Adab-i muaşeret gösterim Tarihi
Yüklə 9.27 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü9.27 Kb.
ADAB-I MUAŞERET
Gösterim Tarihi: 15 Mayıs 2009

Dağıtım: Medyavizyon Film

Yapım: Yerli Film
SİNOPSİS
Otoriter bir babanın oğlu olarak, hayatın ona sunduklarıyla kendi istekleri arasında denge kurmaya çalışan bir çocuktur Aykut (Tarık Ündüz). Annesini kaybetmelerinin ardından, matematik öğretmeni olan babası Nurettin Bey’in (Salih Kalyon) üstüne daha da fazla düşmesiyle iyice bunalmıştır. Bir de bunun üstüne okul değiştirme rutinlerinin sıklaşması eklenince sabrı iyice tükenmeye başlar.
Ne var ki bu sefer yapacakları okul ve şehir değişikliği, Aykut’un hayatında bambaşka bir kapı aralayacaktır. Ara tatilde konakladıkları otelde kısa bir an gördüğü fakat aklından ve rüyalarından çıkaramadığı güzeller güzeli kızla yolları, babasının ve kendisinin yeni okulu 29 Şubat Lisesi’nde kesişecektir.
Zeynep (Yıldız Asyalı), beş kızdan oluşan “Adab-ı Muaşeret” adlı kızlar çetesinin lideridir. Birbirine ve kurallarına sımsıkı bağlı olan bu çete, okuldaki tüm öğrencileri himayesi altına almış, neredeyse tüm hocaları kendi yöntemleriyle –ruhları dahi duymadan- dize getirmiştir.
Adap kızlarına karşı direnen grupsa okulun bıçkın delikanlısı Eko’nun (Bora Akkaş) liderliğindeki “Mokokolar” çetesidir. Rekabetten kaçınmayan bu grup, ne yaparsa yapsın eninde sonunda kızların oyununa gelmekten kurtulamamaktadır.
Bu ezeli ve ebedi rekabete rağmen Mokokolar’ın lideri Eko, Zeynep’e aşık olmaktan kendini alamaz. Neredeyse dört sene geçmiştir fakat genç çocuk imkansız bir aşkın peşinde olduğunun farkında değildir. Bu imkansız bir aşktır çünkü; “Adap Kızları” okuldan kimseyle çıkmamaktadır!!!
Ne var ki karşılaştıkları andan itibaren aklından çıkaramadığı yakışıklı genci, okulun ilk günü karşısında gören Zeynep ne olduğunu şaşırır. İlk görüşte aşk neymiş işte o anda anlar. Ve Zeynep gibi en yakın dostları da öğrenecektir ki, gerçek aşkın karşısında “Adab-ı Muaşeret kuralları” dahi duramayacaktır.
Gençler dostluğu, rekabeti, aşkı tecrübe ededursun; okulun diğer tarafında bedbaht bir aşık acısından ölmek üzeredir. Psikoloji hocası Merinos (Şamil Kafkas), okul sekreteri Dilek’e (Çisil Oral) fena halde abayı yakmış fakat bir türlü becerip de hislerini açamamıştır.
Durumu fark eden yılların eskitemediği edebiyat hocası Miss Piggy (Hasibe Eren), genç aşığa yardımcı olmak için kolları sıvar ve çöpçatanlığa soyunur. Bu sorunu edebiyatla çözme yolunu seçen Miss Piggy, Merinos’a bir aşk mektubu yazmasını tembihler. Fakat mektup aynı zamanda Dilek’in peşinden koşturan okulun sahibi Hayrullah’ın (Yıldırım Öcek) da eline geçince işler iyice karışır.
Öğrencilerle olan yakın ilişkisi ve anaç tavrı, Miss Piggy’le Okul Müdürü Nurettin’in pek çok kez bir araya gelmelerine ve birbirlerini yakından tanımalarına vesile olur. Tek başına yaşayan ve daha önce hiç evlenmemiş olan Miss Piggy, otoriter ve ailesine bağlı Nurettin Bey’e karşı hayranlık duymaya başlar.
Okulun en renkli karakteri olan hademe Cengaver’den (Murat Taygun), erkek öğrencilerin karşısında eriyip bittiği Coğrafyacı Yeliz’e (Meral Kaplan); kızların hayran olduğu bedenci Valentino’dan (Tuğra Kaptancıoğlu) aklı bir karış havada Tarihçi Taciser’e (Yasemin Balık) kadar, Hababam Sınıfı’nın bize sevdirdiği tarzda bir lise komedisidir ADAB-I MUAŞERET


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə