Aselsan a.Ş. Stajyer proje özgeçMİŞİ
Yüklə 15.31 Kb.
tarix20.04.2016
ölçüsü15.31 Kb.
Tarih: 15.06.2004

Dökümanı Hazırlayan: Onur ÇOBANOĞLU

ASELSAN A.Ş.

STAJYER PROJE ÖZGEÇMİŞİ


Dökümanı Hazırlayan: Onur Çobanoğlu
Aşağıda derlediğim bilgiler, üzerinde çalıştığım geçmiş projeler üzerinedir:


  • Proje Adı: Medya Takip Yazılımı

Projeyi Veren: KoçSistem A.Ş. Yazılım Geliştirme Bölümü

Proje Niteliği: Client-Server modelinde çalışacak, şirketin sahip olduğu medya nesnelerini (kitap, kitaplık, CD vs.) bir veritabanında kataloglayıp saklayacak, gerektiğinde grafik kullanıcı ara yüzleriyle bu bilgilere kullanıcının yetkisi dahilinde erişim imkanı verecek bir sistem geliştirmek (Veritabanını tasarlayıp oluşturmak da bu projeye dahildir).

Proje Analistleri: KoçSistem Yazılım Geliştirme Grubu’na dahil yazılım mühendisleri.

Proje Tasarımcıları: KoçSistem Yazılım Geliştirme Grubu Stajyer Ekibi.

Proje Uygulayıcıları: KoçSistem Yazılım Geliştirme Grubu Stajyer Ekibi.

Proje Çalışma Platformu: İşletim sistemi olarak Microsoft Windows 2000 ve daha ileri sürümleri, veritabanı yönetim sistemi olarak Microsoft SQL Server 2000, uygulama-veritabanı bağlantısı için Microsoft ODBC sürücüsü.

Proje Geliştirme Platformu ve Araçları: İşletim Sistemi olarak Windows 2000, Microsoft SQL Server 2000 veritabanı geliştirme araçları, Borland JBuilder 8.0.

Kullanılan Diller: Java, SQL.

Kullanılan Sınıflar: Java’nın awt(abstract windowing toolkit), sql ve odbc sınıfları.

Proje Ürünleri: MTY Yazılım İsterleri Dokümanı’nda belirtilen veritabanı oluşturuldu, MTY Yazılım İsterleri Dokümanı’nda belirtilen ara yüz isterlerinin çoğu karşılandı, uygulama-veritabanı bağlantısı büyük miktarda eksik. Dokümantasyon yok.

Proje Üzerine Yorumlar: Motivasyon eksikliği, çalışanların disiplinsizliği, plan eksikliği ve kötü tasarım, çalışanların bilgi eksikliği gibi sebeplerden dolayı proje başarıya ulaşmadı. Özellikle çalışanlara verilen yetersiz destek (örneğin şirket çalışanlarının yetersiz desteği, Internet’e erişim olmaması, kütüphanelerin yetersiz olması vs.) gibi sebeplerden dolayı ciddi zaman kayıpları yaşandı (bize verilen JDBC sürücüsünün bozuk olduğunu anlamamız bu sebeplerden dolayı 1 hafta sürdü).

  • Proje Adı: Ağ Tabanlı Havayolları Rezervasyon Sistemi (orijinal adıyla Online Airline Reservation System)


Projeyi Veren: ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü CENG 352 (Veritabanı Yönetim Sistemleri) ders okutmanı.

Proje Niteliği: Orijinal olarak ağ tabanlı olması şart koşulmuş (sonradan bu şart değiştirildi), havayolları için uçak bilet rezervasyonu ve bilgilendirme işlevlerini gerçekleştirecek, ana amacı öğrencinin veritabanı tasarımını öğrenmesine yardımcı olmak olan bir eğitim projesidir.

Proje Analistleri: Onur Çobanoğlu, Gökçen Alay.

Proje Tasarımcıları: Onur Çobanoğlu, Gökçen Alay.

Proje Uygulayıcıları: Onur Çobanoğlu, Gökçen Alay.

Proje Çalışma Platformu: İşletim Sistemi olarak Java Virtual Machine kurulu herhangi bir Linux, veritabanı yönetim sistemi olarak Oracle 8.1.7, uygulama-veritabanı bağlantısı olarak Oracle JDBC sürücüsü.

Proje Geliştirme Platformu ve Araçları: İşletim sistemi olarak Linux Mandrake 9.0, veritabanı olarak Oracle 8.1.7, editör olarak VIM, Java Software Development Kit 1.2.

Kullanılan Diller: Java, SQL.

Kullanılan Sınıflar: Java’nın system.out, sql ve jdbc sınıfları.

Proje Ürünleri: Proje Önergesi, Veritabanı Varlık İlişki Şeması, Veritabanı İlişkisel Model Şeması, Veritabanı tablolarını oluşturmak ve denemek için oluşturulmuş SQL komutları, ara yüz olarak standart Linux terminalinde çalışan veri tabanlı bir kullanıcı ara yüzü.

Proje Üzerine Yorumlar: Projenin esas amacı uyarınca, ara yüzler üzerinde fazla durulmadan ağırlıklı olarak veritabanı tasarımıyla ilgilenildi. Bilimsel optimizasyon yöntemleriyle Boyce-Codd Normal Biçimi’ne uygun bir veritabanı oluşturuldu. Analiz ve Tasarım’da yapılan bazı hatalar sonucu bazı istenmeyen kusurlar oluştu.

  • Proje Adı: Ağ Tabanlı Kargo Rezervasyon Sistemi (orijinal adıyla Web Based Cargo Reservation System).

Projeyi Veren: ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü CENG 350 (Yazılım Mühendisliği) ders okutmanı.

Proje Niteliği: Orijinal olarak kargo taşıma yollarını optimizasyon yöntemleriyle hesaplaması planlanmış (daha sonra iş alanına uymadığı için bu kısım iptal edildi), müşterilerin Internet’ten kargo siparişi verebilmesini, kargo taşıma ve ofis bilgilerine erişebilmesini, kargo şirketi çalışanlarına kargo, araçlar, çalışanlar ve ofisler üzerinde ekleme, güncelleme ve sorgu işlemleri yapabilmesini sağlayan; ana amacı öğrencinin yazılım geliştirme süreç tasarımını, proje yönetimi ile planlamasını ve standart yazılım mühendisliği yöntemlerini öğrenmesine yardımcı olmak olan bir eğitim projesidir.

Proje Analistleri: Onur Çobanoğlu, Mustafa Demir, Mehmet Argun Alparslan.

Proje Tasarımcıları: Onur Çobanoğlu, Mustafa Demir, Mehmet Argun Alparslan.

Proje Uygulayıcıları: Onur Çobanoğlu, Mustafa Demir, Mehmet Argun Alparslan.

Proje Çalışma Platformu: Ana sunucu olarak Apachee Web Server, istemci tarafında JavaScript 1.2 destekleyen herhangi bir ağ tarayıcısı, veritabanı yönetim sistemi olarak MySQL.

Proje Geliştirme Platformu ve Araçları: Apachee Web Server çalıştıran bir uygulama sunucusu, veritabanı geliştirme aracı olarak PhpMyAdmin, HTML-PHP-JavaScript kaynak kodlarını geliştirmek için Macromedia Dreamweaver MX.

Kullanılan Diller: HTML, PHP, JavaScript

Kullanılan Sınıflar: PHP’nin nesne kaynaklı özellikleri kullanılmadı. PHP içinde tanımlı standart MySQL erişim yöntemleri kullanıldı.

Proje Ürünleri: Proje önergesi, proje plan raporu, proje analiz raporu (gerek dökümanı), proje tasarım raporu, proje uygulama ve test raporu, Apachee Web Server üzerinde çalışan uygulama kaynak kodları ve uygulama için gerekli veritabanı.

Proje Üzerine Yorumlar: Projede yazılım mühendisliği sürecinin bilinen bütün adımları uygulandı. Ders gidişatının doğası gereği proje doğrusal dizisel süreç modeli ile gerçekleştirildi. Yazılım gereklerinin çıkarılması için UPS sistemi araştırıldı, klasik kargo şirket işleyişine uymayacağı için projenin taşıma optimizasyonu kısmı iptal edildi. Tasarım nesne kaynaklı bir yapı kullanılmadığı için geleneksel dön-ve-çağır mimarisi ile yapıldı. Zaman darlığı ve derslerin yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı bütün safhalar, yapılan kısım üzerinde maksimum özen gösterilmesine rağmen eksik kaldı, dolayısıyla yapılan tasarım uygulamada kullanılamadığı için büyük miktarda zaman ve çaba kaybı oluştu. Ekibin kullanılan dillere yeterince hakim olamaması da projeyi yavaşlatan etkenlerden biri oldu.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.azrefs.org 2016
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə