SİRKÜler tarih : 20. 04. 2014
Yüklə 17.07 Kb.
tarix28.02.2016
ölçüsü17.07 Kb.

Legal Bağımsız Denetim YMM A.Ş.

(Independent Member of Leading Edge Alliance)

SİRKÜLER
Tarih : 20.04.2014


No : 2014/0055


Bu sirkülerimizde;

  • Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan ve özel tüketim vergisi sıfıra indirilmiş deniz yakıtı uygulamasında değişiklikler yapan 31 Seri Nolu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği’ne;

yer verilmiştir.


ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SIFIRA İNDİRİLMİŞ DENİZ YAKITI UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTIR.
Maliye Bakanlığı tarafından 18.03.2014 tarih ve 28945 sayılı Resmi Gazete’de Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği Seri No: 6’da Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 31) yayımlanmıştır.

Bu Genel Tebliğ ile;
  • Daha önce 6 Seri Nolu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde yer alan ve bu kapsamda deniz yakıtı dağıtım yetkisi almak isteyenlerin ilgili vergi dairelerine vermeleri gereken "Yakıt Dağıtım Taahhütnamesi" ni, bundan sonra ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı/ Defterdarlığa verme zorunluluğu getirilmiştir.
  • Yine bu Genel Tebliği ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bu kapsamda yakıt alan teknelere tekne takip cihazı kullandırtma yetkisi verilmiştir.

Söz konusu Genel Tebliğ ekte gönderilmiştir.


Saygılarımızla,


Yayımlanmış diğer sirkülerlerimiz ve mali konulardaki pratik bilgileri www.legaldenetim.com adresinde bulabilir, sirkülerlerimizde açıklanan hususlarla ilgili olarak daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda bizi arayabilirsiniz.

Maliye Bakanlığından:

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ SERİ NO: 6’DA

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SERİ NO: 31)

(18.03.2014 tarih ve 28945 sayılı Resmi Gazete)

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu1 uygulamasına ilişkin 6 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Genel Tebliğinde2 aşağıda yer verilen değişiklikler yapılmıştır.a) 6 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliğinin “3. KARARNAME KAPSAMINDA DENİZ YAKITI TESLİM EDEBİLECEK OLANLAR, GEREKLİ BELGELER VE İŞLEMLER” başlıklı bölümünün 1 inci paragrafının son cümlesinde yer alan “ilgili vergi dairesine vermiş olmaları.” ibaresi “ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı/Defterdarlığa vermiş olmaları.” olarak değiştirilmiştir.

b) Aynı Genel Tebliğin “5/d Diğer Hususlar” alt başlıklı bölümünün 3 üncü paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

“Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, çalışma usul ve esaslarını kendisinin belirleyeceği ve ÖTVBS’nin bir alt bileşeni, tamamlayıcısı niteliğinde olan ve GPS, GSM tabanlı çalışacak tekne takip (ÖTVBSTTM) modülü kurar ve işletir. Modül kapsamında Kararname uyarınca deniz yakıtı alan araçlar tekne takip cihazı ile donatılır. Modülden alınacak veriler jurnal, bildirim ve benzeri kayıtlarla eşdeğer hükmü haiz olup, hukuki uyuşmazlıklarda destekleyici unsur olarak kabul edilir. Ayrıca modül yoluyla elde edilen veriler; kontrol ve denetim, yakıt alım defterinin bloke edilmesi veya blokenin kaldırılması, yakıt alım defterinin düzenlenmesi, yakıt limitlerinin değerlendirilmesi ve benzeri amaçlarla ÖTVBS ile de kullanılır.”

Tebliğ olunur.

Tel (+90 0212) 274 60 66 (pbx) | Fax (+90 0212) 267 23 15-16

legal@legaldenetim.com

Cemal Sahir Sok | No 26-28 | Profilo Plaza B Blok | Mecidiyeköy | İstanbul | TURKEY

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə