Ercan Kumcu Değişen öncelikler 09. 06. 2009 07: 11: 52
Yüklə 7.3 Kb.
tarix27.04.2016
ölçüsü7.3 Kb.

Ercan Kumcu

Değişen öncelikler09.06.2009 07:11:52

Tüm dünyada ekonomik öncelikler değişti. Bir yıl öncesine kadar artan emtia fiyatları karşısında enflasyonla mücadeleyi öncelikli görürken, şimdi dünyada enflasyondan söz eden yok. Hatta, biraz enflasyon iyi gelir diyenlerin sayısı giderek artıyor.


Daha yüksek enflasyonun ekonomileri canlandırabileceği konuşulmaya başlandı. Ekonomik daralmanın önüne geçip yeniden büyüme sürecine girilebilmesi için reel ücretlerin düşmesi gerektiği düşünülüyor. Daha yüksek enflasyonla reel ücretlerin düşebileceği hesapları yapılıyor.
Biraz enflasyonun tüketicilerin tüketim kararlarını ertelemesinin önüne geçeceği savı ileri sürülüyor. Daha yüksek enflasyonun bu yolla iç talebi canlandıracağı savunuluyor.
Biraz enflasyon ne kadar enflasyondur? Bu soru yanıtsız bırakılıyor. 1970'lerde de benzer savlar ortaya atılıp uygulamaya konmuştu. Sonunda, ekonomik durgunluktan kaçalım derken bir başka ekonomik daralma dönemine girilmişti.

ÇİN NE YAPSIN?

Yaklaşık on yıldır Amerika yoğun bir biçimde Çin'in parasının değerlenmesine izin vermesi yönünde baskılarını artırdı. Çin mallarının dünyayı istila etmesini Yuan'ın olması gerekenden daha az değerli olmasından kaynaklandığı iddia edildi. Çin'in başka ülkelerden istihdam çaldığı düşünüldü. Çin, büyük ölçüde bu baskılara kulak asmadı. Son yıllarda Amerikan Hazine Bakanları yılda birkaç kez Çin'i ziyaret edip "paranızın değerlenmesine izin verin" konferansları verdiler.
Bu alanda da öncelikler değişti. Yeni Hazine Bakanı Geithner geçenlerde Çin'e gitti. Konferansın konusunu değiştirdi, "paranızın değersiz olup olmadığı önemli değil, yeter ki, Amerikan Hazine'sine borç vermeye devam edin" temasını işlemeye başladı. Amerika, giderek artan bütçe açıklarını finanse edebilmek için şimdi Çin'in tasarruf fazlasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.
Özetle Amerika Çin'e şunu diyor: Paranız olması gerekenden daha az değerli kalsın ki, küresel kriz içinde ihracatınız azalmasın. Daha yüksek cari işlemler fazlası vermelisiniz. Daha yüksek cari işlemler açığı daha yüksek tasarruf fazlası anlamına gelir.
Artan tasarruflarınızla artan Amerikan bütçe açığını finanse edebiliriz. Amerika bütçe açığını artırdıkça, küresel ekonomilerin yeniden büyüme sürecine girmesi söz konusu olacak. Bu gelişmelerden Çin de yararlanacak. Çin ekonomisi daha hızlı büyüyebilecek. Amerika'ya ve uyguladığı ekonomi politikalarına güvenin!

İNANDIRICI PROGRAMÇin yetkilileri çeşitli çevrelerde birkaç kez Amerikan bonolarına yatırım yapmanın risklerinden söz ettiler. Bu yöndeki çıkışları Amerikan yönetiminin önceliklerini değiştirdi.
Amerikan milli gelirinin yüzde 12'sinden fazlasına ulaşacak bütçe açıklarını Çin olmadan finanse edebilmenin zorluklarını herkes biliyor. Çin işbirliği yapmadığı takdirde, Amerikan dolarının değerinin nerelere gelebileceği, bono faizlerinin ne kadar yükselebileceğini Çin de biliyor. Trilyonlarca doların üzerinde oturan bir yatırımcı olarak Çin de en azından şimdilik işbirliği yapmak zorunda.
Amerika orta dönemli bütçe planlarını kamuoyu ile paylaştı. Önümüzdeki yıllarda bütçe açıklarının tedricen düşürülmesi ekonominin büyüme sürecine girmesiyle vergi gelirlerinin artacağı beklentisine oturtuldu. Yani, büyüme yeteri kadar olmadığı takdirde, bütçe açıklarının düşmesi değil, daha da artması gündeme gelebilir.
Amerika da kendisine borç verenleri ikna etmek zorunda. Aynı bizim gibi, Amerika da inandırıcı bir orta dönemli ekonomik plan sunma ihtiyacı içinde. Aksi takdirde, yüzde 4'e varan 10 yıl vadeli tahvillerin faizi daha da artacak gibi görünüyor.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə