Afrika Boynuzu Zor Durumda
Yüklə 19.04 Kb.
tarix23.04.2016
ölçüsü19.04 Kb.
Afrika Boynuzu Zor Durumda

Afrika Kıtası’nın doğu bölümünde yer alan ve Arap Yarımadası’nı çevreleyen bölgesine “Afrika Boynuzu” ismi verilmektedir. Bölge Etiyopya, Somali, Eritre ve Cibuti’yi kapsamaktadır.


ETİYOPYA


SOMALİ


ERİTRE


CİBUTİ


Nufüs

90 milyon

10 milyon

6 milyon

757 bin

GSYİH

86 milyar dolar

5 milyar dolar

3.5 milyar dolar

2 milyar dolar

Kişi Başına Gelir

1 000 dolar

600 dolar

600 dolar

2 800 dolar

Bölgede yer alan ülkelerin, temel nüfus ve ekonomik göstergeleri incelendiğinde bu ülkelerin, kıtanın en fakir ülkeleri arasında yer aldıkları görülmektedir.

Etiyopya GSYİH’sı bakımından Somali, Eritre ve Cibuti’ye kıyasla daha iyi durumda gibi gözükse de, kalabalık nüfusu ve gelir dağılımındaki eşitsizlikler göz önünde bulundurulduğunda, Etiyopya’da yaşanan ekonomik sorunların da diğer ülkeler ile aynı olduğu anlaşılmaktadır.

Bölgede yer alan bu ülkelerde sanayi neredeyse hiç gelişmemiştir ve ülke ekonomileri genel olarak tarıma bağlıdır. Tarıma olan bu bağlılık, ülke ekonomilerini iklim koşulları gibi dış etkenlere karşı oldukça hassas bir duruma getirmektedir. Bölgede yaşanan son 60 yılın en şiddetli kuraklığı bu ülkelerin ekonomilerin hem daha da kötüleşmesine neden olmakta hem de bölgede yaşayan insanları açlık ve susuzluk tehlikesi altında bırakmaktadır.

Kuraklıktan en fazla etkilenen ülke olan Somali’den Kenya’ya günde 1500 kişi göç etmektedir. Kenya sınırında yer alan Dadaab Mülteci Kampı’na sığınanların sayısı 400 bini aşmış durumdadır.
Kuraklığın bu denli şiddetli yaşanmasında en büyük etken bölgenin yağış sezonu olan Mart ayında meydana gelen yağışların yeterli seviyede olmayışı ve bölgede düzgün sulama sistemlerinin bulunmayışıdır. Bölgenin yılsonuna kadar yeterli yağış alamaması durumunda, başta çocuk ölümleri olmak üzere bölge ülkelerinde kitlesel ölümler yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Somali’nin tümü ve Etiyopya’nın güneydoğusunda yer alan Oramia ve Ogaden çevresinde kuraklık şimdiden 8 milyondan fazla insanı etkilemiş durumdadır. İnsanların yanı sıra yağış oranının %5 seviyelerine kadar gerilemesi sonucunda ekili arazilerin neredeyse tamamı zarar görmüş ve çok sayıda küçükbaş hayvan telef olmuş haldedir.

Bölge ülkelerinde kuraklık ve yetersiz içme suyu nedeniyle yiyecek fiyatlarında %250’ye varan artışlar yaşanmaktadır. Birçok insan yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybetme tehlikesi altındadır. Kuraklıktan nispeten daha az etkilenen Kenya’da enflasyon şimdiden %18’le son 30 yılın rekor seviyesine ulaşmış durumdadır.

Küresel Hava Tahmin Kuruluşu (GFS), bölgede kuraklığın Kasım ayına kadar devam edeceğini ve Kenya’nın orta ve kuzey bölgeleriyle Uganda’nın kuzeydoğusunun da bu durumdan etkileneceği tahmininde bulunarak kuraklık nedeniyle 1 milyona yakın insanın ölebileceğini açıklamıştır. UNICEF’in Haziran raporuna göre kuraklık bölgesinde yetersiz beslenen çocukların oranı son 3 ayda %31’den %53’e çıkmış bulunmaktadır.

Bölgede yaşanan kuraklığın şiddetini sadece küresel ısınma ile açıklamak eksik kalacaktır. Coğrafi konum, doğal bitki örtüsüne zarar veren küçükbaş hayvanların yetiştirilmesi, sıcağa dayanıklı bitkilerin yetiştirilmemesi, sanayinin yeterince gelişmemiş olması ve Afrika’nın en zayıf pazar ekonomisinin bu bölgede olması kuraklığın etkisini arttıran faktörlerdir.

Kenya, Etiyopya ve Somali’de yaşanan kuraklığın insani bir felakete dönüşmesini engellemek için yaklaşık 2 milyar dolarlık bir fona ihtiyaç vardır. Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası yardım fonları bu konuda çalışmalar yapmaya başlamış olsa da bu çalışmalar henüz çok yetersiz seviyededir. Diğer yandan Somali’de aynı zamanda yaşanan iç savaş nedeni ile sivil toplum örgütleri bölgede çalışma yapmakta zorlanmaktadır.

SONUÇ

Afrika Boynuzu’nda yaşanan kuraklık için acil önlem alınmasını gerekmektedir. Sorunun çözümü kısa ve uzun vadede olmak üzere iki aşamalı olarak ele alınmalıdır.

Bölgede yer alan ülkelerin kuraklık ile mücadele etmek için hem teknolojik hem de ekonomik kaynaklara sahip olmadığı göz önünde bulundurulduğunda lokal çözümler yerine bütün bölgeyi içeren projeler üretilmesi gerektiği açıktır.

Sorunun kalıcı çözümü için bölgede göçebe olarak yaşayan ve hayvancılık ile uğraşan kesimin doğal çevreye zarar vermeyen küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştirmeye yönlendirilmesi ve sulama projelerine önem verilmesi gerekmektedir.KAYNAKÇA

  • Central Intellingence Agency (https://www.cia.gov/)

  • Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (http://www.undp.org/africa/)


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə