DÜnyada bayan futbolu ve geliŞİMİ
Yüklə 47.02 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü47.02 Kb.
DÜNYADA BAYAN FUTBOLU ve GELİŞİMİ
Özelliklerinden dolayı futbol uzun yıllar boyu bir erkek sporu olarak düşünülmüştür. Ama bu düşünce artık yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. 1994 dünya kupasını televizyonlarda izleyen seyircilerin %10 unu bayanlar oluşturmuşlardır. Bu oran 1998 yılında % 45 olmuştur.
Başta Brezilya, İtalya ve İngiltere olmak üzere dünyada 17 ülkede kadınların en ilgi duydukları spor dalının futbol olduğu ortaya çıkmıştır. İtalya ve İngiltere de maça giden kadın seyircilerin sayısı son 10 yılda %40 artmıştı. Bu artış Güney Amerika ülkelerinde %60 a yükselmiştir. Brezilya, Uruguay ve Arjantin de kadın seyirciler erkeklerden daha koyu taraftar olduğu, İngiltere de kadın amigoların takımlarını desteklemek için akla hayale gelmeyecek yöntemler uyguladıkları görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, kadınların futbol merakının evlilik ilişkilerini olumlu yönde etkilediği ve aile yaşantısı içinde büyük bir yeri olduğu görülmüştür.
Son 20 yıldır büyük din baskısı altında yaşayan Iran da bile, artık kadınlarda spor sahalarına inmekteler ve en çok sevdikleri spor olan futbolu, aralarında erkek bulunmayan seyirciler önünde oynamaktadırlar.
Futbol oyununun sadece erkeklere ait olduğu düşünenler, bayanların sosyal-psikolojik-ve fizyolojik yapılarının futbola uygun olmadığını savunmaktadırlar. Aslında bu düşünce kadın ve erkeğin sosyal rolleri ve gelenekler konusunda muhafazakar tutumlardan kaynaklanmaktadır. Fakat bayanlar futbolu ile ilgili çalışmalarda fizyolojik, psikolojik, ve sosyal açıdan bayanların futbol oynaması için bir sorun olmadığı görülmüştür.
1999 FIFA bayanlar 3. dünya kupasına toplam 650 bin seyirci katılmıştır. Bu en iyimser yarışma öncesi tahminleri bile değerinin altında gösteren inanılmaz bir istatistiktir. ABC televizyonunun yakaladığı 13.3 reyting oranı final maçı için Amerika'daki şimdiye kadar elde edilmiş en büyük rakam olup bu yaz herhangi bir spor dalında görülen en büyük seyirci miktarı da elde edilmiştir.
1999'da ABD de düzenlenen 3. Bayanlar Futbol Şampiyonası göstermiştir ki, bayanlar erkeklerinki ile aynı kurallar ve ekipmanlarla oynadıklarında bu durum inkar edilemez derecede değişik çekici hoş bir olay haline gelmektedir, Bu sadece futbol kurumlarında değil, genel kamu oyunda da aynıdır. Bayanlar futbolu tahmin edilemeyen büyüklükte popülariteye ulaştı ve oyuncuları da daha tanınan kişiler oldular. Bir çok oyuncu genç oyuncuların örnek aldıkları sporcular oldular.
Amerika Birleşik Devletleri'nde, gençler arasında yapılan bir ankette " favori sporcunuz kimdir" sorusuna verilen cevaplarda, ABD milli takım oyuncusu Mia Hanun Michael Jordan dan sonra en yüksek oyu alarak Vince Carter ı, Tiger Woods ve Kobe Byrant gibi NBA yıldızlarını geride bırakmıştır.
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde sayılan az olmayan genç kız ve bayanların anlamlı bir şekilde futbol aktivitelerine katılımı, liglerin düzenlenmesi; Avrupa ve Dünya şampiyonalarının yapılması, 1996 Atlanta Olimpiyatlarında tam madalyalı spor olması, bayanlar arasında futbola olan ilgiyi artırmaktadır, Dünyada 40 milyondan fazla bayanın futbol oynadığı bilinmektedir.
Bayanlar organize futbolu en az erkekler kadar uzun süredir oynamamaktadırlar. Bayanların 12. Yüzyıl İngiltere’sinde avam oyunlarına iştirak ettikleri bilinmektedir. Organize olmuş oyunlar 18. Yüzyıl İskoçya'sına kadar geri gitmektedir. Bu zamanda evli ve bekar bayanlar arasında maçlar olur seyirci sayısı 10 binleri bulurdu.
Modern oyunlar 19. yüzyılda gelişti ve bayan maçları takım halinde İngiltere, Fransa ve Kanada da belirli bir popülariteye ulaştı. 0 zaman ki "altın çağ" 1921 de bitme noktasına geldi. Çünkü İngiliz futbol birliği bayanların futbol oynamasını adeta yasakladı. Onlara çok az oynayacak alan bırakmıştı.
Bayan maçlarının tekrar ortaya çıkışı, kızlar için maçların İngiltere de bile popüler olduğu 1950 li yıllardadır. Bu arada Birleşik Devletlerde yoğun bir genç futbol hareketlenmesi vardır.
Aynı yıllarda Latin Amerika ülkelerinde de bayan futbolunun popülaritesi artmıştır. 26 Mart 1950 de Kosta Rika bayan futbol takımı ile Amerika nın oynadığı maçta , Kosta Rika, Amerika’yı 3-1 yenmiştir.
Kosta Rika aynı yılın nisan ayında maçlar için Panamaya gitmiştir ,çok geçmeden 1950 ile 1960 yılları arasında ;Curazao, Orta Amerika, Kolombiya, Küba ve Meksika takımları kuruldu. Bu takımların bazıları kendi ulusal federasyonlarınca kabul görmemesine karşın, ilk ulusal bayan takımları idi. Bu ilk oluşumdaki takımlar 1963 yılına kadar devam etti. Birçok Latin ve orta Amerika şehirlerine tur yaptılar, ateşli taraftarları memnun ettiler. Bir gazete muhabiri manzarayı "Futbol ve güzellik olarak tanımlamıştı"
Kosta Riko 1959 da Venezuelda yapılan Dünya şampiyonasına ulusal bir takım gönderdi. İngiltere birinci olurken Kosta Rikanın ikinci , Portekiz üçüncü ve ev sahibi Venezuela dördüncü olmuştu. 15 Ağustos 1961 tarihinde Real Madrid ve ev sahibi Kosta Riko Saprissa takımları arasında hazırlık maçı oynandı. Bu bayan futbolundaki ilk hazırlık maçı idi.
1957 yılında Almanya da resmi olmayan bir şampiyona düzenlendi. 1960 lı yıllarda doğu Avrupa'daki komünist ülkeler bayanları spora katılmaları için teşvik ediyordu. Bunların içinde futbolda vardı.
1971 yılına kadar 34 ülkede organize futbol maçları oynanıyordu.
1970 de Alman Futbol Birliği ( DFB) kızlar ve kadınların futbol oyununa üye olabileceklerini ve birlikte topluluk oluşturabileceklerini kabul etmiştir. 0 zaman yaklaşık 75 bin kız ve kadın 11 bin klüp takımı içinde organize edildi. İskoçya da İskoç futbol federasyonu 1974 Eylülünde kadın futbol federasyonunu resmen tanıdı. Bu destek ile kadın futbolu büyümeye devam etti. Günümüzde 900 ün üzerinde lisanslı futbolcu 28 büyükler kulübü, 16 adet 16 yaş altı kulüp İskoçya da ulusal ligde oynamaktadır. İtalya'da da dört küme vardır. Aynı zamanda profesyonel bir lig bulunmaktadır. Her Avrupa ülkesinde iki lig vardır.
Bayan futbolunun orijini Avrupa olmasına karşın Amerika ve Afrika kıtası ve İspanya bu konuda çok atak yapmıştır. Bunun sosyolojik ve sportif nedenleri arasında önemli bulgu;
genç bir kadının aktif olma isteğinin çok yoğun olması ve kendini bu spora
yönlendirmesidir.
Brezilyada Coca - Cola firmasının sponsorluğunda 1997 yılında profesyonel bir lig kurulmuştur. Avustralya da 1984 yılında 4711 olan oyuncu sayısı 1999 da 58 bin olmuştur 1996 -1997 yılında 6 takımdan oluşan ulusal bir lig kurulmuştur. Avustralya kupası bu yıl üçüncü kez oynanmıştır.

Japonya'da 1988 de Japon futbol birliğinin kurulması ile 9647 oyuncu kayıt oldu , bayan takımlarının sayısı 470'ı buluyordu. Japonya'da L ligi adında 8 takımdan oluşan bir Profesyonel ligde bulunmaktadır.


Norveç ve İsveç’te profesyonel seviyeye yakın yarı profesyonel ligler bulunmaktadır.
Afrika kıtasında zenci ırkın erkeğe tanıdığı adale yapısı füle avantajları daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Afrika'da bayan futbolunda en kuvvetli takımlar Nijerya ve Gana takımlarıdır.
Resmi olmayan bir dünya şampiyonası Meksika'da düzenlendi. 1994 yılına kadar 65 ülke bayan takımlarını kurmuşlardı. FİFA resmi bayanlar kupasının Çin de düzenledi. Ancak FIFA bu olaya "dünya kupası" denilmesi konusunda isteksizdi Dünya kupası büyük bir başarı olmuştu. Heyecanlı maçlar, oyunların yüksek kalitesi, seyirci çokluğu ve dünya çapında tv yayınları başarının öğeleriydi.
Günümüzde erkeklerinki gibi her 4 yılda bir yapılan Bayanlar Dünya Şampiyonasının ikinci turnuvayı l995 yılın Norveç kazanmıştır. 1996 Atlanta Olimpiyatlarında tam madalyalı spor branşı oldu. Amerika ve Çin arasındaki Olimpiyat finali 80 bin taraf izlemiştir·
1999 yılında 3. sü Düzenlenen Dünya kupası, bayan futbolunu haritadaki yerine koydu. ABD de düzenlenen kupaya çok miktarda medya organizasyonu yer verdi. 90 bin seyirci finali izledi. Bu sayı 1998 erkekler Dünya Kupası finalindeki seyirci sayısından fazlaydı. ABD Çine karşı tekrar şampiyonluğu kazandı. 40 milyondan fazla seyirci maçı televizyonda izledi. Bu rakam NBA ve NHL finallerin deki sayıdan fazladır. Şu andaki FİFA başkanı, Joseph S. Blatter'in dediği gibi "Futbolun geleceği bayanlarındır".

2.6. TURKIYE'DE BAYAN FUTBOLU


2.6.1. Bayan Futbolunun Başlaması ve Gelişmesi


Avrupa ülkelerinde resmi platformda oynanan bayan futbolu, ülkemizde resmi olarak başlamadan önce, 1970'li yılların ilk dönemlerinde kişisel gayretlerle başlatıldı. Türkiye'de ilk bayan futbol takımı 1971 yılında Haluk Hekimoğlu'nun şahsi çabalarıyla ' İstanbul Kız Futbol Takımı' adı ile kurulmuştur. 13 bayan sporcunun bir araya gelmesiyle kurulan bu takım 1973 yılında Dostluk spor adını aldı.
Rakip bir bayan futbol takımı olmaması nedeniyle genellikle yaptığı maçlarda gençlerin ve futbolu bırakmış futbolcuların takımlarıyla maçlarını sürdüren Dostluk Spor Bayan Futbol takımı basın yoluyla kamuoyuna yaptığı çağrılar ve örnek çalışmalara önder olmuş, bu çağrısı olumlu sonuçlanarak kısa sürede, İzmir’de Filiz Spor , Ankara'da Nazende Spor , İstanbul Pendik'de Derya Spor , İstanbul Kadıköy'de Atılım Spor, Samsun'da ve Kocaeli'nde de birer bayan futbol takımı kurulmuştur. Bayan futbol takımlarının yeterli sayıda ve istenilen düzeyde olmayışından dolayı 1990'lı yıllara kadar bayan futbolunda, erkekler ile gösteri maçları yapmanın ötesinde büyük bir organizasyon gerçekleştirememişlerdir.
1982 yılında kurulan Dinarsu Bayan Futbol Takımı ile ivme kazanan bayan futbolu, 1993 yılında oluşturulan ve 16 takımın katıldığı Türkiye 1. Bayan Futbol Ligi ile varlığını sürdürmektedir.

2.6.2. 2000-2001 Sezonu Bayanlar Futbol Ligi Statüsü


1. Bayanlar futbol lig müsabakaları 12 takımın iştirakiyle oynanacaktır. 2000- 2001 sezonunda bayanlar ligine katılacak takımlar 1.000.000.000 ( Bir Milyar) TL, veya karşılığında banka teminat mektubunu Federasyonumuza vermek zorundadırlar. Alınan bu teminat tutarı müsabakalara çıkmayan takımdan hakem, personel ve deplasman yapan takımın gideri olarak kesilecektir. Bu tür bir olaya karışmayan takımlara teminat tutarı sezon sonunda aynen iade edilecektir.


2. Müsabakalar 6 takımlı ( A) ve 6 takımlı ( B ) gruplarında deplasmanlı çift devre lig ve puan usulüne göre oynanacaktır.


Grup müsabakaları sonuçlandıktan sonra ( A ) grubunun birincisi ile ( B ) grubunun ikincisi ve ( B ) grubunun birincisi ile ( A ) grubunun ikincisi tarafsız bir grup merkezinde eleme usulüne göre bir müsabaka yapacaklardır. Bu müsabakaların galibi olan iki takım aynı grup merkezinde ertesi gün final müsabakası yaparak Türkiye Birinciliği ve İkinciliğini
belirleyeceklerdir.

1. Müsabakalarda, Futbol Müsabaka, Futbol Disiplin, Amatör Futbolcu Tescil, Vize ve Transfer Talimatları ile Uluslararası Oyun Kuralları uygulanacaktır.


2. Müsabakalarda galibiyete ( 3 ) puan, beraberliğe ( 1 ) puan ve mağlubiyete ( 0 ) puan


verilir.

3. Takımlar müsabakalarda uzatma süreleri dahil olmak üzere en fazla üç oyuncu değişikliği yapabilirler.

4. Takımlar müsabakalarda 1970 yılının üzeri doğumlu olarak ,büyük en fazla iki futbolcu oynatabilirler. Müsabakada yaşı büyük iki futbolcu oynuyorsa, üçüncü bir yaşı büyük futbolcu oynatamazlar. Müsabaka süresince değiştirme suretiyle de olsa ancak iki yaşı büyük futbolcu oynatabilirler. İki yaşı büyük futbolcu oynuyorsa yaşı büyük futbolcu çıkartılarak yerine başka bir yaşı büyük futbolcu dahil edilemez,

5. Müsabakalarda takımlar federasyonca izin verilmiş en fazla 2 yabancı uyruklu oyuncuyu kadrolarında bulundurabilirler.


6. Müsabaka süreleri 2x 45= 90 dakikadır,


7. Kötü hava koşulları ile oynanamayan müsabakalar Federasyonca ayrı bir karar alınmamışsa ertesi gün aynı yer ve saatte oynanır. Ertesi günde oynanamayan müsabakaların oynanacağı tarih ve yer bilahare Federasyonca belirlenir.


8. Zorunlu haller dışında geçerli nedenlerle tehir talebinde bulunacak takımlar bu isteklerini müsabaka tarihinden 5 gün önce Federasyona bildirmek zorundadır.


9. Federasyon müsabakaların tarih, saat ve statlarını değiştirmeye yetkilidir.


10. Futbol Disiplin Talimatının 56. Maddesi gereğince disiplin suçu teşkil eden fiili nedeniyle hakem tarafından oyundan ihraç edilen futbolcular " IDARI TEDBIRLI" dirler.


11. Müsabakalara katılan takımlar Futbol Müsabaka Talimatının 32. ve 33 . maddelerine göre yapacakları itirazlar için 20.000.000 TL, depozitoyu süresinde Futbol Federasyonunun Emlak Bankası Ankara Ulus Şubesindeki ( 79546 ) sayılı hesabına yatırmak zorunda olup süresinde itiraz ile ilgili belgeler ile depozito makbuzunun Amatör İşler Müdürlüğüne ibraz edilmemesi halinde itirazlar işleme konulmaz.


12. Müsabakalarda görevlendirilecek hakem ve gözlemciler Merkez Hakem Kurulunca veya Merkez Hakem Kumlunun talimatlarıyla 11 Hakem Kurullarınca atanır. Müsabakalarda görevlendirilen orta hakeme 20.000.000 TL, yardımcı hakemlere 12.000,000 TL, Gözlemciye 10.000.000 TL, net ödeme yapılır.


13. Deplasman yapacak takımların giderlerine katkıda bulunmak amacı He her deplasman için makbuz mukabilinde ;


- 250 km. kadar 300.000.000 TL,


- 250 - 500 km arası 400.000.000 TL,


- 500 - 750 km arası 500.000.000 TL,


- 750 - 900 km, arası 600.000.000 TL·


- 900 km' den fazla 700.000.000 TL- sı ödenecektir.


14. Futbol Müsabaka talimatının 9. Maddesine göre derecelendirmede takımların puanlarının eşitliği halinde, sıralama aşağıda belirtilen esaslara göre tespit edilecektir.


Genel puantaj da puanlan eşit olan takımların;


a· Öncelikle kendi aralarında oynadıkları müsabakalarındaki puan üstünlüğüne,


b· Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa, kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır,


c· Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve averaj eşitliği devam ediyorsa genel


puantaj da ki gol averajına bakılır.

d· Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükümle yenilgisi olmayan takımı üstün


sayılacaktır.

Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde Federasyonca belirlenecek esaslara


göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak
nihai sonuç alınacaktır.

2.6.3. Türkiye’de Bayan Futbol Ligleri


22 Aralık 1993'te yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 25 sayılı toplantısında ülkemizdeki bayan futbolunun resmen başlatılması kararlaştırıldı. 7 aynı ilden 4 aynı grupta toplanan 16 takımın mücadele ettiği lig, 1993-1994 futbol sezonunda, 20 Mart 1994'de Ankara Büyükşehir Belediyesi spor ve İstanbul Acarlar spor arasındaki karşılaşma ile başladı· Gruplarında 1. ve 2.olan olan takımlar çeyrek ve yan final oynadılar. Yarı finali kazanan Acarlarspor ve Dinarsuspor Türkiye şampiyonluğu finalini Ankara da Başbakanlık Kupası maçından önce oynadılar. Maç Dinarsuspor'un şampiyonluğu ile sonuçlandı.
1994 - 1995 yılında bu kez 22 takımın dört gruba ayrılarak lig düzenlendi. Gruplarında, 1. ve 2. olan , Yeni Dünya, Özbostancı, Dinarsu, Fenerbahçe, Altay, Acarlar, ve Gürtaşspor klüpleri çeyrek finale yükseldiler.
Birinci ve ikincilerin çeyrek ve yarı final maçlarını oynamalarından sonra yine Acarlar ve Dinarsu bayan futbol takımları finali oynama hakkını kazandılar. Dinarsu'nun şampiyonluğu ile sonuçlanan bu ligle birlikte iki kez final oynayan Dinarsu bayan futbol takımı ve Acarlarspor bayan futbol takımı Türkiye'de bayan futbolunun ilkleri olmuştur.
1996-1997 sezonuna lige toplam 19 takım katılmıştır. 1. kategori 12 takım 2. kategori 7 takım ile başlamıştır, Birinci kategori müsabakaları sonucunda Dinarsu şampiyon olmuş, 1ig 2.liğini ise İstanbul Sitespor almıştır.
Federasyon Kupasını lig 1. si ve 2. si olan Dinarsu ve İstanbul Sitespor takımları oynamış ve kupayı Dinarsu takımı almıştır.
Birinci kategoride Yurttaşspor, Altay, Esk, Gençlik ve Özbostancıspor ikinci kategoriye düşmüşlerdir.
İkinci kategoride ise Samsungücüspor ve Kocaelispor takımlar birinci ve ikinci olarak birinci kategoriye çıkmaya hak kazanmışlardır. Birinci Kategori üçüncüsü olan Bursa Delphi Packhard ile ikinci kategori lig birincisi olan Samsungücüspor takımları arasında amatör işler kurulu kupasını oynamışlar Samsun gücüspor kupayı almıştır.
1997-1998 sezonuna lige 19 takım katılmıştır. Birinci kategori tek grupta dokuz takım ile, ikinci kategori 5'er takımlı iki grupta mücadele etmiştir. Gruplarında birinci ve ikinci sırayı alan toplam dört takım, play-off grubuna katılmaya hak kazanmış, ilk iki sırayı alan takımlar birinci kategoriye yükselmişlerdir.
İkinci kategori play off maçlarında İstanbul Feriköyspor ve Balıkesir Belediyespor ilk iki sırayı alarak birinci kategoriye çıkma hakkını elde etmişlerdir. Bursa Delphi Packhard ve İstanbul Dinarsuspor takımları ligden çekilmişlerdir.
1998 - 1999 ligine toplam 14 takım katılmıştır. Birinci kategoride 8 takım ikinci kategori de ise 6 takım mücadele etmiştir. İzmir Öztürkspor ve ligden ihraç edilen İstanbul Taçspor ikinci kategoriye düşmüşlerdir, İkinci kategoride gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar Bursa Gemlikspor ve Balıkesir Susurluk Barışspor birinci kategoriye yükselmişlerdir. İstanbul Zara Ekinlikspor birinci kategoride şampiyon olmuştur.

1999 - 2000 ligine toplam 11 takım katılmıştır. Bütün takımlar tek grupta mücadele etmiştir. İstanbul Marshall Boysaspor gol averajıyla İstanbul Deltasporun önünde şampiyon olmuştur, Fakat İstanbul Marshall Boysaspor , Deltasporun rakiplerini saha çıkartmadığı tespit edilmiştir. Deltanın oynaması gereken dört maça rakipleri çıkmadığı için sadece hükmen 3-0 galip gelerek averajını iyi duruma getiremediği ve ayrıca ligin son maçında Delta Spor ve Gemlik Zeytin maçında , Gemlik Zeytinspor kulübünün "Lisanslarımızı unuttuk" diyerek maça çıkmaması, şike olayını gündeme getirdi. Yapılan araştırmalar sonucu Deltasporun rakiplerinin sahaya çıkmamalarındaki etkenin İstanbul Marshall Boysaspor kulübü yöneticilerinin olduğu saptanarak. İstanbul Marshall Boysasporun şampiyonluğu elinden alınarak, İstanbul Deltaspora verilmiştir. Ayrıca Bursa Gemlik Zeytinspor ve İstanbul Marshall Boysaspor ligden düşürülmüştür. İkinci kategori bulunmadığından federasyonca bu takımlara birer yıl süreyle müsabakalardan men cezası verilmiştir.


2000 - 2001 ligine toplam 12 takım katılmıştır- A ve B grubu şeklinde 6'şar takımlı iki grup yapılmıştır. Gruplarında ilk ikiye giren takımlar final grubunu oluşturarak Ankara'da play off maçları oynamışlardır. İstanbul Kuzeyspor rakibi İstanbul Zeytinsporu uzatmalarda 3-2 yenerek Türkiye Deplasmanlı Bayan Futbol liginin son şampiyonluğunu kazanmıştır.

2.6.3.1. Türkiye Bayanlar Ligi Şampiyonları


1993 - 1994 Dinarsu (İST.)


1994 - 1995 Dinarsu (IST.)


1995 - 1996 Dinarsu (IST.) 1996-1997 Dinarsu (IST.


1997 - 1998 Zara Ekinlik Spor (IST.)


1998 - 1999 Zara Ekinlik Spor (İST.) 1999-2000 DeltaMobilya(IST.) 2000 - 2001 Kuzey Spor (IST.)^

8 CANEL, Atılay, Türkiye’de Bayan Futbolunun Dünü Bugünü ve Yarını, s.5,

9 CANEL, Atılay, A.gA, 8.6.


2.6.3.2. Dinarsu Bayan Futbol Takımı


Türkiye Bayanlar Futbol Ligi'nde üst üste dört kez şampiyon olan Dinarsu Bayan Futbol Takımı, 1991 yılından beri yeşil sahalarda. Türkiye liglerinde oynadığı 54 maçta 50 galibiyete karşı, sadece 2 beraberlik ve 2 yenilgi alan Dinarsu, bu maçlarda rakip kalelere 276 gol atıp, sadece 11 gol yedi. 1997 - 1998 yılında ekonomik problemler yüzünden ligden çekilmiştir.
Sadece sahada gösterdiği başarısıyla değil, centilmenliğiyle de göz dolduran Dinarsu, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 1995-96 sezonunda bayan futbolunun en centilmen takımı seçildi. 1997 yılında Federasyon Kupası'nı kazanan Dinarsu takımının başarısı Türkiye ile de sınırlı değil 1996 yılında Almanya'da yapılan Schwabisch Hall Turnuvası'nda İtalya, Hollanda, İsviçre ve Almanya bayan futbol takımlarını yenerek 16 takım arasında birinci oldu. Dinarsu, bugüne kadar oynadığı 39 uluslararası maçta 26 galibiyet, 4 beraberlik ve 8 yenilgi aldı ve attığı 108 gole karşılık yediği 32 golle, özellikle Avrupa ülkelerinde, yeşil sahaların en güçlü bayan futbol takımlarından biri olarak tanınıyor.
Dinarsu Bayan Futbol Takımı'nın son başarısı ise, Almanya'nın bayan futbolundaki en büyük organizasyonu Stuttgart-Stockach turnuvasında aldığı üçüncülük oldu. Almanya, Avusturya, İsviçre, Polonya ve Türkiye'den gelen 42 takımın katılımı ile yapılan turnuvada, Dinarsu ilk turda Alman, Avusturya ve İsviçreli rakiplerini yenip kendi grubunun birincisi olarak ikinci tura geçti. Bu turda da Alman Bonndorf takımını 2-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde yine Alman TB Neckarhausen takımını 1-0 yenerek yarı finale çıktı., Yarı finalde normal süresi ve uzatmaları berabere biten maçta penaltılarla AÇV Aichwald takımına 3-2 yenilerek, son gün üçüncülük maçını oynadı ve SC Siegelbach takımını 3-2 yenerek üçüncülüğü kazandı.
Bayan Milli takım futbolcusu ve de Dinarsu takımının kaptanı Ayşe Kuru Almanya'nın FCR Duisburg takımına transfer olarak , Avrupa'ya transfer olan ilk Türk bayan futbolcu unvanına sahiptir."

2.6.4. Türkiye'de Kapanan Kulüpler ve Kapanma Sebepleri


Türkiye'de liglerin oynanmaya başlamasından itibaren yaklaşık 52 takım kurulmuştur ve bugün sadece 12 takım faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kapanan klüpler; İst. Acarlarspor, İst. Dinarsu, İst. Yeni Dünya, İst. Özbostancı, Fenerbahçe Bayan Futbol Şubesi, Altay Bayan Futbol Şubesi, İst. Gürtaş, Ankara Dedeoğlu, Ank. Demetevler, İst Gümüşsuyu, İst. Dostluk , Adana Yataş, Eskişehir Gençlik, Kayseri Yol, Bursa Delphi Packhard, İst. Site, Bursa Bayan Futbol Şubesi, Kocaeli Bayan Futbol Şubesi, İst Halit Paşa, Çanakkale Belediyesi Bayan Futbol Şubesi, Balıkesir Belediye Bayan Futbol Şubesi, Kütahya Çinispor Bayan Futbol Şubesi, Adana Çukurova, Hatay Tayla Belediye, Kastamonu Cide, İst, Taç, İst, Zara Ekinlik , İzmir Öztürk, İst- Feriköy, Ankara Gürtaş, İst, Onur, Bursa Gemlik , Balıkesir Susurluk Barış , İst Erenköy Acarlar, İst Marshall Boysa, İstanbul Delta, Bursa Gemlik Zeytin, Adana Çukurova, Denizli Bayan Futbol Şubesi.
Kapanan takımların tamamı tesis ve sporcu alt yapısına sahip değillerdir Kulüpler, yönetim olarak tek yönetici ve onun kişisel özelliklerine ve maddi desteğine bağlı olarak yönetilmektedirler. Ekonomik dengesizliklere sponsor bulmadaki becerisizlikleri de eklenince büyük sıkıntı içine girmekteler. Bu konularda gerçekçi çaba harcamayışları, bulacakları sponsorların kendi takımları üzerindeki etkinliklerinin gideceği korkusuna dayanmaktadır. Ayrıca sporcuların her yönleri ile hazırlayıp kontrol edememeleri, kapanmaları sonucunu ortaya çıkarmıştır. Mazeret olarak da "Futbol Federasyonu klüplere gerektiği kadar yardım yapmıyor gerekçesine sığınmaktalar. Şimdiye kadar 40 takım kapanmıştır.

2.6.5. Türkiye Bayan Futbol Milli Takımının Kurulması


Milli Takım, 1994-1995 sezonunun sona ermesi ile birlikte, ilk olarak l995 yılının Ağustos ayında,, Kızılcahamam'da 30 kişilik aday kadrosu ile çalışmaya başlamıştır. Grubunda Ukrayna , Macaristan ve Bulgaristan'ın bulunduğu 1995-1997 dördüncü Avrupa Şampiyonası grup eleme maçlarına katılmıştır. Yeni ve deneyimsiz olması nedeniyle grubunda galip gelmeden sonuncu olmuştur.
1997 sezonunda, 1997-1999 Üçüncü Dünya Kupası Avrupa Grubu eleme maçlarına katılmış olup, grubunda Yugoslavya , Bulgaristan, Yunanistan ve Gürcistan takımları ile mücadele etmiştir.
Futbol federasyonu bayan futboluna gösterdiği ilgiden dolayı klüplerde olmayan 18 yaş altı grubunu, 1997-1998 Avrupa Şampiyonasında , Rusya-İsrail grup eleme maçlarını oynamak üzere İsrail'e göndermiştir.
A Milli Takım ; 20 resmi, 14 özel maç , 18 yaş altı Milli Takım ise 15 resmi 2 özel maç oynamıştır.
Halen, 2003 Dünya Kupasına katılabilmek için, UEFA grubu , 2. kategori 8. grupta , Macaristan, Slovekya, Bosna - Hersek ve Beyaz Rusya ile mücadele etmektedir.

 

   Muharrem ONVERKütahya il Koordinatörü

 Mail Grubu Yöneticisi

http://www.kutahyaligheyeti.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə