İzmit’in doğusunda yer alan Akmeşe; Osmanlı döneminde doğudan göç eden Ermenilerin 1611 yılında padişah fermanıyla Armaş’ a (bu günkü Akmeşe’ye) gelmeleriyle ilk yerleşim gerçekleşmiş, Armaş
Yüklə 166.41 Kb.
səhifə1/3
tarix23.04.2016
ölçüsü166.41 Kb.
  1   2   3
KÖYLERİMİZ

AKMEŞE
İzmit’in doğusunda yer alan Akmeşe; Osmanlı döneminde doğudan göç eden Ermenilerin 1611 yılında padişah fermanıyla Armaş’ a (bu günkü Akmeşe’ye) gelmeleriyle ilk yerleşim gerçekleşmiş, Armaş; bu tarihten sonra Hıristiyanlar için önemli dini merkez olmuştur. Ruhban Okulu burada kurulmuş, Armaş’ın bu okul sayesinde dini önemi de artmıştır. Bunun yanında Armaş’ ta ipekböcekçiliği çok önemli iş kollarından biri olmuş, Armaş, ipekböceği üretimi ve dokumaları ile ün salmıştır. Böcekhane olarak işletilen yapı uzun süre yatılı bölge okulunun bir parçası olarak kullanılmış, 1999 Ağustos depreminde yıkılmıştır. Ayrıca bölgede Kocadere üzerinde kurulu manastır değirmeni Cumhuriyet döneminde de uzun süre faaliyetini sürdürmüştür. Akmeşe’de su dağıtım yeri olarak kullanılan tarihi yapı bugün bu hizmeti vermemiş olsa da ayaktadır.
Akmeşe, Kurulduğu 1924 yılından beri bucak statüsündedir. Belediye olan Akmeşe; 22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Yeni İlçeler Kurulması”na dair 5747 sayılı kanunla belediye kaldırılmış, İzmit’e bağlı 2 mahalleye dönüşmüştür.
Lozan antlaşmasından sonra yapılan göçmen değişimi ile bölgeye gelen ilk göçmenler Drama çevresinden Kozluca, Gabrova, Meşeli ve Horozlu köylüleri olmuştur.
İzmit’e 32 km mesafede olup 640 hane, 2225 nüfusa sahiptir. Akmeşe, 18-20 köyün ulaşacağı yol üzerindedir. Çevre köylerde yaşayanlar ihtiyaçlarını her Cuma günü Akmeşe ’de kurulan pazardan ve yol boyunca karşılıklı olarak sıralanan dükkanlardan karşılar, ürettiği ürünleri satarlar.
Akmeşe, ekonomik ve sosyal yönden gelişmiştir. Ekonomisi ticaret, İzmit’teki fabrikalarda çalışanların elde ettiği ücretler, emekli maaşları, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim biriminde Modern tavuk, besi ve süt sığırcılığı işletmelerinin yanında yarış atlarının yetiştirildiği haralar vardır. Kapama ceviz bahçeleri, seralarda sebzecilik, fındık yetiştiriciliği yaygındır. Bunların yanında başta yem bitkileri olmak üzere (yonca, fiğ, silaj ve dane mısır), hububat (buğday, arpa, yulaf), ayçiçeği ve tarla sebzeciliği tarımı yapılmaktadır. Toplam tarım arazisi varlığı 19638 dekardır. Bunun 7848 dekarı tarım, 957 dekarı meyve arazisidir. Hayvan varlığı ise; 700 adet büyükbaş, 600 adet küçükbaştır. Akmeşe’ de yaygın olarak
Akmeşe’ de; Sağlık Ocağı, Jandarma Karakolu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Akmeşe Hizmet Binası, Bölge ilköğretim okulu, Kanalizasyonu, Su şebekesi, telefonu ve elektriği vardır. Atatürk ve Cumhuriyet olmak üzere iki adet mahalleden oluşan Akmeşe’nin Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı; Halil İnciel, Atatürk Mahallesi Muhtarı ise; Refik Akyüz’ dür.
ALİKAHYA
Kocaeli ilinin doğusunda İzmit kent merkezine 10 km mesafede 2100 hektarlık alan da bulunmaktadır. Coğrafi yapısının büyük bölümü taban araziye sahiptir. Kuzey bölümünde Körük tepe ve Elmalı tepeler, batısında İzmit otogarı ve Yahya Kaptan Mahallesi, güneyinde E-5 karayolu ve Köseköy Doğu bölümünde ise Uzunbey, Durhasan ve Uzunçiftlik ile Yirim deresi vardır.
Alikahya ‘ya yerleşim tarihinin zamanı bilinmemekle birlikte 1900’ lu yıllara dayandığı söylenir. İlk yerleşikler çiftliklerdir. Bu çiftliklerin kahyalarından olan Ali kahyadan ismini aldığı tahmin edilmektedir. 1980 yılından itibaren özellikle Ordu’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu nüfusa sahip iken, İzmit Belediyesinin yaptığı Yuvam Akarca Konutları ile bu yapı değişmiş, Alikahya’ yı özellikli kılmıştır. Belediye statüsünde iken 22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Yeni İlçeler Kurulması”na dair 5747 sayılı kanunla belediye kaldırılmış, İzmit’e bağlı 7 mahalleye dönüştürülmüştür.

Alikahya; sahip olduğu kentsel yerleşim yerleri yanında birçok sanayi işletmesinin bulunduğu bir alandır. Yörede; Hyundai Otomobil fabrikası, Sabancı gurubuna ait; Brissa Lastik fabrikası, Kordsa, Beksa, Sakosa ve Enerjisa gibi üretim tesisleri ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait İZAYDAŞ (Katı Atık Yakma ve Depolama Tesisi) vardır. Ayrıca bölgede; lağvedilen 15. Kolordunun yerine kurulan 15. Piyade Tümeni, İl Jandarma Komutanlığı yer almaktadır. Yöre halkı geçimini genellikle sanayi ve hizmet sektöründe çalışarak, bunların yanında azda olsa hayvancılık, tarla tarımı ve sebzecilikten sağlar.


Alikahya’ da 6 adet İlköğretim Okulu, 1 adet Düz Lise, 1 adet Anadolu Teknik Lisesi ve 1 adet Fen Lisesi, 1 adet Özel Yüksek Öğretim Erkek Yurdu, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile 2 adet Sağlık Ocağı vardır. Ayrıca Alikahya; parklar, sosyal tesisler ve dinlence yerlerine sahiptir.
Alikahya’ nın 7 adet mahallesinde 34.500 nüfus yaşamaktadır. Bu mahaller ve muhtarları :

Fatih Mahallesi : Hasan Erdem

Merkez Mahallesi : Ayhan Gökmen

Akarca Mahallesi : Müyesser Yılmaz

Atatürk Mahallesi : Cemil Marul

Karadenizliler Mahallesi : Celal Şar

Cumhuriyet Mahallesi : Sevgi Koyun

Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı : Fatma Keskin’dir


KURUÇEŞME
İzmit’in batısında yer alan ve 350 hektar gayrimenkul alanı, 225 hektar meskun alanı bulunan Kuruçeşme’nin; Kocatepe, Doğan, Fatih ve Hatipköy olmak üzere dört adet Mahallesi vardır. Nüfusu 10 binin üzeride olan Kuruçeşme’nin doğusunda Yenimahalle, Batısında Derince İlçesi, Güneyinde Cumhuriyet Mahallesi, Kuzeyinde Akpınar köyü bulunmaktadır. Belediye statüsünde iken 22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Yeni İlçeler Kurulması”na dair 5747 sayılı kanunla belediye kaldırılmış, İzmit’e bağlı 4 mahalleye dönüşmüştür.

Hatipköy Mahallesinde az miktarda meyve bahçeleri varsa da, Kuruçeşme halkı geçimini sanayi ve hizmet sektöründe çalışarak sağlar.


Kuruçeşme’de Kocatepe ve Kılıçarslan olmak üzere 2 adet devlet İlköğretim Okulu, 1 adet Özel İlköğretim okulu, 1 adet devlet Fen Lisesi, 1 adet Özel lise vardır. Ayrıca Kuruçeşme’de Sağlık Ocağı, Polis Karakolu vardır.
Kuruçeşme dört mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler ve muhtarları :

Kuruçeşme Fatih Mahallesi : Musa Temel

Hatipköy Mahallesi : Ali Yılmaz

Doğan Mahallesi : Mustafa Beder

Kocatepe Mahallesi Muhtarı : Kemal Çelebi’dir
ARIZLI KÖYÜ

İzmit’in kuzeyinde yer alan Arızlı köyünün merkeze uzaklığı 4 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Köy adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoksa da çok eski yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Arızlı ve Ağaköy olmak üzere iki Mahalleden oluşan köyün, hane sayısı 130, nüfusu ise 607 dir.


Arızlı köyünün toplam tarım arazisi varlığı 2123 dekardır. Bunun 908 dekarı tarla, 2 dekarı sebze ve 1213 dekarı ise meyve arazisidir. 30 adet büyükbaş, 70 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 100 adettir. Arızlı köyünde tarımsal üretim olarak; başta bağcılık ve kiraz yetiştiriciliği olmak üzere karışık meyvecilik, sebzecilik yapılmaktadır. Ancak, köy halkı geçimini genellikle kent merkezindeki fabrikalarda ve hizmet sektöründe çalışarak sağlar.
Köyde, Sağlık Ocağı, PTT, okul yoktur. Eğitim, taşımalı sistemle köye yakın yerleşim birimi olan; Yenidoğan Mahallesindeki okullarda verilmektedir. Kanalizasyon, Elektrik, su şebekesi ve sabit telefon vardır. Köy muhtarlığını Selahattin ARACI yapmaktadır.

ARPALIK İHSANİYE KÖYÜ

Bu günkü yapısını 1893 yılında yapılan nüfus değişim antlaşmasıyla gelen göçmenler oluşturmuştur. Adını nereden aldığı bilinmemektedir. Arpalık İhsaniye köyünün merkeze uzaklığı 20 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Hane sayısı 81, nüfusu ise 202 dır.


Arpalık İhsaniye köyünün toplam tarım arazisi varlığı 406 dekardır. Bunun 228 dekarı tarla, 178 dekarı ise meyve arazisidir. 60 adet büyükbaş, 69 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 129 adettir. Köyde tarım ve hayvancılık yapılır. Yetiştirilen ürünler; fındık, buğday, arpa ve mısırdır. Köy halkının %5’i İzmit merkezde çalışır.
Köyde sağlık ocağı, PTT, alt yapı, okul yoktur. Eğitim taşımalı sistemle yapılmaktadır. Elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün önemli özelliği orman köyü olması ve piknik alanlarının çokluğudur. Köy muhtarlığını Orhan SÜREN yapmaktadır.
AKPINAR KÖYÜ

Kuruçeşme’nin kuzeyinde yer alan Akpınar köyü adını, köyün giriş ve çıkışında bulunan iki pınarlardan almaktadır. Bu iki pınarın yanında bulunan çınarların 400-450 yıllık olduğu söylenir. Köy çıkışında bulunan asırlık çınarların altı; piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Akpınar köyünün İzmit ilçesine uzaklığı 5, Kuruçeşme’ye uzaklığı ise 3 km. dır. Köyün hane sayısı 36, nüfusu ise 160 dır.


Akpınar köyünün ekonomisi karışık meyve, bağ, tarla ve örtü altı sebze ağırlıklı olup, köyde yaşayanların diğer geçim kaynağı il merkezinde bulun fabrikalar ve hizmet sektörüdür.
Köyün toplam tarım arazi varlığı 1750 dekardır. Bunun 200 dekarı tarla, 50 dekarı sebze ve 1500 dekarı ise meyve arazisidir. Köyün 40 adet büyükbaş, 54 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 59 adettir.
Köyde; sağlık ocağı, PTT ve okul yoktur. Okul eğitimi taşımalı sistemle Kuruçeşme’de verilmektedir. Köy yolu asfalttır. Kanalizasyon, elektrik, su şebekesi ve sabit telefon vardır. Köy muhtarlığını Ali OBUZ yapmaktadır.

ANBARCI KÖYÜ

Anbarcı köyünün merkeze uzaklığı 38 km dır. Yolun tamamı asfalttır. İlk yerleşimcileri Ermenilerdir. Bu günkü yapısını 1893 yılında yapılan nüfus değişimi antlaşmasıyla Bulgaristan’dan gelen göçmenler oluşturur. Kurtuluş Savaşı sırasında köyde bulunan hububat depolama ambarlarlarından ismini aldığı söylenir. Köy beş mahalleden oluşur. Bunlar; Anbarcı, Tepebaşı, Kalaycılar, Uzunlar ve Budaklardır. Hane sayısı 108 nüfusu ise 333 dır. Köyün en çok tanınan yerleşim birimi Tepebaşı’ dır.


Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy halkının bir bölümü İzmit merkezde çalışır. Köyde buğday başta olmak üzere arpa, yulaf, ayçiçeği, mısır, yem bitkileri, sebze vb. ürünler yetiştirilir. Anbarcı köyünün toplam tarım arazi varlığı 7478 dekardır. Bunun 7430 dekarı tarla, 48 dekarı sebze arazisidir. 505 adet büyükbaş, 559 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 1064 adettir.
Köyde sağlık ocağı, PTT ve Okul yoktur. Eğitim taşımalı sistemle Akmeşe Bölge ilköğretim okulunda, sağlık hizmetleri ise köye yakın birim olan Akmeşe sağlık ocağında verilir. Tepebaşı’nda çevre köylerin faydalandığı akaryakıt istasyonu, Su şebekesi, kanalizasyon, sabit telefon ve elektrik vardır. Köy muhtarlığını Ergün KARAGÖZ yapmaktadır.
BAĞLICA KÖYÜ

İzmit’in doğusunda yer alan Bağlıca köyünün merkeze uzaklığı 37 km dir. Yolun tamamı asfalttır. İlk yerleşimcileri Ermenilerdir. Bağlıca köyüne nüfus değişim antlaşmasından sonra çerkesler gelmiş zamanla onlarda köyden ayrılmışlardır. Köyün bu günkü yapısını Orta Asya’dan gelip Anadolu’ya yerleşen ve oradan Bağlıca köyüne gelen göçmenler oluşturmaktadır. Köy bu gelenlerin dışında göç almamıştır. Bağlıca Köyü üç mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Toramanlar, Ortaköy ve Roçkan’dır. Hane sayısı 76, nüfusu ise 352 dır.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının bir bölümü İzmit merkezde çalışır. Bağlıca köyünün toplam tarım arazi varlığı 3394 dekardır. Bunun 3294 dekarı tarla, 100 dekarı ise sebze arazisidir. Köyde buğday başta olmak üzere arpa, yulaf, fındık ayçiçeği, dane ve silaj mısır, yonca, fiğ, vb. ürünler ile köyün alt kesimlerinde sulama yapıldığından çeşitli sebzeler yetiştirilir. 553 adet büyükbaş, 225 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 778 adettir.
Bağlıca köyünde sağlık ocağı ve okul yoktur. Eğitim taşımalı sistemle Akmeşe Bölge ilköğretim okulunda, sağlık hizmetleri ise Akmeşe Sağlık Ocağında verilir. Köyde elektrik, sabit telefon ve alt yapı vardır. Köy muhtarlığını Yaşar OSKAY yapmaktadır.
BALÖREN KÖYÜ

16.yüzyılda Amasya Karapınar’dan göç eden Yörük Kara bıyık oğullarından Mustafa ve Tokat’tan gelen Seyid Ahmet tarafından kurulmuştur. Köyde bu kişiye ait yatır vardır. (Seyit Ahmet Yatırı) Daha sonra köye; Adana, Muş, Bingöl, Tunceli ve Eskişehir gibi Anadolu’dan gelen Türkmenler yerleşmiştir.


Balören köyünün merkeze uzaklığı 20 km dır. Yolun tamamı asfalttır. Köy Marmara' dan çok Karadeniz coğrafyasına sahiptir. Köyün hane sayısı 183, nüfusu ise 802 dir.
Köyün ekonomisi; tarım ve hayvancılığa dayalı ise de genelde her evden en az bir kişi İzmit merkezdeki fabrika ve hizmet sektöründe çalışır. Ayrıca köyde emekli maaşı alanlar azımsanmayacak kadar çoktur. Balören köyünün toplam tarım arazi varlığı 9350 dekardır. Bunun 7913 dekarı tarla, 1437 dekarı ise meyve arazisidir( 1207 dekar fındık, 230 dekar ceviz). 563 adet büyükbaş, 355 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 918 adettir. Köyde, buğday, fındık ve ceviz başta olmak üzere arpa, yulaf, ayçiçeği, mısır, yem bitkileri, sebze vb. ürünler yetiştirilir.
Köyde Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Okul olmasına karşın yetersizdir. Var olan okulda ilk öğretim öğrencilerinin ilk üç sınıfı aynı dershanede birlikte eğitim görür. 4 ncü sınıftan sonrası ise taşımalı sistemle köye yakın bir konumda bulunan Akmeşe Bölge ilköğretim okulunda yapılır. Köyde; Cumhuriyet evi, muhtarlık, su şebekesi, Kanalizasyon, elektrik ve sabit telefon vardır. Köy Muhtarlığını Ahmet DEMİR yapmaktadır.
BAYRAKTAR KÖYÜ

Bayraktar köyü; 250 - 300 yıl önce orta Anadolu’dan gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Daha sonra köye; Tokat Artova ilçesi Dinar köyünden; Tokat Niksar’dan, Eskişehir’ den, Sivas’tan, Çorum ve Amasya’dan göç eden aileler yerleşmiştir. Eski adı Emin Bayraktardır (Bu günkü bazı Nüfus kayıtlarında da bu ad geçer) Bayraktar köyünün İzmit’e uzaklığı 14 km, Kartepe ilçesine uzaklığı ise 5 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Hane sayısı 484, nüfusu ise 1010 dur.


Bayraktar köyünde örtü altı ve tarla sebze yetiştiriciliği çok gelişmiştir. Köy, örtü altı sebze yetiştiriciliği ile ünlüdür. Köyün toprak yapısının işlemeli tarıma çok uygun olması, sulama olanaklarının bulunması, köyün ürün çeşitliliğini artırmaktadır. Köyde başta sebze olmak üzere (domates, patlıcan, hıyar, ıspanak, marul, karpuz, kavun ve benzerleri), buğday, arpa, dane - silaj mısır ve benzeri ürünler yetiştirilir. Köy yaşayanı ürettiği sebzeyi ildeki semt pazarlarında, Kocaeli ve İstanbul hallerindeki sebze komisyoncuları aracılığı satar.
Bayraktar köyünün toplam tarım arazisi varlığı 5366 dekardır. Bunun 1986 dekarı tarla, 3380 dekarı sebze arazisidir. 1435 adet büyükbaş, 125 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 1560 adettir.
Köy ekonomisi tarıma dayalı ise de ildeki fabrika ve hizmet sektöründe çalışanların katkısı inkar edilmeyecek kadar çoktur. Köyde mantar çiftlikleri vardır.
Bayraktarda Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2 adet sulama göleti (Bayraktar ve Şeytandere), çevre köylerdeki ilköğretim çağındaki öğrencilerin eğitim gördüğü İlköğretim Okulu, kanalizasyon, su şebekesi, elektrik, sabit telefon ve muhtarlık binası vardır. Sağlık ocağı yoktur. Bu hizmet Kartepe ilçesindeki sağlık ocaklarında ve ildeki hastanelerde verilir.
Köy muhtarlığını Metin ORTAÇ yapmaktadır.
BÖĞÜRGEN KÖYÜ

İzmit’in kuzeyinde yer alan Böğürgen köyünün Bekirpaşa’ya uzaklığı 18 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Orta Asya’dan gelenler tarafından kurulmuştur. Ancak ne zaman kurulduğuna dair bilgi yoktur. Köyün adını bir Pehlivandan aldığı rivayet edilir.


Köy, üç yerleşim biriminden oluşmaktadır. Bunlar: Böğürgen, Seferler ve Şahbalar’ dır. Hane sayısı 42 , nüfusu ise 165 dır.
Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy halkının büyük bir bölümü İzmit merkezde çalışır. Köyde, buğday, başta olmak üzere arpa, yulaf, ayçiçeği, mısır, yem bitkileri, sebze fındık vb. ürünler yetiştirilir.
Köyün toplam tarım arazisi varlığı 2195 dekardır. Bunun 2055 dekarı tarla, 140 dekarı ise meyve arazisidir. 152 adet büyükbaş, 186 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 338 adettir.
Köyde tarihi kişilere ait olduğu sanılan 2 türbe bulunmaktadır. Bayrak tepesi, Top tepesi ve Böğürgenoğlu su değirmeni bilinen yerleridir.
Köyde; Sağlık ocağı, PTT, ilköğretim okulu yoktur. Eğitim, taşımalı sistemle Hakkaniye ilköğretim okulunda verilmektedir. Su şebekesi, kanalizasyon, elektrik ve sabit telefonvardır.

Böğürgen köyü Köy muhtarlığını İrfan DOĞDU yapmaktadır.
BULDUK KÖYÜ

İzmit’in kuzeyinde yer alan Bulduk köyünün merkeze uzaklığı 30 km dır. Yolun tamamı asfalttır. Çok eski bir yerleşim birimidir. Köyün adının nereden geldiğine dair bilgi yoktur. Bulduk köyü beş yerleşim biriminden oluşmaktadır. Bunlar; Piroğlu, Çakırlar, Şaranlar, Ulupınar ve Hocalar Mahalleleridir. Hane sayısı 95, nüfusu ise 288 dır.


Köyde genellikle buğday, arpa, yulaf, dane- silajlık mısır, ayçiçeği, yem bitkileri, fındık vb. ürünlerin tarımı ile hayvancılık yapılmaktadır. Bulduk köyünün toplam arazi varlığı 4811 dekardır. Bunun 4579 dekarı tarla, 232 dekarı ise meyve arazisidir. 321 adet büyükbaş, 342 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 663 adettir.
Bulduk köyünde; Sağlık Ocağı, PTT ve ilköğretim okulu yoktur. Eğitim taşımalı sistemle Hakkaniye ilköğretim okulunda verilmektedir. Kanalizasyon, su şebekesi, elektrik ve sabit telefon vardır. Köy muhtarlığını Burhan DURAN yapmaktadır.
BİBEROĞLU KÖYÜ

İzmit’in doğusunda yer alan Biberoğlu köyünün merkeze uzaklığı 15 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Hane sayısı 35, nüfusu ise 112 kişidir. Biberoğlu köyü halk arasında Biberköy olarak bilinir.


Köy, Osmanlı ordusuna lojistik destek sağlayan Biberoğlu namıyla bilinen, bu gün köyde yaşayanların ataları tarafından, Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra kurulmuştur. Biberoğlu köyü çevresinde tarihi kalıntıların olmasıyla birlikte Köyün batı çıkışında tahmini 500 yıllık

“ Kavuk Palmu” olarak anılan içine masa kurulabilen meşe ağacı vardır. Biberoğlu köyü ormanlarla kaplıdır. Eğitim taşımalı sistemle Durhasan- Solaklar köyü ilköğretim okulunda yapılmaktadır.

Köyde başta sebze olmak üzere, buğday, arpa yetiştirilir. Ayrıca köyde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapılır. Köy yaşayanının %60’ı kent merkezide çalışmaktadır.
Biberoğlu köyünün toplam arazi varlığı 2070 dekardır. Bunun 1978 dekarı tarla, 22 dekarı sebze, 70 dekarı ise meyve arazisidir. 78 adet büyükbaş, 56 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 134 adettir.
Köyde sağlık ocağı ve okul yoktur. Eğitim taşımalı sistemle Bayraktar Köyü ilköğretim okulunda verilir. Köyde elektrik, sabit telefon ve alt yapı vardır Köy muhtarlığını İrfan GÜMÜŞ yapmaktadır.
ÇAĞIRGAN KÖYÜ

İzmit’in kuzeyinde yer alan Çağırgan köyünün merkeze uzaklığı 20 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Çağırgan köyü’ nün hane sayısı 40, nüfusu ise 192 dir.


Yaklaşık 500 yıllık geçmişi olan köyün, ilk ismi kuyu köyü olarak bilinir. Kuyu köyünün bu günkü adı Kuyulu’ dur. 1995 tarihinden bu yana Çağırgan adı köyün resmi adı olarak kullanılır. Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur.
Ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanında halkın %40 ‘ı İzmit’ de çalışmaktadır. Köyün toplam arazi varlığı 1400 dekardır ve bunun tamamı tarla arazisidir. 240 adet büyükbaş, 117 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 357 adettir Köyde yetiştirilen ürünler; mısır,arpa, buğday, yem bitkileri ve fındıktır.
Köyde okul yoktur. Okul eğitimi taşımalı sistemle Hakkaniye ilköğretim okulunda verilmektedir. Sağlık Ocağı, Sağlık evi, PTT yoktur. Köyde tarihi eser olarak bilinen Çıngır Pınarı ve 300 yıllık su değirmenidir. Köy muhtarlığını Hasan EFE yapmaktadır.
ÇAVUŞOĞLU
İzmit’in doğusunda yer alan Çavuşoğlu köyünün merkeze uzaklığı 39 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Köyün adını, Orhan Gazi zamanında köye yerleşen bir çavuştan aldığı söylenir. Hane sayısı 39, nüfusu ise 122 dır.
Köyün ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çavuşoğlu köyünün toplam arazi varlığı 4083 dekardır. Bunun 4055 dekarı tarla, 28 dekarı sebze arazisidir. 250 adet büyükbaş, 66 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 316 adettir. Köyde yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, yulaf, dane - silaj mısır, ayçiçeği, yonca, korunga, fiğ ve fındıktır.
PTT şubesi, sağlık ocağı ve okul yoktur. Okul eğitimi, taşımalı sistemle Akmeşe Bölge ilköğretim okulunda, Sağlık hizmetleri Akmeşe sağlık ocağı ve kentteki hastanelerde verilir. Köyde elektrik, su şebekesi, kanalizasyon ve sabit telefon vardır. Köy muhtarlığını Salim ŞENER yapmaktadır.
ÇAYIRKÖY
Çayırköy, İzmit Yeşilova Mahallesine birleşik bir köydür. Çok eski ve bu sırada çevre köylerin merkezi durumunda bir yerleşim birimidir. İzmit- Kandıra yolu üzeridedir. Adını nereden aldığına dair bilgi edinilememiştir. Hane sayısı 150, nüfusu ise 950 kişidir.
Köyün ekonomisi ilde fabrika ve hizmet sektöründe çalışanların getirisine, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çayırköy’ de yoğun olarak tarla ve örtü altı sebze yetiştiriciliği yanında, buğday, dane-silaj mısır ve meyvecilik tarımı yapılmaktadır. Köyün toplam tarım arazi varlığı 2452 dekardır. Bunun 1993 dekarı tarla, 369 dekarı sebze ve 90 dekarı ise meyve arazisidir. 112 adet büyükbaş, 199 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 311 adettir.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Eğitim taşımalı sistemle İzmit Yeşilova Mahallesindeki ilköğretim okullarında verilmektedir. Köyün altyapısı vardır. Sağlık Ocağı, Sağlık evi yoktur. Yol asfalttır. Ulaşım İzmit şehir içi araçlarıyla yapılmaktadır.
Sepetçi köyü alt kesimi Çayırköy Hacıoğlu Mahallesinde taşkın ve sulama amacıyla yapılan Çayırköy Göletinde “Gölkay Park projesi “ uygulanmaktadır. Proje ile gölette hem sürat motorları hem de motorsuz su kayağı yapılabilecektir. Ayrıca gölet çevresinde “Gölkent” uygulaması yapılacaktır.
Bilinen en eski yapı tarihi paşasuyuna ait kanallardır
Çayırköy ve Hacıoğlu yerleşim birimlerinden oluşan Köyün muhtarlığını Aşır AKBABA yapmaktadır.
ÇUBULU BALA KÖYÜ

İzmit’in kuzeydoğusunda yer alan Çubuklubala köyünün merkeze uzaklığı 13 km dir. Yolun tamamı asfalttır. 1392 Osmanlı- Rus savaşından sonra gelen ve Çubuklu Ahlat tarla mevkiine yerleşen gürcü kökenli halk tarafından kurulmuştur. Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Hane sayısı 95, nüfusu ise 336 dır.


Ekonomik yapısını genellikle ticaret, fabrikalar ve hizmet sektöründe çalışanların elde ettiği ücretler ile tarla tarımı ve hayvancılıktan elde edilen gelirler oluşturur. Tarla ürünlerinden en çok yetiştirilenler; buğday, arpa, ayçiçeği ve mısırdır. Çubuklubala köyünün toplam arazi varlığı 1280 dekardır. Bunun 844 dekarı tarla, 436 dekarı ise meyve arazisidir. 130 adet büyükbaş, 124 adet küçükbaş olmak üzere toplam hayvan varlığı 254 adettir.
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Eğitim taşımalı sistemle köye yakın bir yerleşim yeri olan Çubuklu Osmaniye’de yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Altyapısı yoktur. Ptt şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Büyük bir köy konağı ve spor kulübü vardır. Muhtarlığını Nihat KARAMAK yapmaktadır.
ÇUBUKLU OSMANİYE KÖYÜ

İzmit - Kandıra kara yolu üzerinde yer alan Çubuklu Osmaniye köyünün merkeze uzaklığı 13 km dir. Yolun tamamı asfalttır. Hane sayısı 120, nüfusu ise 597 dır.

1877-1878 (93 harbi ) Osmanlı- Rus savaşı sonrası göçe zorlanan halk Batum’a bağlı Maradit Nahiyesi Ohordiya köyünde bir süre ikamet etmişler( Bu günkü; Artvin ili Borçka ilçesi Behlivan köyü) daha sonra gemilerle İstanbul’a gelmişler. Zamanın valisi çevre köylere göçmenleri misafir etmelerini istemiş, bugünkü Çubuklu osmaniye köyü halkını İzmit Kısalar köyü misafir etmiştir. Daha sonra devlet bu günkü köy yerini misafir halka tahsis etmiştir. Çubuklu Osmaniye köyünde oturan bu günkü hanelerin soy adları olan ilk büyükleri; Uzun Hasanoğulları, Tantaoğulları, Posooğulları, Medaloğulları, Nalbantoğulları, Zenginler ve İmamoğulları’dır. Köyün ilk gelenleri özellikle geçimlerini sağlamak için ormanlarda odun kömürü yaparak şehirde satmışlar, 1950’lili yıllardan sonra köy halkı İzmit ve çevresinde bulunan fabrikalarda çalışmaya başlamışlardır.
Çubukluosmaniye köyünün etrafı ormanlarla kaplıdır. Yoğun yapıda olan bu ormanlara Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Karaca sürüsü salınmış ve Karacalar buraya uyum sağlamıştır. Ancak, İzmit- Kandıra yolunda yaşanan araç trafiği karacalara tehdit oluşturmaktadır.
Toplam tarım arazisi varlığı 3203 dekardır. Bunun 2946 dekarı tarla, 17 dekarı sebze ve 240 dekarı başta fındık olmak üzere meyve arazisidir. 282 adet büyükbaş hayvan varlığı vardır.
Köyde ilköğretim okulu, telefon santralı, sağlık ocağı, altyapı vardır. Köy muhtarlığını Kadir GÜRKAN yapmaktadır.

  1   2   3


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə