de büyük rol oynadığını belirten Rahmi M. Koç, “Ülkede katma değer yaratan, araştırma geliştirmeye kaynak ayıran, istihdam yaratan sanayi sektörlerinin desteklenmesi ve büyütülmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum.” dedi. Gemiler, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın hizmetine 2012 yılında sunulacak.
Cumhurbaşkanı’ndan Müze Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’ni ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte müzeye gelen Cumhurbaşkanı, ziyareti esnasında müze koleksiyonunu dikkatle inceledi. Koç Holding Resmi İşler Koordinatörü ve Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Müdürü Tunç Koyuncu tarafından karşılanan Gül, müzeye ve koleksiyona övgülerde bulunurken en çok ilgisini çeken bölüm Koç Holding’in kurucusu merhum Vehbi Koç’un iş yaşantısına başladığı dükkan oldu. Dükkan içerisindeki objeleri tek tek inceleyen Gül, dükkanda sergilenen objelerin kendisini çocukluğuna götürdüğünü, o yılların mütevazi güzelliğini anımsattığını dile getirdi. Gül ve beraberindeki heyet, müze ziyaretinin ardından Divan Çukurhan Otel’de yemek yediler. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan ve Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ da yemeğe katılan isimler arasındaydı. Cumhurbaşkanı Gül, yemeğin ardından, memnuniyetlerini bildirerek ziyaretini sonlandırdı.


Arsel’den Özince’ye Teşekkür

Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, geçtiğimiz günlerde İş Bankası Genel Müdürlüğü’nden ayrılmasıyla Vehbi Koç Vakfı’ndaki doğal üyeliği de sona eren Ersin Özince’ye bir teşekkür ziyaretinde bulundu.

Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Ersin Özince’ye Vehbi Koç Vakfı’na bugüne kadar yapmış olduğu katkılardan ötürü teşekkür etmek için bir ziyarette bulundu. Türkiye İş Bankası’nın 15. Genel Müdürü olan Özince, bu görevi devraldığından bu yana Vehbi Koç Vakfı’nın 10 kişilik Yönetim Kurulu’nda yer alıyordu. Banka tarihinde Celal Bayar ve Muammer Eriş’ten sonra kurumun en genç genel müdürü olmasının yanı sıra yaklaşık 13 yıl ile en uzun süre Genel Müdürlük görevini yürüten kişi unvanına sahip olan Ersin Özince bu görevden ayrılmakla Vehbi Koç Vakfı’ndaki doğal üyeliğinden de ayrılmış oldu.

Vehbi Koç Vakfı yönetmeliğine göre, vakfın yönetim kurulunda, Koç Ailesi mensubu dört üye, Koç Holding’in en üst düzey profesyonel yöneticisi, Koç Holding Yönetim Kurulu’nun seçeceği, “mali ve iktisadi konularda tanınmış” iki üye, birisi hukuk uzmanı olmak üzere iki üniversite profesörü ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü veya bir yardımcısı yer alıyor. 2002 yılından bu yana Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yapan Ersin Özince’nin İş Bankası Genel Müdürlük göreviyle birlikte Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı da sona erdi.


KOÇTAŞ, BORNOVA’DA AÇTIĞI İLK MAĞAZASININ 15. YILINI KUTLADI

15 yıl önce toplam 150 kişilik personelle yola çıkan Koçtaş, bugün 2700 kişiye ulaşan kadrosu, yüzde 45’lik pazar payı ile sektörün lideri hâline geldi.

15 yıl önce İzmir Bornova’da açtığı ilk mağaza ile girdiği ev geliştirme perakendeciliği sektöründe bugün lider olan Koçtaş, 1996 yılında hizmete açtığı ilk perakende mağazası Koçtaş Bornova’nın kuruluşunun 15. yılını çeşitli etkinliklerle kutladı. Yapı malzemeleri toptancısı olarak 1955 yılında kurulan, 1996’dan itibaren ‘ev geliştirme’ sektörünün temsilcisi olarak konumlanan Koçtaş bugün 19 ilde 31 mağaza ile hizmet veriyor. Koçtaş’ın Bornova Mağazası ile başlayan perakendecilik faaliyeti, 15 yılda 2 bin 700 personeli kucaklayan ve yüzde 45’lik pazar payına ulaşan dev bir yapıya dönüştü. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu’nun da katıldığı kutlamalarda Koçtaş müşterileri, perküsyon ustası Ayhan Sicimoğlu’nun müziğiyle keyifli dakikalar geçirdi. Sahneye çıkarak konga çalan Mustafa V. Koç’un performansı ise 15. yıl kutlamasının sürprizi oldu.KOÇTAŞ YÜZLERCE EVİ GÜZELLEŞTİRDİ

Mustafa V. Koç, törendeki konuşmasında, “Koçtaş 15 yılda evleri ve tüm yaşam alanlarını güzelleştirerek büyük bir başarı öyküsüne imza attı.” dedi. Koçtaş’ın yabancı ortağı B&Q’nun da katkılarıyla çok önemli bir yol kat ettiğini söyleyen Mustafa V. Koç, rakamların gelinen noktayı açıkça ortaya koyduğuna vurgu yaptı. 15 yıl önce 3 bin m2 satış alanı ile yola çıktıklarını kaydeden Mustafa V. Koç, bugün bu rakamın 165 bin m2’yi aştığını ifade etti. Mustafa V. Koç; evini, bahçesini, iş yerini kısaca tüm yaşam alanlarını güzelleştirmek, geliştirmek üzere mağazadan içeri adım atanların çok zengin bir dünyayla karşılaştıklarını sözlerine ekledi. 15 yılda Koçtaş mağazalarında 1 milyondan fazla banyo dolabı, 15 milyona yakın ampul, 750 bin adet matkap, yaklaşık 20 milyon m2 seramik, 10 milyon m2 parke satarak, yüz binlerce evi güzelleştirdiklerini söyleyen Mustafa V. Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Sadece bu rakamlar dahi Koçtaş’ın hayatımızın ve evlerimizin ne kadar içinde olduğunu, bulunduğu yerlerde tüketiciler için ne kadar önemli bir adres olduğunu ortaya koyuyor.”
15. Vehbi Koç Kupası İş Dünyasını Buluşturdu

Türkiye Jokey Kulübü’nün Başkanlığını da yapan, Koç Holding’in kurucusu merhum Vehbi Koç anısına düzenlenen “15’inci Vehbi Koç Koşusu” Türk iş dünyasının önde gelen isimlerini Veliefendi Hipodromu’nda bir araya getirdi.

1933 yılında doktor önerisiyle başladığı ve çok sevdiği binicilik sporuna, attan düşüp kolunu kırınca veda eden, 1961 yılında Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı da yapan Vehbi Koç’un adına 15 yıldır düzenlenen Vehbi Koç Koşusu’na, Koç Ailesi, Holding üst düzey yöneticileri, İstanbul protokolü ve çok sayıda davetli katıldı. 1600 metre çim pistte yapılan bu seneki koşuda, dört ve yukarı yaşlı dört safkan İngiliz atı mücadele etti. Büyük çekişmeye sahne olan yarışta 89 bin TL’lik birincilik ödülünü, kazanan atın sahibine, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç takdim etti.

Türkiye Jokey Kulübü’nün 1953’den beri düzenlediği at yarışlarında artan gelirler, savunma sanayinden Türkiye’nin tanıtımına, öğrencilerden belediyelere ve Kızılay’a kadar bir çok faaliyetin gerçekleşmesinde, kamu yararı açısından önemli bir kaynağı temsil ediyor.

KAZANAN: ASTRAKHAN

Koşuyu kazanan ‘Astrakhan’ isimli safkanın sahibi adına Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi Esra Atman Özyiğit’e kupayı, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç verdi. Şeref tribününde düzenlenen kupa törenine, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Ömer Faruk Girgin ve eşi Yasemen Tuncer Girgin, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TJK Onursal Üyesi Mustafa V. Koç, Semahat Arsel, Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Nusret Balkaroğlu, TJK Onursal Üyesi Meral Atman ile Begüm Atman Karataş ve davetliler katıldı.


KOÇ TOPLULUĞU STRATEJİK PLANLARI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Stratejik Plan Süreç Toplantısı’nda güncel trendler paylaşılarak beklentiler ortaya kondu.

Koç Topluluğu’nun yıllık stratejik plan gözden geçirme süreci kapsamında, Holding ve Topluluk şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve stratejik planlama ekiplerinin katıldığı “Stratejik Plan Süreç Toplantısı”nda bu yıl küresel trendler ve sosyal medya konuları mercek altına alındı.

KÜRESEL RESESYON SONRASI DÖNEMDE EĞİLİMLER

Toplantının ilk konuşmacısı, McKinsey’in tüm dünyadaki iş ve ekonomi alanındaki trendleri inceleyen “McKinsey Global Institute”ün dünya eş-başkanı Richard Dobbs idi. Dobbs sunumuna dünya ekonomisinin 2009 yılında 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçek anlamda ilk kez resesyon yaşadığını vurgulayarak başladı ve önümüzdeki döneme yön vereceği düşünülen 10 küresel eğilimi aktardı. Buradan hareketle sektörel trendlere ve şirket bazında beklentilere ulaşılabileceğini ifade etti.

SOSYAL MEDYAYA AYAK UYDURMAYAN GENÇLERİ KAYBEDER

Richard Dobbs’dan sonra kürsüye gelen, “41?29!” adlı dijital pazarlama ajansının başkanı Alemşah Öztürk, hem dünyada hem Türkiye’de milyonların ilgisini çeken sosyal medya konusunda dikkat çekici bir sunum gerçekleştirdi. Alemşah Öztürk’ün istatistikler ve görsel örneklerle zenginleştirdiği sunumunda, sosyal medyanın sadece bir eğlence veya sosyalleşme aracı olmadığı, iş dünyası ile de yakından ilgili olduğu vurgulandı. Yeni dijital uygulamaların yeni iletişim yolları açtığını ifade eden Öztürk, Türkiye’nin 28 milyon facebook kullanıcısı ile dünya ülkeleri arasında 4’üncü sırada yer aldığını hatırlattı, çeşitli markaların facebook aracılığıyla düzenlediği ve müşterilerini katılımcı kılmaya yönelik çalışmalarından örnekler gösterdi. Öztürk, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen kampanyaların etkilerinin kolaylıkla ölçülebilir olmasının da artı bir unsur olduğunu belirterek, viral reklamların yaygınlaşması, kişiye ve yere özel kampanyalar geliştirilmesi, sosyal alışveriş ile arkadaş gruplarının indirimlerden birlikte faydalanmasının sağlanması gibi uygulamalara değindi. Sosyal medyanın tedarik zincirinin de bir parçası haline geldiğini belirten Öztürk, müşteri hizmetlerini Twitter üzerinden gerçekleştiren teknoloji perakendecisi Best Buy ve Twitter aracılığıyla satış gerçekleştiren Dell firmalarını örnek olarak aktardı.

DURAK’TAN STRATEJİK YÖNLENDİRME

Toplantının son konuşmacısı CEO’muz Turgay Durak idi. Global krizin etkilerinin tamamen geçtiği söylenemese de, dünya ekonomisinin 2010’da krizden çıkış yoluna girdiğini belirten Durak, önümüzdeki dönemde “temkinli bir iyimserlik” içinde olunması gerektiğini vurguladı. Gelişmekte olan ülkelerin küresel pazardan daha çok pay alma yönünde ilerlediklerini ve ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek gibi iddialı bir hedefi olduğunu hatırlattı. Koç Topluluğu’nun 2010’lu yıllarda yeni bir sıçrama gerçekleştirmesi için uygun şartların mevcut olduğunu belirten Durak, bunun için geleceğimizi doğru planlamamız gerektiğini, çünkü sürdürülebilir ve karlı büyümeye tesadüfler neticesinde ulaşmanın mümkün olmadığını ifade etti. Yıllık stratejik plan döneminin, bu bakış açısı ile değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Tüm şirketlerimizin sıçramalı büyüme sağlamaya yönelik senaryolar ve planlar üretmelerinin ve Stratejik Plan toplantılarında tartışılmaya sunmalarının beklendiğini belirtti. Turgay Durak, Türkiye’nin büyüme hızının üzerinde bir büyüme hedeflenmesi, bunun için de yurtdışı pazarlara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi. Tüm Topluluk şirketlerinin, gerekirse iş modellerini gözden geçirerek, yurtdışı pazarlardaki varlıklarını geliştirmeleri konusunda beklentisini ortaya koydu. Durak, 2011 yılı Stratejik Plan Sürecindeki çalışmaların Holding ve şirketlerdeki stratejik planlama ekiplerinin işbirliğiyle tamamlanması gerektiğini vurgulayarak ekonomiye yönelik iyi dilekleriyle toplantıyı bitirdi.ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME YÖN VERECEĞİ DÜŞÜNÜLEN 10 KÜRESEL EĞİLİM

• Borçluluk seviyelerinde düşüş: Özellikle gelişmiş ekonomilerdeki yüksek borçluluk seviyelerinin azalış trendine girmesinin, büyüme hızlarını olumsuz etkilemesi.

• İşsizlik: Dünya genelinde en önemli sorunlardan birinin işsizlik olmaya devam etmesi.

• Demografi ve verimlilik: Son 15 senede büyümenin tetikleyicisi konumunda olan verimlilik artışının, aynı büyüme temposunu sürdürmek için önümüzdeki 20 yılda daha da hızlanması gerektiği.

• Ekonomik faaliyetlerde küresel değişimler: Sanayi Devrimi öncesinde dünya ekonomisinde %70’ler seviyesinde ağırlığa sahip olan Asya’nın payı %20’nin altına gerilemişken, 2030’da Avrupa ve Kuzey Amerika toplamını aşması beklentisi; Asya’da da kentleşmenin artması.

• Yaşlanan nüfuslar: Gelişmiş ülkelerdeki nüfusun hızla yaşlanmasının; sağlık, kozmetik, evde sunulan hizmetler gibi ürün kategorilerinde büyüme fırsatları yaratması.

• Enerji verimliliği: Pek çok sektörde enerji verimliliğini geliştirme fırsatları bulunması.

• Teknoloji kullanımı ile verimlilik artışı: Emek yoğun pek çok sektörde bilişim teknolojilerinin daha etkin kullanımı ile verimlilik artış potansiyeli (Örneğin: Sağlık ve eğitim sektörleri).

• Kur dalgalanmaları: Döviz kuru dalgalanmalarının geçmişe göre daha fazla olması beklentisi.

• Hükümetlerin büyümesi/küçülmesi: Özellikle gelişmiş ekonomilerde artan bütçe açıkları ve kamu borçlanmasının daraltılma hedefi.

• Likidite: Son dönemdeki likidite bolluğu ve düşük faiz trendinin tersine dönmesi, bununla birlikte yatırımlar için kaynak ihtiyacının artması.
AES YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

Enerjide Dev Ortaklık Sonrası Dünya Devi Amerikalı AES Corporation, Yönetim Kurulu Toplantısını İstanbul’da Gerçekleştirdi.

Koç Grubu’nun enerji alanındaki lider şirketlerinden Aygaz ile elektrik üretiminde işbirliği yapmak üzere imzaladığı anlaşmayla Koç Grubu’nun elektrik üretim şirketi Entek A.Ş.’ye yarı yarıya ortak olan AES Corporation, kendi Yönetim Kurulu Toplantısı’nı, İstanbul’da gerçekleştirdi. AES Corporation’ın, 2000 yılından beri ilk defa bir Yönetim Kurulu Toplantısı’nı ABD dışında bir ülkede düzenlemesi, Koç Topluluğu ile gerçekleştirmiş olduğu AES Entek ortaklığı ile Türkiye’de yatırım konusunda kararlılığını ve Türkiye enerji sektörüne duyduğu güvenin önemli bir göstergesi de oldu.


AES Entek’i ve tesislerini ziyaret eden AES Yönetim Kurulu üyeleri, aynı günün akşamında, Koç Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un Yapı Kredi Yeniköy Korusu’nda verdiği davette onurlarına düzenlenen akşam yemeğine katıldılar. Yemekte, Türkiye enerji piyasasına duyulan güvenin altı çizildi ve ortaklığın hedefleri ve vizyonu görüşüldü. AES Corporation Yönetim Kurulu üyeleri, Koç Holding tarafından kendilerine gösterilen misafirperverlikten ve bu ortaklıktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

ENTEK TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL ELEKTRİK ÜRETİM ŞİRKETLERİNDEN BİRİ

Entek Elektrik Üretimi A.Ş. Türkiye’nin ilk özel elektrik üretim şirketlerinden biri olup, Kocaeli, Bursa ve Koç Üniversitesi’nde toplam 302 MW elektrik üretim kapasitesine sahip 3 adet doğal gaz santrali işletiyor. AES ile gerçekleştirilen bu ortaklık ile birlikte, Entek’in Kocaeli’deki genel yönetimi, İstanbul’da bulunan Çamlıca İş Merkezi’ne taşındı ve şirketin ismi AES Entek Elektrik Üretimi A.Ş. olarak değiştirildi.

Ülkemizde de sanayinin en önemli girdilerinden birisi olan elektrik tüketiminin önümüzdeki dönemde yılda ortalama yüzde 6 – 7 artmasının beklentisiyle, AES Entek, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin giderek zorunlu hale geldiği bu dönemde elektrik sektöründeki özelleştirme süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor.

AES Entek, doğal gaz, kömür, hidroelektrik, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan elektrik santrallerine yatırım yaparak, önümüzdeki beş yıl içerisinde yaklaşık 3000 MW üretim kapasitesine ulaşmayı ve elektrik piyasasındaki ilk beş oyuncu arasında yer almayı hedefliyor.

AMERİKALI AES ENERJİDE DÜNYA DEVİ

Bugüne kadar yabancı sermayenin Türkiye yatırımına destek olan ve birçok yabancı ortaklığı başarı ile yürüten Koç Topluluğu’nun yeni ortağı AES, güçlü ve global bir oyuncu. Enerji üretim ve dağıtım sektöründe Fortune 500 içinde yer alan AES, 5 kıtada 28 ayrı ülkede 132 elektrik üretim tesisi ve 15 dağıtım şirketi ile faaliyet gösteriyor. Şirketin kömür, doğal gaz, hidroelektrik, petrol, rüzgar, güneş ve diğer enerji kaynaklarından oluşan 40 bin MW’tan fazla elektrik üretim kapasitesi bulunuyor. Çeşitlilik içeren termik ve yenilenebilir yakıt kaynakları aracılığıyla 29.000 çalışanı ile 28 ülkeye güvenli ve sürdürülebilir enerji sağlayan AES’nin 2010 cirosu 17 milyar dolar, toplam aktifi ise 40 milyar dolar.

DENEYİMLER BİRLEŞTİ, BÜYÜME HEDEFLENİYOR

Elektrik üretiminde lider şirketlerden biri olmayı hedefleyen AES Entek, Koç Topluluğu’nun gücünü, bölge ve enerji konusundaki tecrübesini, AES’nin uluslararası tecrübesi, mühendislik, işletme, proje finansmanı ve proje geliştirme kabiliyetleri ile birleştiriyor.

AES Entek, elektrik üretim yatırımlarında, başarı ve rekabet üstünlüğü elde etmek amacıyla, çeşitli kaynaklara ve teknolojilere dayalı üretim yapan bir portföy oluşturmayı planlıyor. Bu büyüme stratejisi kapsamında, yapılacak yeni yatırımların yanı sıra üretim özelleştirmeleri ve şirket satın alma fırsatları da değerlendirilmekte. AES Entek, sadece Türkiye’de değil, bölge ülkelerinde de çeşitli yatırım fırsatlarını yakından takip ediyor.AYGAZ’DAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ADIMLAR...

“YARIN HAVA NASIL OLACAK?” PROJESİNE MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ

Aygaz, İngiliz Halkla İlişkiler Birliği, CIPR (Chartered Institute of Public Relations) tarafından düzenlenen 2011 CIPR Mükemmellik Ödülleri’nde “Kurumsal Sorumluluk” kategorisinde büyük ödülü aldı. 700 projenin yarıştığı 26. Mükemmellik Ödülleri’nde, aralarında, “Yarın Hava Nasıl Olacak?”ın da bulunduğu 153 proje finale kaldı. 84 kişiden oluşan jürinin yaptığı değerlendirmede, “Kurumsal Sorumluluk” kategorisinde, iklim değişikliğine karşı kamuoyunda farkındalık yaratarak mücadeleyi hedefleyen “Yarın Hava Nasıl Olacak?” adlı projesiyle büyük ödül, 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Aygaz’ın oldu. Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, “İnsana ve doğaya saygısı olan herkesin günümüzde büyük bir tehdit olan iklim değişikliğiyle mücadelede üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla başlattığımız projenin Avrupa’nın en büyük iletişim ödülüne layık görülmesini de iklim değişikliğiyle mücadeleye verilen en büyük uluslararası destek ve teşvik olarak değerlendiriyorum” dedi.

AYGAZ, “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ LİDERLER GRUBU” ÜYESİ OLDU

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, TÜSİAD ve REC Türkiye işbirliği ile kurulan, farklı sektörlerinden öncü firmaların yöneticilerini bir araya getirerek, iklim değişikliği ile mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçiş için yürütülen çalışmalara şirketlerin daha aktif desteğini sağlamayı amaçlayan İklim Değişikliği Liderler Grubu’na katıldı. İklim değişikliğiyle mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçişe destek amacıyla kurulan İklim Platformu’na üye olan Eyüboğlu, “Türkiye’nin dört bir yanındaki tesislerimiz ve geniş bayi ağımızla sürekli istihdam yaratıyor. Tedarik zincirimiz sayesinde yerel ekonomiye katkı sağlarken, çevresel ayak izimizi gözetiyor ve daha az kaynak tüketerek üretmek, daha az atık oluşumu sağlamak, geri dönüşüm ve geri kazanım oranlarını artırmak suretiyle etkin bir çevre yönetimi için gayret gösteriyoruz. Enerji verimliliği çalışmalarımız devam etmekte, etkin bir atık yönetimi geliştirmekte, doğal kaynaklarımızı korumak için tüketimimizi azaltmakta ve çevreci bir yakıt olan LPG’yi geliştirerek kentsel hava kalitemizi artırmaktayız.”dedi.
ATO’DAN DEMİR EXPORT’A ÖDÜL

Demir Export, Ankara Ticaret Odası’ndan onur ödülü aldı.

Demir Export, Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen, Ankara Ticaret Odası üyeleri arasında yüksek düzeyde kurumlar vergisi ödeyen ve yüksek düzeyde ihracat yapan firmalara verilen onur ödülüne layık görüldü. Demir Export adına ödülü, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erhan Şen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün elinden aldı. Demir Export, aynı ödülü 2009 ve 2010 yıllarında da almıştı.


  1   2   3   4   5   6


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə