Basın bülteni Bilgi için
Yüklə 15.02 Kb.
tarix24.04.2016
ölçüsü15.02 Kb.

basın bülteni

Bilgi için:

TIME Public Relations

Tel: 0 (216) 418 39 44 (pbx)

ERKEKLER DE ESTETİK YAPTIRIR
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de estetik operasyonlar için başvurduklarını belirterek, erkeklerin sırasıyla; burun estetiği (rinoplasty), göz kapağı cerrahisi, liposuction, meme küçültme (jinekomasti), saç ekimi gibi operasyonlar için başvurduklarını söylüyor.
18 Ekim 2011, İstanbul;

21. yüzyılda değişen güzellik ve estetik anlayışı artık güzelliğin merkezinde duran kadınlar kadar erkeklerin de gündeminde. Daha genç, daha karizmatik ve yakışıklı görünmek için erkekler de estetik operasyonları benimsemiş durumda. İş yerlerindeki kariyerleri, rekabetçi çalışma ortamı, sosyal hayattaki özgüvenlerini kazanmak için erkekler de artık çok düşünmeden plastik ve estetik cerrahlara başvuruyor.


Konuyla ilgili açıklamada bulunan Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, erkeklerin dünyada estetik ameliyatlara artık çok daha sıcak baktıklarını belirterek, operasyonların 1997 den bu yana yüzde 88 artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Yücel; ASPS verilerine göre Amerika’da yapıla araştırmada en çok yaptırılan cerrahi işlemler arasında, burun estetiği (rinoplasti) (64 bin), göz kapağı cerrahisi (31 bin), liposuction (24 bin), meme küçültme (jinekomasti) (18 bin) ve saç ekimi (13 bin) olduğunu belirtiyor. Cerrahi dışı uygulamalarda ise; botox (337 bin), laser epilasyon (165 bin), mikro dermabrazyon (158 bin), kimyasal soyma (90 bin), dolgu (78 bin) geldiğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Akın Yücel, 2010 yılında ise kozmetik işlemlere harcanan toplam da 10.7 milyar doların, 6.6 milyar dolarının cerrahi işlemlere harcandığını belirtiyor.
Çekici erkek iş yerinde avantajlı durumda

Yücel; estetik operasyonlarda erkeklerin hemen işe dönebilecekleri prosedürleri tercih ettiğini dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Özellikle iş dünyasının rekabetçi ortamı, kriz döneminde en üst düzeyde yaşanıyor. Formdan düşmüş, kendine iyi bakmayan üst düzey yöneticiler kurumu iyi taşımadıkları ve temsil edemedikleri gerekçesiyle daha genç ve fit yöneticilerle değiştirilebiliyor. En küçük detay, çalışanların işlerinden olmalarına neden olabiliyor. Kuzey Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; araştırmaya katılan yüzde 84 oranında erkek, güç ve başarı için çekiciliğin önemli olduğuna inanıyor. Yüzde 42’si ise yüzlerinde herhangi bir yeri değiştirmenin kariyerlerine pozitif yönde etki edeceğini düşünüyor. Yüzde 32’si ise daha genç bir görüntüye sahip olmanın, iş hayatlarına pozitif bir etki yarattığı kanaatinde. Yüzde 22’si ise “kişisel görüntümü, işleri hallederken avantaj olarak kullanırım” anlayışına sahip”

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, kriz zamanlarında özellikle kadınların bu tür cerrahi operasyonları azalttığını belirterek: “Erkeklerde tam tersine artış görülüyor” diyor. Bunun nedeni ise erkeklerin iş güvenliklerini artırma isteği. Yağ, dolgu enjeksiyonları ve dudak büyütme de erkekler arasında en popüler uygulamalar. Yücel, her 4 erkekten 1’inin işi nedeniyle estetik ameliyat yaptırdığını söylerken, kadınların ancak yüzde 10’u bu nedenle ameliyata karar veriyor.

S.I.M.O.N olarak kodlanan erkek hastalar

Tüm bu gelişme ve artan estetik taleplerine rağmen erkek hastaların Türkiye’de hala bazı sorunlarla bu ameliyatları gerçekleştirdiğinin altını çizen Akın Yücel, estetik operasyonlara ruhen hazır olmak kadar bunu neden ve ne bekleyerek yaptırdıklarının da çok önemli olduğunu söylüyor. Erkek hastaların kadın hastalara kıyasla kafalarının daha karışık olduğunu ve tam olarak ne istediklerini bilemediklerini belirten Yücel, Single yani bekar, Immature yani olgunlaşmamış, Male yani erkek, Over-expectant yani yüksek beklentili, Narcissistic yani aşırı özgüvenli hastaların estetik müdahalelerden sonra sonuçtan memnun olamayabildiklerini gözlemlediklerini söylüyor ve estetik operasyonlarda S.I.M.O.N.’lardan uzak durmaya çalıştıklarının altını çiziyor. Psikolojik olarak hazır olmaları ve ne istediklerini bilmeleri halinde erkek hastaların da kadınlar kadar sonuçtan memnuniyet duyduklarını hatırlatan Yücel, “Erkek hastalarda estetik operasyonlar çok daha dikkatli ve feminenliğe kaçmadan yapılması gerekiyor. Bu nedenle olabildiğince doğala yakın fakat çok daha iyi görünmelerini sağlayacak ameliyatlar gerçekleştiriyoruz” diyor.


Prof.Dr. Akın Yücel’e www.akinyucel.com adresinden ya da 0212 236 12 92 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Prof. Dr. Akın Yücel Hakkında:

Prof. Dr. Akın Yücel, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı ve El Cerrahisi Bilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta, ameliyatlarını üniversitede ve çeşitli özel hastanelerde gerçekleştirmektedir. Prof. Dr. Yücel özellikle estetik meme cerrahisi, estetik burun cerrahisi, karın germe, liposuction ve vücut şekillendirme, endoskopik yüz cerrahisi, kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu, deri kanserleri ve mikrocerrahi konuları ile ilgilenmektedir. Prof. Dr. Yücel, 2003 yılından beri Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır Dr. Yücel 2006-2008 yılları arasında Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin Yönetim Kurulunda da Genel Sekreter olarak çalışmıştır. Türkiye’de Plastik Cerrahi alanında yoğun akademik ve eğitim faaliyetlerinde bulunan Dr. Akın Yücel Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği, İnterplast-Türkiye, ISAPS (Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği), IPRAS (Uluslararası Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği) ve ASAPS (Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği) gibi çeşitli ulusal ve uluslararası meslek örgütlerinin de üyesidir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə