Mavi veya siyah tükenmez kalem veya daktilo ile büyük harflerle
Yüklə 16.25 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü16.25 Kb.
FORM “Bs” NİN DOLDURULMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Bu bildirim mavi veya siyah tükenmez kalem veya daktilo ile büyük harflerle doldurulacaktır. Sayfanın yetmemesi halinde Bakanlığımızca bastırılmış form “Bs”ler (7) no.lu alana sayfa numarası yazılmak suretiyle ilave olarak kullanılacaktır. FOTOKOPİ İLE ÇOĞALTILMIŞ BİLDİRİM KULLANILMAYACAKTIR. Yazı ve değerler ilgili alanlarına soldan başlanarak her kutuya bir harf veya rakam sığacak şekilde ve kelimeler veya rakamlar boşluk bırakılmadan ve kısaltma yapılmadan, tutar alanı ise sağdan başlamak üzere Yeni Türk Lirası ve Yeni kuruş olarak aynen yazılacaktır. Yazı ve rakamlar arasına “.” (nokta), “-“ (tire) ve diğer işaretler konmayacaktır.
TABLO I- Mükellefin Kimlik Bilgileri ve Bildirimin Dönemi
Vergi Kimlik No (1 no.lu alan): Bildirimi dolduran mükellef bu alana, Maliye Bakanlığı’nca kendisine verilmiş olan 10 karakterlik vergi kimlik numarasını yazacaktır.
Soyadı veya Unvanı (2 no.lu alan): Bu alana gerçek kişilerde gerçek kişinin soyadı; adi ortaklıklarda adi ortaklığın mükellefiyetinin tesisinde esas alınan ortağın soyadı; kollektif ve komandit şirketlerde ve sermaye şirketlerinde ise şirket unvanı yazılacaktır. Şahıs ve sermaye şirketleri bu alana sığmayan unvanlarını yazmak için (4) no.lu “Adı” alanını kullanacaklardır.
T.C.Kimlik No (3 no.lu alan): Bildirimi dolduran gerçek kişiler bu alana, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce verilmiş olan 11 karakterlik T.C. kimlik numarasını yazacaktır.
Adı (4 no.lu alan): Bu alana gerçek kişilerde gerçek kişinin adı; adi ortaklıklarda adi ortaklığın vergi mükellefiyetinin tesisinde esas alınan ortağın adı; kollektif ve komandit şirketlerde ve sermaye şirketlerinde ise “Soyadı veya Ünvanı” alanına sığmayan unvanlarının kalan kısmı yazılacaktır.
Vergi Dairesi (5 no.lu alan): Gelir veya Kurumlar Vergisi yönünden bağlı olunan Vergi Dairesinin adı yazılacaktır.
Dönem (6 no.lu alan): Bildirimin ait olduğu hesap dönemi bu alana yazılacaktır. Özel hesap dönemi olanlar bu alana özel hesap döneminin kapandığı yılı yazacaklardır.
Sayfa (7 no.lu alan): Form “Bs”nın birden fazla sayfa düzenlenmesi halinde bu alana form “Bs”nın kaçıncı sayfası olduğu yazılacaktır.
TABLO II- Dönem İçinde Kendisinin Mal ve Hizmet Sattığı Mükelleflere İlişkin Bilgiler
Bir mükellefe bir hesap dönemi içinde satılan mal ve hizmetlerin KDV hariç tutarları toplamı Maliye Bakanlığı’nca ilgili hesap dönemi için belirlenen miktarı geçmediği takdirde bu mükellefe yapılmış olan satışlar bildirime yazılmayacaktır. Bir mükellefe bir hesap döneminde satılan mal ve hizmetin KDV hariç tutarları toplamı Bakanlık tarafından söz konusu hesap dönemi için belirlenen haddi geçerse bu satışlar bildirim konusu olacaktır.
Sıra No: Kendisinin mal veya hizmet sattığı mükelleflerin kaydı, satır başındaki “Sıra No” alanına 1’den başlayıp aşağıya doğru müteselsilen devam edecek sıra numarası verilerek kaydedilecektir.
ÖRNEK: Yazı ve rakamlar ilgili alanlarına aşağıdaki gibi yazılacaktır.
Soyadı veya Unvanı (8 no.lu alan): Bu alana kendisinin mal veya hizmet sattığı mükellef gerçek kişi ise soyadı; adi ortaklık, şahıs veya sermaye şirketi ise ortaklığın unvanı yazılacaktır. Vergi mükellefi olmayan kişilere mal ve hizmet satışı yapılmış olması halinde, bu alana satış yapılan kişilerin soyadı yazılacaktır.
Ülke Kodu (9 no.lu alan): Mal veya hizmetin yurt dışına satılmış olması halinde, bu alana satış belgesi üzerinde yazılı olan alıcının vergi yönünden bağlı olduğu ülkenin kod numarası yazılacaktır. Yabancı ülke kodları Genel Tebliğin ekinde belirtilmiştir. Yıllık Gelir Vergisi ve Kurumlar vergisi yönünden Türkiye’de vergi mükellefi olanlara mal veya hizmet satılmış olması halinde bu alan boş bırakılacaktır. Ayrıca serbest bölgelere yapılan satışlarda ilgili serbest bölgenin kodu yazılacaktır.
Vergi Kimlik Numarası (10 no.lu alan): Bu alana, kendisine mal veya hizmet satılan mükellefin vergi kimlik numarası yazılacaktır. Türkiye’de mükellef olmayan yurt dışındaki alıcının vergi kimlik numarası olarak “2222222222” yazılacaktır. Vergi mükellefi olmayan kişilere kendisinin satış yapmış olması halinde bu alan boş bırakılacaktır.
B Sayısı (Belge Sayısı) (11 no.lu alan): Bu alana, hesap dönemi içinde aynı kişiye düzenlenmiş olan SATIŞ BELGELERİNİN SAYILARI TOPLAMI, adet olarak yazılacaktır.
Mal ve Hizmet Satışlarının Toplam Bedeli (KDV Hariç) YTL ve Ykr (12 no.lu alan): Bu alana, hesap dönemi içinde aynı kişiye satılan mal ve hizmetlerin satış belgelerinde yazılı bedelleri toplamı (KDV hariç) toplam tutar olarak yazılacaktır.
ÖRNEK: Bilanço usulüne göre defter tutan ve Bolu Vergi Dairesi’nin 5620412708 vergi kimlik numaralı mükellefi olan Mustafa GÜR, 2004 hesap döneminde:
- Kadıköy Vergi Dairesi’nin 3210024729 vergi kimlik no.lu mükellefi Kadir AVCI’ya muhtelif tarihlerde düzenlenmiş 27 adet fatura karşılığı KDV hariç satış tutarları toplamı 45.235.894,45 YTL olan inşaat malzemesi satmıştır.
- İngiliz firması Charles S.A.’ya hesap dönemi içinde muhtelif tarihlerde düzenlenmiş 18 fatura karşılığında toplam 75.000 EURO (126.735,00 YTL) tutarında boya satmıştır. Charles S.A.’için vergi kimlik numarası olarak “2222222222” yazılacaktır.
- Vergi mükellefi olmayan M.Yavuz TAŞ’a hesap dönemi içinde muhtelif tarihlerde 6 adet fatura düzenleyerek faturalarda yazılı satış tutarları toplamı 34.082,45 YTL olan deri satmıştır.
- Düzce Vergi Dairesi’nin 4360034912 vergi kimlik numaralı basit usulde gelir vergisi mükellefi ve inşaat sıvacısı olan Harun DUMAN’a 2004 yılında yaptığı tadilat ve sıva işi için 32.837,85 YTL tutarında fatura düzenlemiştir.
Bu durumda Mustafa GÜR, 2004 yılına ilişkin form “Bs”nin Tablo I ve Tablo II’deki alanlarını aşağıdaki gibi dolduracaktır.
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə